بلاگ/آموزش
شناسه خبر:106 تاریخ انتشار:1398/11/09 21:31 نویسنده: مدیر سیستم
TSE

TSE چیست؟ 

TSETMC.COM یا اصطلاحاً همان سایت ،TSE وب‌سایت شرکت مدیریت فناوری بورس است که وظیفه آن ارائه اطلاعات لحظه‌ای معاملات در بورس می‌باشد.

این وبسایت اطلاعات مختلف از جمله معاملات بورس، فرابورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و ... را در لحظه و به‌صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان خود قرار می‌دهد.

آشنایی با صفحات مختلف سایت TSE

صفحه اصلی "در یک نگاه" این سایت، اطلاعات مربوط به دو بازار بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران را شامل می‌شود. در این صفحه اطلاعات مربوط به شاخص‌های منتخب وجود دارد و برای هر بخش بورس و فرابورس سه آیتم بازار نقدی بورس در یک نگاه، تاثیر در شاخص و نمادهای پربیننده موجود است.

صفحه بورس اوراق بهادار

صفحه بورس اوراق بهادار دارای هشت زبانه است:

  • زبانه قیمت‌ها: در این بخش اطلاعات کلی مربوط به قیمت نهادها نمایش داده می‌شود.
  • زبانه عرضه و تقاضا: برترین عرضه و برترین تقاضا در این بخش قابل مشاهده است.
  • زبانه ابزارهای مشتقه و اوراق بدهی: اطلاعات کلی، از بازار مشتقه و آتی را دربر دارد.
  •  زبانه شاخص‌ها: در این بخش اطلاعات مربوط به شاخص کل و شاخص هم‌وزن و شاخص‌های منتخب و برترین‌های صنعت و شاخص‌های صنعت را می‌توان مشاهده کرد.
  • زبانه افزایش‌ها و تغییرات: اطلاعات مربوط به تعدیلات قیمتی، تغییرات ارزش بازار، بیشترین حجم و ارزش معامله و افزایش سرمایه‌ها را داراست.
  • زبانه نمادهای مشمول تعلیق: در این بخش نمادهایی که مشمول فرآیند تعلیق هستند و یا تعلیق شده‌اند نشان داده می‌شود.
  • زبانه همه اطلاعات: در این بخش همه این اطلاعات را به صورت کامل می‌توانید مشاهده کنید.

 صفحه فرابورس ایران 

صفحه فرابورس ایران از 10 زبانه تشکیل شده است. در بخش شاخص‌ها، شاخص کل (آخرین روز معاملاتی) و شاخص کل - سه ماهه - 60 روز معاملاتی نمایش داه می‌شود. همچنین ارزش بازار اول و دوم و تاثیر در شاخص در این صفحه قابل مشاهده است.

دیگر صفحات

در صفحه مربوط به بورس انرژی که شامل هفت زبانه است، می‌توان اطلاعات مربوط به بورس انرژی را مشاهده کرد و در قسمت شبکه کدال می‌توانید آخرین گزارشات کدال را مشاهده کنید.

در قسمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌توانید با نماد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بورس آشنا شوید.

در صفحه بورس کالا که 10 زبانه دارد اطلاعات مربوط به سلف استاندارد بورس کالا نمایش داده می‌شود.

دیده‌بان بازار در سایت TSE

در قسمت بالا و سمت چپ سایت TSEهم هفت زبانه وجود دارد که پرکاربردترین آن بخش دیده‌بان بازار است که می‌توانید در آن صفحه اطلاعات مربوط به تمام نمادهای بورس و فرابورس را مشاهده نمایید. نمادهای مختلف در دسته‌بندی صنعت مربوط به خود نمایش داده می‌شوند که برای هر نماد هم اطلاعاتی جزئی مانند قیمت آخرین معامله، قیمت پایانی، حجم، P/E،  EPS و .... نمایش داده می‌شود.

در بالای صفحه دیده‌بان ۹ زبانه مشاهده می‌شود که می‌توانید از آنها برای مشاهده بهتر اطلاعات و دیدن اطلاعات موردنظرتان و تا حدی شخصی‌سازی کردن آنها استفاده کنید.

صفحه مربوط به هر نماد در سایت TSE

این امکان وجود دارد که هم از صفحه اصلی و هم از صفحه دیده‌بان، با استفاده از گزینه "جست و جو"، نماد مورد نظر خود را بیابید. پس از پیدا کردن نماد مورد نظر، صفحه‌ای با سه بخش اصلی را مشاهده می‌نمایید. در سمت راست بخش اول، اطلاعات کلی نماد شامل تعداد، حجم معامله، ارزش بازار، ارزش معاملاتی، وضعیت نماد، قیمت پایانی، قیمت معامله را مشاهده می‌نمایید.

در قسمت میانی صفحه در همان بخش، اطلاعات مربوط به تعداد سهام، میزان سهام شناور، میانگین حجم ماه و حجم مبنا در اختیار شماست.

در سمت چپ هم میزان خرید و فروش حقیقی و حقوقی قابل مشاهده است. در بالای این قسمت تعدادی گزینه موجود است که می‌تواند به شما کمک نماید. یکی از مهم‌ترین این گزینه‌ها، اطلاعات تکمیلی است که در آن بخش جزئیات معاملات سهم با حجم‌های آن‌ها وجود دارد. 

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش شد که سایت TSETMC.COM معرفی شود و شمای کلی از آن برای شما ترسیم شود. اگر تازه به بورس وارد شده‌اید باید این نکته را بدانید که در آینده با این سایت سروکار بسیار خواهید داشت و با استفاده هرچه بیشتر از این سایت، با امکانات و قابلیت‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد. 

مطالب پیشنهادی
نظرات