بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:108 تاریخ انتشار:1398/11/09 22:24 نویسنده: مدیر سیستم
P/E

P/E چیست؟

یکی از مواردی که همیشه در بین سرمایه‌گذاران بازار سرمایه کاربرد زیادی دارد نسبت P/E است. هر یک از سرمایه‌گذاران به نوعی از این نسبت استفاده می‌کنند. برخی مفهوم آن را به درستی می‌دانند و بسیاری نیز مفهوم و جایگاه استفاده از آن را نمی‌دانند. برای این که بتوانید از این نسبت به درستی استفاده کنید باید با مفهوم و کارکرد آن آشنایی پیدا کنید.

نسبت P/E یکی از روش‌های ارزش‌گذاری مرسوم در تحلیل بنیادی است که از تقسیم قیمت سهم (P) بر سود خالص سال (EPS) آن سهم به دست می‌آید. این روش ارزش‌گذاری بر میزان سودآوری شرکت تمرکز دارد. این نسبت در واقع انتظارات سرمایه‌گذاران از بازدهی آینده یک سهم را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال فرض کنید شرکتی در حال حاضر ۵۰۰ تومان قیمت دارد و سودی که برای سال جاری پیش‌بینی کرده است برابر با ۱۰۰ تومان است. برای محاسبه P/E این شرکت، قیمت روز آن را بر سودی که در سال جاری می‌سازد، تقسیم می‌کنیم. در این مثال، این نسبت برای شرکت مورد نظر برابر با ۵ است. این نسبت تنها انتظارات سرمایه‌گذاران از یک سهم را برای ما بیان می‌کند. در واقع P/E پایین نمی‌تواند ملاک ما برای خرید یک سهم باشد. برای درک کاربرد این نسبت می‌توان گفت این نسبت یکی از ابزارهایی است که برای ارزش‌گذاری سهم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه داشت که این نسبت فقط یکی از ابزارهای ارزش‌گذاری سهم است و نمی‌توان از آن به تنهایی استفاده کرد.

برای بررسی P/E نمی‌توان عدد حال حاضر آن را در نظر گرفت و آن را ملاک قرار داد. بلکه باید با کمک از تحلیل بنیادی، این نسبت را برای آینده سهم پیش‌بینی کرد و آن را ملاک خرید قرار داد.

نکاتی برای استفاده از P/E در بازار سرمایه

  • نسبت مرسوم P/E بازار در محدوده ۴ تا ۸ است.
  • نسبت‌های P/E بالا یا پایین همیشه نشان‌دهنده ارزنده بودن و یا گران بودن یک سهم نیستند. بلکه بالا یا پایین بودن این نسبت، توقع بازار از آینده شرکت و سودآوری آن را نشان می‌دهد. برای بررسی این نسبت، نمی‌توان عدد حال حاضر آن را در نظر گرفت و آن را ملاک قرار داد. بلکه باید با کمک از تحلیل بنیادی، P/E آینده سهم را پیش‌بینی کرد و آن را ملاک خرید خود قرار دهیم؛ زیرا در بسیار از موارد سرمایه‌گذاران اشتباه می‌کنند و در اینجا شما نباید به انتظار سرمایه‌گذاران بسنده کنید.
  • برای شرکت‌هایی که سود ندارند و اصطلاحاً زیان‌ده هستند، محاسبه P/E عملاً کاربردی ندارد. چرا که این نسبت از تقسیم قیمت به سود به دست می‌آید.
  • P/E یک ابزار مناسب برای ارزش‌گذاری شرکت است، ولی به تنهایی کافی نیست. بهتر است برای خرید سهم علاوه بر استفاده از این نسبت کاربردی، ابزارهای بیشتری را نیز مورد استفاده قرار دهید.

نسبت P/E شرکت‌های مختلف در سایت TSE قابل مشاهده و دریافت است. علاوه بر این P/E میانگین شرکت‌های مختلف در یک صنعت نیز در این سایت در دسترس است.

 

برچسب ها : P/E پی بر ای
مطالب پیشنهادی
نظرات