بلاگ/بورس
شناسه خبر:712 تاریخ انتشار:1399/09/20 16:29 نویسنده: معصومه رنج خواه
10 نکته کلیدی بودجه 1400

با توجه به تاثیر بودجه دولت بر بازار سرمایه و اهمیت بررسی آن، در این مقاله تاثیر بودجه 1400 بر بورس را با شرح ده نکته بررسی می‌کنیم.

10 نکته کلیدی بودجه 1400

لایحه بودجه 1400 پس از حواشی بسیار، توسط دولت به مجلس تقدیم شد تا مجلس نیز پس از بررسی در مهلت 60روزه، نسبت به تصویب یا رد آن واکنش نشان دهد؛ اما این بودجه در صورت تصویب چه تأثیری بر بازار سرمایه خواهد داشت؟

قبل از پرداختن به پاسخ این سؤال، بهتر است مثالی از اهمیت بررسی بودجه برای فعالین بازار سرمایه ارائه دهیم. در بودجه 1399 موضوع واگذاری سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله در بورس پیش‌بینی شده بود. بر این اساس بسیاری از کارشناسان تحقق چنین امری را مستلزم رونق بازار سرمایه دانسته و بورس را بهترین محل برای سرمایه‌گذاری در طول یک سال آینده می‌دانستند.

به همین خاطر نگاه دقیق و موشکافانه به بودجه سال آینده، می‌تواند چشم‌انداز روشن‌تری از سرمایه‌گذاری به فعالین بازار سرمایه ارائه دهد. برای بررسی تأثیر بودجه در بازار سرمایه در ادامه همراه ما باشید.

ده نکته مهم بودجه 1400 برای بورس!

در ادامه به شرح 10 نکته مهم بودجه 1400 می‌پردازیم.

1) بودجه خوش‌بینانه

بودجه سال آتی بسیار خوش‌بینانه بسته شده است. مسئولین در رسانه‌‌ها بارها به موضوع کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی تأکید کرده‌اند؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که در بودجه سال آینده درآمد حاصل از فروش نفت نسبت به سال قبل بیش از 313درصد افزایش یافته است.

بنابراین در صورت عدم تحقق این بخش می‌توان پولی شدن بودجه که خود را در رشد منابع پایه پولی و در نهایت تورم بالا در اقتصاد نشان می‌دهد، مشاهده کرد. بر این اساس می‌توان رشد قیمت دارایی‌های سرمایه‌ای که بازار سرمایه نیز بخشی از آن است را در سال آتی انتظار داشت.

2) هزینه جاری دولت

هزینه‌های جاری دولت در سال آینده بیش از 43درصد رشد داشته است. بنابراین می‌توان لایحه بودجه سال آتی را یک بودجه انبساطی در نظر گرفت. انبساطی که خود را در افزایش تورم انتظاری و رشد قیمت بازارهای سرمایه‌ای کشور نشان می‌دهد.

3) درآمد دولت

در لایحه بودجه 1400 پیش‌بینی درآمد 218هزار میلیارد تومانی از محل واگذاری دارایی‌های مالی (فروش سهام دولت و همچنین فروش اوراق تأمین مالی) پیش‌بینی شده است.

این امر نشان‌دهنده تأثیر زیاد بازار سرمایه در کشور و توجه بالای دولت به این بازار است. بنابراین به نظر می‌رسد دولت نیز برای محقق شدن این ردیف درآمدی از بودجه بایستی بسترها و ساختارهای بازار سرمایه را آماده کند.

4) احتمال بازگشت به برجام

در بودجه سال آتی به وضوح می‌توان پیش‌بینی دولت مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام را مشاهده کرد. در صورت انجام چنین توافقی می‌توان تأثیر آن را در بازار سهام به صورت کاهش ریسک‌های سیاسی، حضور سرمایه‌گذار خارجی، سهولت و افزایش صادرات در شرکت‌های صادراتی و کاهش تخفیف اعطایی به مشتریان شرکت‌های صادراتی مشاهده کرد.

کاهش ریسک‌های سیاسی سبب حذف ریسک‌های سیستماتیک بازار (که تأثیر آن به وضوح در کل بازار مشاهده می‌شود) خواهد شد. همچنین حضور سرمایه‌گذار خارجی موجب رشد صنایعی همچون خودروسازها، پتروشیمی‌ها و صنعت فلزات پایه خواهد شد. افزایش صادرات نیز رشد درآمدهای غیرمشاع گروه بانکی (به‌خصوص بانک ملت) به دنبال خواهد داشت.

5) مالیات در بودجه

در بخش مالیات، درآمد بیش از 700میلیاردتومانی از محل دریافت مالیات خانه‌های لوکس پیش‌بینی شده است. علاوه بر این، طرح مالیات بر عایدی سرمایه و همچنین مالیات بر خانه‌های خالی را می‌توان در نظر داشت. بنابراین در صورت اجرایی شدن این بخش از بودجه، بازار مسکن به عنوان رقیب بازار بورس تضعیف خواهد شد. در نتیجه می‌توان انتظار داشت که بازار مسکن در رکودی عمیق فرو خواهد رفت و بخشی از سرمایه‌های این بخش، راهی بورس خواهند شد.

6) حذف نرخ ارز 4200تومانی

درباره ارز نیز گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حذف نرخ ارز 4200تومانی مطرح شده است. بر این اساس می‌توان انتظار رشد صنایع دریافت‌کننده ارز 4200تومانی (مانند صنایع غذایی و دارویی) را داشت. در صورت اجرا شدن این موضوع، لغو قانون نرخ‌گذاری دستوری برای شرکت‌های این صنایع نیز دور از انتظار نخواهد بود.

7) پیش‌بینی نرخ ارز

از دیگر آثار مثبت بودجه سال آتی برای بازار سرمایه، تأیید ضمنی نرخ دلار 17هزارتومانی است. در صورت وقوع چنین امری می‌توان انتظار نرخ دلار نیمایی 20هزارتومانی را داشت. بنابراین حتی در صورت بازگشت آمریکا به برجام و دسترسی ایران به منابع ارزی نمی‌توان افت چشم‌گیری برای نرخ ارز تصور کرد.

حتی در صورت کاهش نرخ ارز، بازار سرمایه نسبت به سایر بازارهای موازی، واکنش منفی کم‌تری نشان خواهد داد. حال آنکه در ماه‌های اخیر، حتی با نرخ دلار 19هزارتومانی شاهد گزارش‌های جذاب شش‌ماهه بودیم. بنابراین در صورت کاهش نرخ ارز، بازار سرمایه جذابیت خود را نسبت به سایر بازارهای موازی از دست نمی‌دهد.‎

8) نرخ حامل‌های انرژی

افزایش نیافتن نرخ حامل‌های انرژی یکی دیگر از نکته‌های بودجه سال آینده است. در صورت تحقق این امر، می‌توانیم شاهد ثبات بخش سربار در صورت‌های مالی شرکت‌ها باشیم؛ اما در صورت محقق نشدن این موضوع، سودآوری بسیاری از شرکت‌ها همچون شرکت‌های گروه سیمانی تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت.

9) درآمد مالیاتی نقل و انتقال سهام

در بودجه سال آتی درآمد بیش از 15هزارمیلیاردتومانی برای مالیات نقل‌و‌انتقال سهام پیش‌بینی شده است. موضوعی که برای تحقق آن باید شاهد تعداد معاملات بالایی در بازار سرمایه باشیم. بنابراین به نظر می‌رسد دولت در سال آینده نسبت به رونق بازار سرمایه توجه خاصی داشته باشد.

10) درآمد شرکت‌های صادراتی و غیرصادراتی

از دیگر نکات مهمی که در پایان می‌توان به آن اشاره کرد، تأمین مالی نکردن از درآمد شرکت‌های صادراتی و غیرصادراتی است. در این صورت ریسک‌های بورس کاهش یافته و اعتماد سرمایه‌گذاران جلب خواهد شد.

نتیجه‌گیری

بودجه 1400 بسیار خوش‌بینانه و به دور از واقعیت‌های اقتصادی در نظر گرفته شده است. اگر پیش‌بینی دولت مبنی بر فروش روزانه بیش از 2/3میلیون بشکه نفت تحقق نیابد، بودجه سال آتی بسیار تورم‌زا خوهد بود. بنابراین نگهداری ریال در سال آینده همچنان پرریسک خواهد بود. لذا توصیه می‌شود همچنان نقدینگی خود را به دارایی‌های سرمایه‌ای از جمله سهام تبدیل کنید.

برچسب ها : بودجه
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
بررسی بودجه سال 1401

لایحه بودجه 1400 پس از حواشی بسیار، توسط دولت به مجلس تقدیم شد تا مجلس نیز پس از بررسی در مهلت 60روزه، نسبت به تصویب یا رد آن واکنش نشان دهد؛ اما این بودجه در صورت...

ارز 4200 بر سر دوراهی

لایحه بودجه 1400 پس از حواشی بسیار، توسط دولت به مجلس تقدیم شد تا مجلس نیز پس از بررسی در مهلت 60روزه، نسبت به تصویب یا رد آن واکنش نشان دهد؛ اما این بودجه در صورت...

مسیر آینده اقتصاد ایران با ریاست جمهوری رئیسی

لایحه بودجه 1400 پس از حواشی بسیار، توسط دولت به مجلس تقدیم شد تا مجلس نیز پس از بررسی در مهلت 60روزه، نسبت به تصویب یا رد آن واکنش نشان دهد؛ اما این بودجه در صورت...

نظرات