بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:543 تاریخ انتشار:1399/03/06 11:29 نویسنده: معصومه رنج خواه
5 سهم ارزنده با بیشترین اصلاح کدام‌اند؟

با توجه به اصلاح قیمت‌ها در دو هفته اخیر، این سوال پیش می‌آید که در این شرایط کدام سهام برای خرید مناسب‌اند؛ در این مقاله سعی در پاسخ به این پرسش داریم.

5 سهم ارزنده با بیشترین اصلاح کدام‌اند؟

اصلاح قیمت‌ها

بررسی ابعاد مختلف در مورد تغییرات قیمتی دو هفته اخیر حاکی از آن است که به احتمال زیاد کاهش قیمت در اکثر نمادهای بازار ریزش به حساب نمی‌آید؛ اما در این صورت کدام یک از سهم‌های بازار وضعیت مناسب‌تری برای برگشت و تداوم مسیر صعودی خود دارند؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کرد که چرا کاهش قیمت‌های اخیر در بازار را اصلاح تلقی می‌کنیم:

  1. تورم و در پی آن رشد قیمت در بازارهای موازی، به خصوص سکه و ارز، همچنان ادامه دارد به طوری که طی این دو هفته دلار در بازار آزاد از محدوده 16500 تومان تا 17500 تومان حرکت کرده است.
  2. دلار نیمایی که مبنای محاسبه اکثر شرکت‌های بورسی است به مرز 16 هزار تومان رسیده که حاکی از رشد سودآوری در اکثر نمادها به ویژه دلاری‌ها خواهد بود.
  3. دولت به دلایل مختلف که در مطلب برنامه احتمالی دولت برای بورس تا انتهای سال 99 چه خواهد بود؟ به آن‌ها اشاره شد حمایت‌های خود را از بازار ادامه خواهد داد.
  4. روند روزانه شاخص فیندو طی هفته‌ اخیر صعودی بوده که حاکی از کاهش فشار فروش در بازار است. (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به گزارش شاخص هفتگی فیندو - 27 تا 31 اردیبهشت مراجعه کنید.)

لذا انتظار می‌رود بازار سهام که به تازگی مورد توجه عمومی مردم و مسئولان کشور قرار گرفته، به این زودی جذابیت خود را از دست ندهد. هرچند که روند حرکتی در سهام و صنایع مختلف تا حدی تغییر خواهد کرد.

اما با فرض اصلاح بودن منفی‌های اخیر بازار، کدام سهام مناسب خرید و یا جابه‌جایی هستند؟

برای پیدا کردن لیستی از این سهام با توجه به وضعیت کنونی و موارد گفته شده، از بین سهامی که بیشترین اصلاح را داشته‌ و در موقعیت‌ مناسب تکنیکالی قرار گرفته‌اند اقدام به انتخاب چند نماد کردیم که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. در این بررسی همچنین نیم‌نگاهی به وضعیت بنیادی این نمادها داشتیم تا از این نظر نیز دید بهتری داشته باشیم.

بجهرم

نماد بجهرم که از عرضه اولیه‌های سال گذشته بود جزو سهم‌هایی است که به نظر می‌رسد همچنان جای رشد داشته باشد. این سهم در دو هفته اخیر 20 درصد اصلاح را تجربه کرده است و با اندکی اصلاح دیگر به سطح حمایتی 38 درصد فیبوناچی در قیمت 600 تومان می‌رسد که حمایت محکمی به شمار می‌رود و در صورت برگشت می‌تواند در اولین هدف خود تا 1000 تومان رشد کند.

از نظر بنیادی در دوماهه سال جاری 289 میلیارد ریال فروش داشت در صورتی که در مدت مشابه سال قبل این رقم 167 میلیارد ریال بوده است. همچنین برخی شرکت‌های صنعت نیروگاهی افزایش نرخ 30 درصدی گرفته‌اند که روی سودآوری آن‌ها اثر قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال سهم بجهرم

کحافظ

این سهم در چند ماه گذشته رشد چند برابری را تجربه کرد و در چند هفته اخیر درگیر سقف کانال بلندمدت و اصلاح زمانی بود. اصلاح 22 درصدی اخیرش آن را در موقعیت مناسبی قرار داده است به طوری که به نیمه‌های کانال نزدیک شده که هم‌قیمت کف حمایتی قبلی آن است. در صورت واکنش به این محدوده می‌تواند رشدی تا 3000 تومان و سقف کانالش را تجربه کند.

این شرکت که تا سال 98 زیان‌ده بود، توانست به سود برسد و این روند همچنان ادامه داشته به طوری که فروش فروردین 99 به میزان 320 درصد بیشتر از فروردین 98 است. همچنین طرح توسعه و برنامه‌ای که شرکت برای صادرات در نظر گرفته از دیگر نکات مثبت آن به شمار می‌رود که تداوم سودسازی را برای این نماد به همراه خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال سهم کحافظ

فخوز

این سهم در دو هفته اخیر با اصلاح 24 درصدی به حمایت فیبوناچی 50 درصد در سطح 2000 تومان نزدیک شده است که حمایت محکمی برای آن به حساب می‌آید. در صورت برگشت از این قیمت می‌توان هدف 3000 تومان را به عنوان اولین هدف قیمتی برای آن در نظر گرفت.

از نظر بنیادی نیز باید گفت به طور کلی شرکت‌های فولادی به ویژه فولاد خوزستان و فولاد مبارکه جزو سهام بنیادی بازار قرار می‌گیرند. افزایش مقداری و قیمتی فروش در فصل بهار از نکات مثبت بنیادی آن به شمار می‌رود.

تحلیل تکنیکال سهم فخوز

پترول

پترول که در چند رالی‌ صعودی قبلی بازار، حضور پررنگی نداشت، رشد جدی خود را در دو ماهه اخیر تجربه کرد به طوری که تا حوالی 1000 تومان پیش رفت. اکنون پس از 25 درصد اصلاح یکی از سهم‌های جذاب بازار به حساب می‌آید. این سهم اکنون در سطح حمایتی  38 درصد فیبوناچی قرار گرفته است و با اندکی اصلاح دیگر به قیمت 700 تومان و سطح 0.5 فیبوناچی خواهد رسید که حمایت‌های مهمی هستند. در صورت برگشت از این سطوح احتمال صعود مجدد تا 1000 تومان در اولین گام وجود دارد.

از نظر بنیادی این شرکت وضعیت مناسبی دارد به طوری که اکنون در سطح 40 درصدی از nav قرار گرفته است. این سهم با روند سودآوری مناسب و افزایش سرمایه‌ای که در پیش دارد، در میان‌مدت می‌تواند قیمت 2000 تومان را نیز ببیند.

تحلیل تکنیکال سهم پترول

حفاری

حفاری در چند ماه اخیر با فروش عمده سهامدار حقوقی‌اش مواجه بود و در دو ماه اخیر توانست رشد قابل توجهی داشته باشد. شتاب صعود قبلی آن باعث شد تا در این اصلاح، 27 درصد افت را تجربه کند و به سطح 1300 تومان که حمایت محکمی برایش به حساب می‌آید، برسد. محدوده حمایتی بعدی آن 1120 تومان است. در صورت برگشت از این نقاط حمایتی، سهم در کوتاه‌مدت توان رشد تا محدوده 2000 تومان و سپس در میان‌مدت تا سقف بلندمدتی خود در 3000 تومان را نیز داراست.

از نظر بنیادی این شرکت با قراردادهای ارزی مناسب و تسعیر ارزی که با ارز نیمایی بالای 14 هزار تومان خواهد داشت، وضعیت مناسبی پیش رو دارد.

تحلیل تکنیکال سهم حفاری

 

برای مطالعه بیشتر درباره تاثیر افزایش نرخ ارز بر سهام و صنایع بازار می‌توانید به مقاله اثر دلار 18 هزار تومانی بر کدام صنایع و سهام بازار بورس بیشتر است؟ مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

برچسب ها : سهم اصلاح
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

اصلاح قیمت‌ها بررسی ابعاد مختلف در مورد تغییرات قیمتی دو هفته اخیر حاکی از آن است که به احتمال زیاد کاهش قیمت...

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

اصلاح قیمت‌ها بررسی ابعاد مختلف در مورد تغییرات قیمتی دو هفته اخیر حاکی از آن است که به احتمال زیاد کاهش قیمت...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

اصلاح قیمت‌ها بررسی ابعاد مختلف در مورد تغییرات قیمتی دو هفته اخیر حاکی از آن است که به احتمال زیاد کاهش قیمت...

نظرات