بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:109 تاریخ انتشار:1398/11/09 23:30 نویسنده: مدیر سیستم
DPS

DPS چیست؟ 

همان‌طور که می‌دانیم، EPS سود سالیانه شرکت است که مدیران آن شرکت باید درباره نوع مصرف آن تصمیم‌گیری نمایند. معمولا مدیران بخشی از این سود را به سهامداران اختصاص می‌دهند. به این سود تخصیص یافته DPS می‌گویند. DPS مخفف عبارت dividend per share به معنای سود تقسیمی هر سهم است.

شرکت‌ها در مجمع عادی سالانه تصمیم می‌گیرند که چه میزان از EPS را بین سهامداران تقسیم کنند. برخی شرکت‌ها میزان زیادی از این EPS را تقسیم می‌کنند و برخی نیز فقط میزان اندکی از این سود را تقسیم و باقی EPS را صرف نقدینگی مورد نیاز برای توسعه پروژه‌های شرکت می‌کنند.

هر فرد به میزان سهمی که دارد DPS دریافت کرده و بر اساس قوانین، شرکت‌ها هشت ماه فرصت دارند تا این سود را به حساب سهامداران واریز کنند.

پس از تقسیم DPS، قیمت سهم به میزان DPS تقسیم شده، کاهش می‌یابد تا میزان دارایی سهامداران قبل و بعد از مجمع ثابت بماند. شرکت موعد پرداخت سود تقسیمی را در سامانه کدال اعلام می‌کند و سهامداران نیز به مدت محدودی فرصت دارند تا آن را دریافت کنند.

برای دریافت سود، افراد باید به بانک مذکور در اطلاعیه منتظر شده در سایت TSE مراجعه کنند، گرچه مدتی است که برخی شرکت‌ها از طریق سامانه سجام اقدام به واریز سود می‌کنند.

 

برچسب ها : DPS EPS سود نقدی هر سهم
مطالب پیشنهادی
نظرات