بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:65 تاریخ انتشار:1398/10/16 21:22 نویسنده: مدیر سیستم
5 سهمی که در ریزش بازار بورس خوش درخشیدند!

در ریزش بورس و شاخص کل می‌توان به جای تحمل استرس و فشار عصبی با بررسی دقیق بازار و نوع معاملات سهام مختلف فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری را کشف کرد تا پس از تعادل بازار بتوان بهترین تصمیم را اتخاذ نمود. در این خبر قصد داریم از زاویه ای دیگر بازار بورس در روزهای 14 و 15 دی را بررسی کنیم.

5 سهمی که در ریزش بازار بورس خوش درخشیدند!

در فضای پرتلاطم سیاسی و اقتصادی کشور بازار بورس همواره به عنوان دماسنج اقتصادی کشور عمل کرده و تب و تاب بالای عرضه و تقاضا در آن در بزرنگاه‌ها همواره نقل قول رسانه‌ها بوده است.

شاخص کل و ریزش بی‌سابقه

این روزها پس از حادثه ترور سردار سلیمانی که منجر به شهادت ایشان شد بازار بورس به دلیل احتمال بالا گرفتن درگیری نظامی در منطقه شاهد خروج نقدینگی سرمایه‌گذاران و به طبع آن افت یکپارچه ارزش سهام شرکت‌های مختلف بود. سهام صنایع مختلف درگیر این مسئله بودند و تر و خشک بازار بصورت یکپارچه شاهد افت حدود 10 درصدی ارزش سهام در 2 روز کاری اخیر بود.

خرید حقوقی‌ها؛ مسکّن این روزها!

در چنین فضایی انتظار فعالان بازار از سهام‌داران حقوقی و صندوق‌های بزرگ بازار سرمایه چیزی جز حمایت و خرید در کف قیمتی نیست. این خریدها از لحاظ روانی منجر به کاهش فشار فروش هیجانی در بازار می‌گردد. اما نکته حائز اهمیت این است که اگر این خریدها صرفاً به دلیل کاهش هیجان بازار باشد نمی‌توان انتظار پایدار ماندن تقاضا در نمادهای مورد حمایت حقوقی‌ها را داشت.

حقیقی‌ها چه کردند؟

با وجود آنکه بسیاری از سهام‌داران در فضای کنونی تحت تاثیر اخبار قرار دارند؛ اما هستند عده‌ای که با بررسی دقیق بازار در دو روز اخیر تلاش می‌کنند تا تحرکات حقیقی‌ها را رصد کرده و سهامی که خریدار حقیقی خوب داشتند را شناسایی کنند. سهامی که در آن حقیقی‌ها در دو روز گذشته نقدینگی خوبی را وارد کردند و به عبارتی بوی پول هوشمند در آنها به مشام می‌رسد احتمالاً در صورت تعادل در بازار زودتر از سایرین با افزایش تقاضا مواجه خواهند شد و سریع‌تر مسیر رشد خود را طی خواهند کرد.

در بررسی معاملات روزهای شنبه و یکشنبه (14 و 15 دی‌ماه 98) به سراغ سهامی رفته‌ایم که حقیقی‌ها با ورود نقدینگی از عرضه سهام توسط سهام‌داران نگران، نهایت استفاده را کرده‌اند و در محدوده منفی و حتی مثبت تابلو معاملات، خرید لذت‌بخشی را تجربه کرده‌‌اند. در این بررسی قصد داریم 5 نمادی که از این بابت سرآمد بازار بودند را بررسی کنیم:

فولاد آلیاژی یزد

فولاژ در دو روز معاملاتی اخیر نه تنها شاهد ورود نقدینگی هوشمند از طرف حقیقی‌ها بوده است بلکه معاملات آن حتی در محدوده منفی نیز دوام نیاورده و در روز یکشنبه صف خرید را نیز تجربه کرده‌است. تفاوت این صف خرید با صف خریدی که در نمادهای بزرگ بازار شاهد بودیم در منشأ آن است. نمادهای بزرگ بازار به لطف حقوقی‌ها و در راستای کاهش بار روانی منفی بازار صف خرید شدند؛ اما فولاژ توسط نقدینگی وارد شده توسط حقیقی‌ها به صف خرید رسید. اختلاف سرانه خریدار و فروشنده حقیقی هم در این نماد در معاملات روز یکشنبه عدد مثبت 44 میلیون تومان را نشان می‌دهد که برای معاملات 1 میلیارد و سیصد میلیون تومانی آن بسیار مطلوب قلمداد می‌‌شود.

تفکیک معاملات فولاژ به حقیقی و حقوقی

سرمایه‌گذاری مسکن الوند

ثالوند در روزی که شاخص کل هم نزدیک 5 درصد ریزش را تجربه کرد(شنبه) پس از گذشت تنها 1 ساعت به صف خرید رسید. شنبه ششمین روزی بود که این سهم با صف خرید مواجه شد و میزان بازدهی خود را در کوتاه مدت به 30 درصد رساند. این آخر ماجرا نبود و ثالوند روز یکشنبه نیز از ابتدا تا انتهای بازار صف خرید باقی ماند. این سهم در هر دو روز اخیر علاوه بر معاملات مثبت و صف خرید شاهد ورود سنگین نقدینگی حقیقی‌ها بود. در هر دو روز قدرت خریداران حقیقی در مقایسه با فروشندگان حقیقی بیش از 2 برابر بود!

کاشی پارس

کپارس در مقایسه با دو گزینه قبلی شرایط کاملاً متفاوتی را پشت سرگذاشته است. معاملات این سهم روز شنبه در منفی کامل و صف فروش سنگین دنبال شده است؛ به گونه‌ای که حتی حجم مبنای 40 هزار سهمی این نماد در صف فروش پر نشده‌بود. قصه اصلی این نماد مربوط به روز یکشنبه است که سهم با جابجایی بیش از 3.8 میلیون برگه سهم معادل بیش از 11 میلیارد تومان از صف فروش تا صف خرید را پیمود. در این نماد اختلاف سرانه مثبت 16 میلیون تومانی در معاملات روز یکشنبه یکی از دلایل نوسان 10 درصدی و صف خرید سنگین آن است.

معاملات کپارس در روز یکشنبه

نوش مازندران

غنوش بی‌تفاوت نسبت به وضعیت کلی بازار در 2 روز اخیر مسیر رشد خود را ادامه داده است. معاملات این سهم روز شنبه و در اوج ریزش بازار در محدوده مثبت و حتی با ورود نقدینگی هوشمند حقیقی همراه بوده است. به عبارتی خریداران این سهم با وجود مشاهده ریزش بازار حتی منتظر روز یکشنبه هم نماندند و بیش از سه و نیم میلیون برگه سهم به ارزش بیش از 25 میلیارد تومان را در همان روز اول ریزش بازار خریدند و همین مسئله نه تنها باعث شد قیمت سهم روز شنبه با رشد 2.5 درصدی مواجه شود بلکه منجر به صف خرید سهم در معاملات روز یکشنبه شد.

سیمان سفید نی‌ریز

سنیر در مقایسه با سایر سهام بررسی شده ارزش معاملات به مراتب کمتری را در دو روز اخیر تجربه کرده است اما وجه تمایز آن در مقایسه با سایرین، حرکت ده درصدی آن از صف فروش به صف خرید در روز شنبه و عدم عرضه صف خرید در معاملات روز یکشنبه است. نکته جالب‌تر اینکه سنیر از تاریخ 19 آذر ماه یعنی در کمتر از 1 ماه از قیمت 2300 تومان به 4550 تومان رسیده است که بیانگر رشد 100 درصدی آن است.

رشد قیمتی سهم سنیر در یک ماه اخیر

نکته مهم:

در پایان لازم به ذکر است که بررسی صورت گرفته تنها بیانگر تحرکاتیست که در تابلو معاملاتی این سهام در دو روز اخیر معاملاتی رخ داده و بیانگر هیچ‌گونه سیگنال ورود یا خروج نمی‌باشد؛ لذا خوانندگان گرامی حتماً بایستی قبل از هرگونه تصمیم مبنی بر خرید یا فروش با تحلیل کامل و جامع آن نماد اقدام به ورود یا خروج نمایند.

 

 

دسته بندی: اخبار بورس
مطالب پیشنهادی
۵ گام حیاتی برای جبران ضررهای بورس

در فضای پرتلاطم سیاسی و اقتصادی کشور بازار بورس همواره به عنوان دماسنج اقتصادی کشور عمل کرده و تب و تاب بالای عرضه و تقاضا در آن در بزرنگاه‌ها همواره نقل...

دوطرفه شدن جاده بورس؛ گامی مهم در تسهیل سرمایه‌گذاری

در فضای پرتلاطم سیاسی و اقتصادی کشور بازار بورس همواره به عنوان دماسنج اقتصادی کشور عمل کرده و تب و تاب بالای عرضه و تقاضا در آن در بزرنگاه‌ها همواره نقل...

دورنمای بازار ملک؛ رکودی فراتر از آنچه هست!

در فضای پرتلاطم سیاسی و اقتصادی کشور بازار بورس همواره به عنوان دماسنج اقتصادی کشور عمل کرده و تب و تاب بالای عرضه و تقاضا در آن در بزرنگاه‌ها همواره نقل...

نظرات