بلاگ/بدون دسته بندی
شناسه خبر:263 تاریخ انتشار:1399/01/04 19:10 نویسنده: مدیر سیستم
5 شرکت با بیشترین رشد ارزش میانگین معاملات در اسفندماه کدام‌اند؟

با توجه به اوضاع معاملات در اسفند 98، در این مقاله به برسی 5 شرکت که بیشترین ارزش معاملات را در اسفندماه داشتند خواهیم پرداخت.

5 شرکت با بیشترین رشد ارزش میانگین معاملات در اسفندماه کدام‌اند؟

اوضاع معاملات بازار سرمایه در اسفندماه

بازار بورس در اسفند 98 پایان خوشی را ثبت کرد و بسیاری از سرمایه‌گذاران را به سال ۹۹ امیدوار کرد. با این حال در طول ماه فراز و نشیب‌های زیادی در بازار مشاهده شد. در طول اسفند 98 بسیاری از سهم‌های بازار سرمایه اصلاح زیادی را تجربه کردند. شاخص کل نیز از ۵۵۰ هزار واحد تا محدوده ۵۰۰ هزار واحد اصلاح کرد. البته شرایط نابسامان اقتصاد جهانی و افزایش شیوع ویروس کرونا تأثیر چندانی بر ارزش معاملات  کل بازار نداشته است. این موضوع نشان می‌دهد که پول خاصی از بازار سرمایه خارج نشده بلکه این پول با احتیاط بیشتری معامله شده است. از طرف دیگر در بورس انرژی ایران، روند ارزش معاملات صعودی بود که می‌تواند خوش‌بینی‌های جدیدی را برای سال ۹۹ به همراه داشته باشد.

میانگین ارزش کل معاملات در طول اسفند ۴۲۴۰ میلیارد تومان است. باید توجه داشت بخش قابل توجهی از این میزان ارزش معاملات متعلق به معاملات حقیقی‌ها است. اگرچه بسیاری از حقیقی‌ها به دلیل تسویه اعتبارات و نیاز نقدینگی در پایان سال فروشنده‌ بودند، اما مشارکت حقیقی‌ها در سمت خرید قابل توجه بود. در اصلاحی که بازار سرمایه در اسفندماه تجربه کرد، حقوقی‌ها برخلاف اصلاح‌های قبل کمترین معاملات را داشتند. در ماه گذشته شاهد بودیم که مشارکت حقوقی‌ها در سمت فروش کاهش یافته بود اما در طول اسفندماه این مشارکت در فروش دوباره افزایش یافت. درواقع این موضوعات در کنار هم نشان‌دهنده افزایش قدرت حقیقی‌ها در بازار است. همچنین موضوع قابل توجه دیگری در معاملات اسفند، مشارکت بیشتر حقوقی‌ها در فروش بود. البته بحث شناسایی سود حقوقی‌ها در پایان سال نیز می‌تواند بر مشارکت بیشتر حقوقی‌ها تأثیر گذاشته باشد. در مجموع برای بحث بیشتر درباره معاملات اسفندماه بهتر است معاملات اوایل سال جدید نیز بررسی شوند. 

5 شرکت با بیشترین ارزش معاملات

در ادامه به بررسی ۵ شرکت با بیشترین رشد ارزش میانگین معاملات در اسفند ۹۸ می‌پردازیم.

۱. بانک ملت

بانک ملت (وبملت) با میانگین ۱۷۰۹۹۱ میلیون تومان در اسفندماه، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است. در اسفندماه، بانک ملت با افزایش حجم معاملات و افزایش تقاضا، رشد ۶.۵۸ درصدی را تجربه کرده است. ارزش بالای معاملات سهم نشان‌دهنده‌ی توجه سهامداران به این سهم است به صورتی که می‌توان گفت حجم زیادی از نقدینگی در ماه گذشته وارد سهم شده است؛ اما سهم در اسفند رشد چندانی نداشته است. با توجه به افزایش سرمایه‌ای که بانک ملت پیش‌رو دارد می‌توان افزایش قیمت بیشتری را برای این سهم متصور بود.

۲. فرابورس ایران

شرکت فرابورس ایران (فرابورس) با میانگین ۱۱۰۴۶۱ میلیون تومان در اسفندماه، در رتبه دوم قرار دارد. فرابورس در اوایل اسفند همانند طول سال گذشته روند صعودی پرقدرتی داشته است. فرابورس در طول سال مورد توجه معامله‌گران بوده است و جزو سهام با بیشترین رشد در سال 98 قرار دارد؛ اما در اواخر ماه اسفند همانند کلیت بازار، اصلاح کرد. بازدهی فرابورس در اسفندماه ۲۴.۶ درصد بوده است. این میزان از ارزش معاملات در کنار بازدهی بالای سهم در سال ۹۸، کمی عجیب است. حال باید دید برای فرابورس در سال ۹۹ چه اتفاقاتی خواهد افتاد. (برای مطالعه بیشتر درباره سهامی که در سال 98 بیشترین رشد را داشته‌اند به مقاله سهام و صنایعی که بیشترین رشد را در بورس داشته‌اند کدام‌اند؟ مراجعه کنید.)

۳. ملی صنایع مس ایران

شرکت ملی صنایع مس ایران (فملی) با میانگین ۷۵۵۴۹ میلیون تومان در اسفندماه، ارزش معاملات پایین‌تری را نسبت به دو شرکت دیگر دارد. فملی در طول اسفندماه بازدهی ۷.۹۶ درصدی را داشته است. این بازدهی برای فملی در طول اسفندماه با توجه به شرایط کلی بازار مناسب بوده است.

۴. پتروشیمی پردیس

شرکت پتروشیمی پردیس (شپدیس) با میانگین ۷۰۷۴۲ میلیون تومان در اسفندماه، در رتبه چهارم قرار دارد. با توجه به کاهش شدید قیمت نفت، در پتروشیمی‌ها شاهد عرضه‌های سنگینی بودیم. در این اصلاح بازار پتروشیمی‌ها بیشترین اصلاح را داشتند. بازدهی شپدیس در اسفندماه، ۰.۸۶ درصد بوده است که نسبت به مابقی پتروشیمی‌ها معاملات بهتری را سپری کرده است.

۵. توسعه معادن و فلزات

شرکت توسعه معادن و فلزات (ومعادن) با میانگین ۶۵۳۴۰ میلیون تومان در بهمن‌ماه، در بین شرکت‌های با بالاترین ارزش معاملات قرار گرفته‌ است. ومعادن در طول سال ۹۸ نسبت به سهم‌های دیگر بازدهی کمتری داشته است اما با این حال در طول اسفند، رشد قیمت ۱۱ درصدی را تجربه کرده است. (برای مطالعه بیشتر درباره شرکت‌هایی که در بهمن ماه بیشترین ارزش معاملات را داشتند می‌توانید به مقاله ۵ شرکت با بیشترین ارزش معاملات در بهمن ماه مراجعه کنید.)

جمع‌بندی

در اسفند 98 مجموعه‌ای از اتفاقات اقتصادی و غیراقتصادی رخ داد که بر بازار سرمایه نیز تأثیرگذار بود. در این مدت کاهش شدید قیمت نفت باعث شد تا عرضه‌های سنگینی را در گروه شیمیایی شاهد باشیم. از طرفی دیگر شیوع ویروس کرونا در داخل کشور سبب شد که نگرانی‌هایی درمورد تعطیلی شرکت‌ها به وجود آید. این موضوعات سبب شدند تا کل بازار اصلاحی حدود دو هفته‌ای داشته باشند. البته این اصلاح تأثیر چندانی بر ارزش معاملات کلی بازار نداشت که نکته امیدوارکننده‌ای برای بازار است. همچنین در آخرین روز معاملاتی بازار در سال ۹۸ شاهد معاملات خوبی بودیم و بسیاری از سهم‌های بازار در بازه مثبت معامله می‌شدند. در واقع قدرت پول حقیقی‌ها نشان داد که حتی ریزش قیمت نفت و شیوع کرونا هم نمی‌تواند، جلوی حرکت نقدینگی را بگیرد.

توصیه می‌شود که برای اشراف بیشتر به کلیه بازارهای سرمایه‌گذاری ایران دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را مشاهده نمایید. همچنین برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید.

دسته بندی: بدون دسته بندی
مطالب پیشنهادی
تحلیل بورس در یک هفته اخیر

اوضاع معاملات بازار سرمایه در اسفندماه بازار بورس در اسفند 98 پایان خوشی را ثبت کرد و بسیاری از...

آیا خزان بورس به پایان رسید؟

اوضاع معاملات بازار سرمایه در اسفندماه بازار بورس در اسفند 98 پایان خوشی را ثبت کرد و بسیاری از...

5 سهم با بیشترین ارزش معاملات در آبان ماه

اوضاع معاملات بازار سرمایه در اسفندماه بازار بورس در اسفند 98 پایان خوشی را ثبت کرد و بسیاری از...

نظرات