بلاگ/بورس
شناسه خبر:669 تاریخ انتشار:1399/08/10 10:33 نویسنده: معصومه رنج خواه
5 سهم جذاب بازار در شرایط فعلی

با توجه به ریزشی که اکثر سهام بازار تجربه کردند، در این مقاله به بررسی 5 سهمی می‌پردازیم که از نظر تکنیکال و بنیادی مستعد رشد می‌باشند.

5 سهم جذاب بازار در شرایط فعلی

بورس روز‌های خوشی را در چند هفته‌ اخیر سپری نکرده است. افت قیمت در اکثر سهام باعث شد تا بیشتر سهامداران بخشی از سود‌های خود را از دست بدهند. اما در این ریزش سهامی هستند که هم از نظر عملکرد و هم از لحاظ قیمتی در وضعیت مناسبی قرار گرفته‌اند. این سهام می‌توانند فرصت خوبی برای جبران ضرر سهامداران باشند. در این خبر به بررسی 5 سهمی که  اصلاح زیادی داشته‌ و در وضع مناسبی قرار گرفته‌اند می‌پردازیم.

اوضاع بازار بورس در ابتدای پاییز 99

بورس تهران، سال 99 را با رشد بی‌سابقه‌ای آغاز و توجه همگان را به خود جلب کرد که این موضوع باعث استقبال چشم‌گیری در بازار شد. این رشد 300 درصدی بازار تا اواسط مرداد ماه ادامه پیدا کرد. در اواسط مرداد ماه شرایط بازار کمی متفاوت شد. شروع فروش اوراق بدهی توسط بانک مرکزی باعث شد تا رشد پایه پولی در تابستان 99 منفی شود. همین موضوع موجب شد تا تورم انتظاری کاهش یابد و بورس شروع به اصلاح کند.

البته ناگفته نماند که تصمیمات عجولانه‌ای مانند قیمت‌گذاری دستوری در فلزات، شایعه‌ افزایش نرخ سود بانکی، ممنوعیت نوسان‌گیری روزانه و یا لغو عرضه‌ صندوق پالایشی و عرضه‌ مجدد آن باعث تشدید این اصلاح شد. از طرفی گزارشات 6 ماهه‌ اکثر شرکت‌ها عملکردی فوق‌العاده را از جانب آن‌ها نشان می‌داد. این موضوع می‌تواند زمینه‌ساز یک رشد دیگر برای بسیاری از شرکت‌ها شود. همچنین افت شدید بازار بورس نسبت به دیگر بازار‌های موازی مانند طلا، ارز، مسکن باعث شده است تا میزان ریسک این بازار کاهش یافته و مستعد رشد شود.

5 سهمی که پتانسیل رشد بالایی دارند!

در حالی که شاخص کل و هم‌وزن به ترتیب به میزان 38 و 30 درصد اصلاح کردند، سهام معرفی‌شده در جدول زیر  اصلاحی بیش از 50 درصد را تجربه کرده‌اند:

5 سهم مستعد رشد بازار

 

1) خپارس

الف) وضعیت شرکت: برای شرکت پارس خودرو و به طور کلی سهام صنعت خودرویی، بحث عرضه‌ خودرو در بورس کالا وجود دارد. اگر عرضه‌ محصولات صنعت خودرو در بورس کالا عملیاتی شود می‌تواند باعث رشد سودآوری آن‌ها و حتی خارج‌شدن آن‌ها از زیان‌دهی ‌شود. از طرف دیگر در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا و احتمال مساعدت بیشتر با ایران، این گروه مورد اقبال قرار خواهد گرفت. لذا اختصاص بخشی از سبد سرمایه‌گذاری به این صنعت می‌تواند تصمیم خوبی باشد.

ب) وضعیت تکنیکال: این سهم از ابتدای سال تا اوایل مرداد ماه رشد 900 درصدی را تجربه کرد و پس از آن وارد روند نزولی شد. در حال حاضر سهم در حمایت 78.6 درصدی فیبو قرار دارد. همچنین اندیکاتور RSI زیر 30 قرار گرفته است که نشان از تخلیه‌ی فروشندگان است. در صورت رشد سهم می‌توان اهداف 10300 و 14270 ریال را برای آن متصور بود.

تحلیل تکنیکال سهم خپارس

 

2) ذوب

الف) وضعیت شرکت: شرکت ذوب آهن اصفهان در گزارش‌های ماهانه‌ خود توانسته افزایش قابل توجهی در فروش محصولاتش ثبت کند. همچنین با برداشته شدن سقف رقابتی فروش محصولات فلزی در بورس کالا می‌توان انتظار رشد سودآوری بیشتری در این سهم داشت.

ب) وضعیت تکنیکال: این سهم از ابتدای سال تا اواسط مرداد ماه رشد 300 درصدی را تجربه کرد و پس از آن وارد روند نزولی شده است. در حال حاضر سهم در کف کانال صعودی بلندمدت خود است و با توجه به واگرایی در اندیکاتور MACD  می‌توان انتظار بازگشت خوبی را برای آن داشت. در صورت بازگشت سهم می‌توان هدف 9000 ریال را برای آن متصور بود.

تحلیل تکنیکال سهم ذوب

 

3) خمحرکه

الف) وضعیت شرکت: شرکت نیرو محرکه که در زمینه‌ قطعات خودرو فعالیت می‌کند، وضعیتی مشابه سهم خپارس دارد. در واقع در صورت عرضه خودرو در بورس کالا و افزایش قیمت آن‌ها، باعث افزایش قیمت قطعات خودرو می‌شود. پیروزی جو بایدن هم به نحوی مشابه می‌تواند اثر بیشتری بر قطعاتی‌های بازار داشته باشد.

ب) وضعیت تکنیکال: سهم خمحرکه از ابتدای سال تا اواخر تیر ماه رشد 650 درصدی را تجربه کرده و پس از آن وارد فاز نزولی شده است. این سهم در حال حاضر در حمایت 78.6 درصدی فیبو قرار گرفته است. همچنین اندیکاتور  RSI در زیر 30 قرار دارد که نشان از تخلیه‌ی فروشندگان در این سهم است. در صورت شروع روند صعودی می‌توان اهداف 11470 و 18850 ریال را برای این سهم متصور بود.

تحلیل تکنیکال سهم خمحرکه

 

4) دزهراوی

الف) وضعیت شرکت: برای شرکت داروسازی زهراوی شنیده‌‌هایی مبنی بر ساخت واکنس کرونا وجود دارد. در صورت محقق شدن چنین اتفاقی، این سهم که اصلاح زیادی در گروه دارویی داشته است، می‌تواند با گرفتن نمایندگی واکسن کرونا رشد بسیار خوبی را تجربه کند.

ب) وضعیت تکنیکال: این سهم از ابتدای سال تا اواخر تیر ماه به میزان 70 درصد رشد کرده که به نسبت کلیت بازار بسیار کم بوده است. همچنین از اواخر تیر ماه روند نزولی سهم آغاز شده است. در حال حاضر سهم در محدوده‌ی حمایتی فیبو 78.6 درصد قرار گرفته و نسبت به آن واکنش نشان داده است. در اندیکاتور RSI این سهم در محدوده‌ 30 قرار دارد که محدوده‌ حساسی برای ادامه‌ روند سهم می‌باشد. در صورت بازگشت روند سهم، اهداف 15850 و 20770 ریال را می‌توان برای آن در نظر گرفت.تحلیل تکنیکال سهم دزهراوی

 

5) غمارگ

الف) وضعیت شرکت: قیمت محصولات روغن نباتی و روغن مایع در حال افزایش است. این موضوع برای شرکت مارگارین که عمده محصولات آن روغن خوراکی می‌باشد می‌تواند زمینه‌ساز رشد سودآوری در این شرکت شود.

ب) وضعیت تکنیکال: این سهم از ابتدای سال تا اویل مرداد ماه به صورت شارپی بازدهی 345 درصدی را کسب کرده است. از شروع مرداد ماه روند سهم تغییر کرده و وارد فاز نزولی شده است. در حال حاضر سهم در نزدیکی کف کانال بلند مدت خود قرار گرفته و به حمایت 78.6 درصد فیبو نیز واکنش نشان داده است. همچنین اندیکاتور  RSI در نزدیکی خط حمایتی 30 قرار گرفته است. در صورت شروع روند صعودی در این سهم می‌توان اهداف 34750 و 4580 ریال را در نظر بگیریم.

 

تحلیل تکنیکال سهم غمارگ

 
جمع‌بندی

به طور کلی بورس اکنون در حالت انتظار برای نتایج انتخابات آمریکا است. در صورت پیروزی هر حزب، بازار می‌تواند رفتاری صعودی اما متفاوت برای هر صنعت را نشان دهد. همچنین در شرایطی که دولت به شدت نیازمند تأمین مالی است و فروش اوراق بدهی دولت با مشکل مواجه شده است بازار سرمایه می‌تواند بهترین گزینه برای پوشش تأمین مالی دولت باشد.

برچسب ها : سهم
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

بورس روز‌های خوشی را در چند هفته‌ اخیر سپری نکرده است. افت قیمت در اکثر سهام باعث شد تا بیشتر سهامداران بخشی از سود‌های خود را از دست...

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

بورس روز‌های خوشی را در چند هفته‌ اخیر سپری نکرده است. افت قیمت در اکثر سهام باعث شد تا بیشتر سهامداران بخشی از سود‌های خود را از دست...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

بورس روز‌های خوشی را در چند هفته‌ اخیر سپری نکرده است. افت قیمت در اکثر سهام باعث شد تا بیشتر سهامداران بخشی از سود‌های خود را از دست...

نظرات