بلاگ/بورس
شناسه خبر:675 تاریخ انتشار:1399/08/17 19:04
3 درس گرانبها از واگذاری صندوق پالایشی یکم

در این مقاله ابتدا به بررسی بازدهی صندوق پالایشی یکم می‌پردازیم و در ادامه درس‌هایی که واگذاری این صندوق دربرداشت را مرور می‌کنیم.

3 درس گرانبها از واگذاری صندوق پالایشی یکم

صندوق پالایشی یکم

طی دو روز اخیر صحبت‌هایی مبنی بر قابل معامله شدن واحدهای صندوق پالایشی یکم در روز شنبه مطرح شد. اما صبح دیروز معاون بازار بورس اوراق بهادار از منتفی شدن معامله این صندوق در روز شنبه خبر داد.

صندوق پالایشی یکم شامل سهام پالایشگاه تهران، تبریز، اصفهان و بندرعباس است که به منظور واگذاری بخشی از دارایی‌ها از سوی دولت تأسیس شد.

فرآیند تخصیص واحدهای این صندوق، چهارشنبه گذشته پایان یافت و در مجموع به حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر که کد بورسی فعال داشتند، واگذار شد.

در آغاز پذیره‌نویسی صندوق پالایش یکم، 20 درصد تخفیف برای خرید واحدهای این صندوق در نظر گرفته شده بود. اما با ادامه ریزش بورس و به تبع آن افت سهام گروه پالایشی، 30 درصد تخفیف برای خریداران این صندوق قرار داده شد.

با بررسی ارزش روز سهام شرکت‌های موجود در این صندوق، مشاهده می‌شود که خریداران آن متحمل 24 درصد زیان شده‌اند. اما فارق از زیان صندوق پالایشی یکم، این صندوق 3 درس ارزشمند برای فعالین بازار، به خصوص سهامداران تازه‌وارد، داشت که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بازده صندوق پالایشی یکم

1) آقای بازار به کسی بدهکار نیست!

طی یک سال اخیر شاهد ورود حجم عظیمی از نقدینگی به بورس بودیم. این حجم از نقدینگی بدون توجه به بنیاد و ارزندگی شرکت‌ها، موجب افزایش قیمت سهام بسیاری از شرکت‌های بورسی شد و سود جذابی را نصیب اکثر تازه ‌واردان بورس کرد. بر این اساس این افراد با فرض آن که بورس همیشه با کسب سود همراه است، پول بیشتری وارد این بازار کردند و دست به معاملات پرریسک‌تری زدند. غافل از آن که بازار به هیچ کس بدهکار نیست و اساساً کسب سود تمامی افراد در بازارهای مالی، امری غیرممکن است.

به یاد داشته باشید که در بازارهای مالی، پول همواره از جیب افراد بی‌اطلاع به جیب افراد مطلع منتقل می‌شود. بنابراین افرادی در این بازار ماندگار خواهند بود که بتوانند همواره دانش تحلیلی خود را به‌روز نگه دارند و با استفاده از اطلاعات خود، یک قدم از سایر سرمایه‌گذاران جلوتر باشند.

2) در بازار نباید به صحبت هیچکس اعتماد کرد!

یکی از دلایلی که در پاسخ به چرایی رشد بی‌امان بورس از سوی فعالین بازار مطرح می‌شد، حمایت دولت از بورس بود. این افراد اعتقاد داشتند که دولت نیازمند رونق بورس است تا بتواند دارایی‌های خود را در آن بفروشد. به همین خاطر تصور عموم سرمایه‌گذاران این بود که حمایت دولت از بورس تا پایان فروش صندوق دارا سوم ادامه خواهد یافت. غافل از آن که دولت چنین برنامه‌ای نداشت. پیش از آن که فعالان بازار انتظار آن را داشته باشند، دولت در سقف‌های قیمتی سهام خود را به سرمایه‌گذاران فروخت و بازار از زیر سایه‌ی حمایت‌های دولت خارج شد.

به همین خاطر فعالان قدیمی اعتقاد دارند که در بازار باید به تحلیل خود اتکا کنید و تنها شنونده صحبت‌ها و حمایت‌های توخالی سایرین باشید.

3) صبر، رمز ماندگاری در بازارهای مالی!

به عقیده سرمایه‌گذاران بزرگ، فرصت‌های سرمایه‌گذاری به مانند واگن‌های مترو هستند. این بدان معناست که فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی همواره وجود داشته و نباید به دلیل ترس از دست دادن آن‌ها، عجولانه سرمایه‌گذاری کنیم.

با آغاز پذیره‌نویسی صندوق پالایشی یکم، بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که برای خرید واحدهای این صندوق تا پایان مهلت پذیره‌نویسی صبر کنید تا هم از خواب پول خود جلوگیری کنید و هم وضعیت بازار را بسنجید.

با آغاز ریزش بورس از شهریورماه، آینده فروش صندوق پالایشی یکم نیز در هاله‌ای از ابهام فرو رفت. به همین خاطر به نظر می‌رسید که سود شیرین صندوق دارا یکم قابل تکرار نبوده و فروش صندوق پالایشی یکم با شکست مواجه شود. با توجه به این موضوع، این گونه برداشت می‌شد که خرید واحدهای این صندوق در آن مقطع زمانی ریسک بالایی داشته و عایدی چندانی نصیب خریداران نخواهد کرد.

چنین دیدگاهی تنها با صبر و دوری از هیجان خرید به دست می‌آمد. به همین خاطر است که همواره از صبر به عنوان شاه کلید ماندگاری در بورس یاد می‌شود.

چه زمانی صندوق پالایشی یکم را بفروشیم؟

بر کسی پوشیده نیست که سهام شرکت‌های شیمیایی بورس از ارزشمندترین شرکت‌های کشور هستند. در بلندمدت نیز بر ارزش آن‌ها افزوده می‌شود. بنابراین در صورت بازگشایی واحدهای این صندوق، بهتر است دارندگان آن در فروش واحدهای صندوق عجله نکنند و به دید بلندمدت به آن نگاه کنند.

در این مقاله سعی شد تا از نگاهی دیگر صندوق پالایشی یکم بررسی شود و تجربه‌های گرانبهای آن در اختیار تازه‌واردان بورس قرار گیرد. تجاربی که توجه به آن‌ها نه تنها می‌تواند ضرر صندوق پالایشی یکم را برای خریدارن آن جبران کند، بلکه می‌تواند موجب ماندگاری سرمایه‌گذاران تازه وارد در بورس نیز بشود.

دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

صندوق پالایشی یکم طی دو روز اخیر صحبت‌هایی مبنی بر قابل معامله شدن واحدهای صندوق پالایشی یکم در روز شنبه مطرح شد. اما صبح دیروز معاون بازار بورس...

معیارهای سرمایه‌گذاری موفق

صندوق پالایشی یکم طی دو روز اخیر صحبت‌هایی مبنی بر قابل معامله شدن واحدهای صندوق پالایشی یکم در روز شنبه مطرح شد. اما صبح دیروز معاون بازار بورس...

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال 1400

صندوق پالایشی یکم طی دو روز اخیر صحبت‌هایی مبنی بر قابل معامله شدن واحدهای صندوق پالایشی یکم در روز شنبه مطرح شد. اما صبح دیروز معاون بازار بورس...

نظرات