بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:538 تاریخ انتشار:1399/03/03 14:55 نویسنده: معصومه رنج خواه
۵ شرکت با بیشترین میانگین ارزش معاملات در اردیبهشت ماه کدام‌اند؟

با توجه به دو برابر شدن ارزش معاملات در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل، در این مقاله به بررسی 5 شرکت‌ که بیشترین ارزش معاملات را در این ماه داشتند می‌پردازیم.

۵ شرکت با بیشترین میانگین ارزش معاملات در اردیبهشت ماه کدام‌اند؟

ارزش معاملات بازار بورس در دو ماه اخیر

در دو ماه اخیر با حمایت‌های گوناگون دولت، افراد زیادی وارد بازار سرمایه شده‌اند. اگرچه پول ورودی به بازار چندان بزرگ نبوده، اما همین پول‌های خرد در کنار هم، ارزش معاملات بازار را به شدت بالا برده‌اند. برای درک میزان ورود افراد جدید به بازار سرمایه، بهتر است نگاهی به مشارکت افراد در عرضه اولیه‌ها داشته باشیم.

در آخرین عرضه اولیه سال ۹۸ حدود یک میلیون و هفتصد هزار نفر شرکت کرده بودند، در حالی که در آخرین عرضه اولیه امسال، بیش از ۳ میلیون نفر شرکت کرده‌اند. همین طور که مشاهده می‌کنید طبق آمار، افراد زیادی در همین دو ماه وارد بازار شده‌اند و در همین مدت کوتاه دوماهه، به اندازه کل سال قبل، پول وارد بازار سرمایه شده است. همه این موارد سبب شده‌اند که ارزش معاملات بازار در ماه‌های اخیر به بالاترین میزان خود در کل تاریخ بازار سرمایه برسد. (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بخریم؟ مراجعه کنید.)

وضعیت بازار سرمایه در اردیبهشت ماه

در اردیبهشت ماه ورود نقدینگی به بازار سرمایه شدت بیشتری پیدا کرد و افراد بیشتری در بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در این یک ماه شاخص‌های مهم بازار سرمایه رشد خوبی را تجربه کردند. به طوری که شاخص کل حدود ۴۶ درصد بازدهی داشته و شاخص هم‌وزن با رشد کمتری (حدود ۳۵ درصد)، به دنبال شاخص کل حرکت کرده است. با توجه به اینکه در دو ماه اخیر تقاضا برای سهم‌های شاخص‌ساز و بزرگ بازار بیشتر بوده، شاخص کل رشد بیشتری را تجربه کرده است. سهم‌های شاخص‌ساز در سال گذشته بازدهی کمتری نسبت به سهم‌های کوچک‌تر داشتند که در این دو ماه اخیر، بخشی از جاماندگی خود را جبران کرده‌اند. سهم‌های کوچک‌تر در این دو ماه و به خصوص اردیبهشت ماه رشد خاصی نداشتند و روندی خنثی در پیش گرفتند.

در نیمه ابتدایی اردیبهشت ماه، اکثر سهم‌های بازار رشد خوبی را تجربه کردند اما از نیمه‌های اردیبهشت ماه سهم‌های کوچک‌تر روند اصلاحی را آغاز کردند. در ادامه سهم‌های بزرگ نیز وارد اصلاح شدند.

تاکنون اصلاح اکثر سهم‌های کوچک بازار به پایان رسیده است و حتی برخی از آن‌ها ریزموج صعودی جدیدی را نیز آغاز کرده‌اند. در سهم‌های بزرگ صف‌های فروش چندین بار جمع‌آوری شده‌اند و به نظر به انتهای اصلاح خود نزدیک شده‌اند. در کنار همه این اتفاقات و حرکت سهم‌های بزرگ و کوچک، ارزش معاملات بازار رکورد جدیدی را ثبت کرد. در یکی از روزهای اردیبهشت ماه، ارزش معاملات حتی به بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان رسید.

این میزان ارزش معاملات در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه بوده است. میانگین ارزش معاملات در اردیبهشت ماه بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به فروردین ماه دو برابر شده است. این میزان افزایش ارزش معاملات در طول یک ماه‌، نشان‌دهنده میزان ورود نقدینگی به بازار است.

ارزش معاملات

شرکت‌ها با بیشترین میانگین ارزش معاملات

در ادامه ۵ شرکت با بیشترین میانگین ارزش معاملات در اردیبهشت ماه را بررسی می‌کنیم.

۱. بانک ملت

بانک ملت (وبملت) با میانگین ۳۴۰ میلیارد و ۸۵۶ میلیون تومان در اردیبهشت ماه، بیشترین ارزش معاملات را در بین نمادهای موجود در بازار داشته است. میانگین ارزش معاملات وبملت نسبت به ماه قبل بیش از دو برابر شده است که نشان‌دهنده توجه بازار به این نماد در اردیبهشت ماه است. نماد وبملت در ابتدای اردیبهشت ماه در قیمت ۱۰۰۰ تومان قرار داشته است و در این ماه قیمت سهام این نماد حتی به ۲۰۰۰ تومان هم رسید؛ اما با اصلاحی که این نماد در انتهای این ماه داشت، به ۱۶۰۰ تومان نیز رسیده بود. در نهایت این نماد بازدهی ۵۷ درصدی را برای اردیبهشت ماه به ثبت رساند.

۲. پالایش نفت اصفهان

پالایش نفت اصفهان (شپنا) با میانگین ۲۷۹ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومان در اردیبهشت ماه، ارزش معاملات بسیار خوبی را ثبت کرده است. این میانگین ارزش معاملات در مقایسه با ماه گذشته، بیشتر از ۳ برابر است. این نماد در اردیبهشت ماه مورد توجه بازار قرار گرفته است و بازدهی بسیار مناسب ۸۶ درصدی را تجربه کرده است. در چند روز انتهایی اردیبهشت ماه، نماد استراحت کرده است و تا حدودی کاهش قیمت را شاهد بودیم.

۳. پالایش نفت بندرعباس

پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با میانگین ۲۶۹ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان در اردیبهشت ماه، رتبه سوم را در بین نمادها کسب کرده است. میانگین ارزش معاملات این نماد نسبت به ماه‌های گذشته، بسیار افزایش یافته است که این موضوع با افزایش قیمت نماد همراه بوده است. قیمت شبندر در ابتدای ماه حدود ۱۰۰۰ تومان بوده است که در این مدت تا ۲۲۰۰ تومان نیز بالا رفته است؛ اما با توجه به اینکه در اواخر ماه با اصلاح روبه‌رو شد، تا ۱۸۰۰ تومان نیز در اردیبهشت کاهش یافت. در نهایت بازدهی نماد در اردیبهشت ماه، حدود ۶۸ درصد بوده است.

۴. فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با میانگین ۲۰۳ میلیارد و ۸۹۳ میلیون تومان در اردیبهشت ماه، در بین شرکت‌های با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفته است. نماد فولاد در این ماه حدود ۵۷ درصد بازدهی داشته است که بیشتر از بازدهی شاخص کل بود. در هفته پایانی اردیبهشت ماه، نماد فولاد با عرضه زیادی مواجه شد که باعث شد، قیمت نماد کاهش یابد. البته در این مدت صف فروش نماد چندین بار جمع‌آوری شده است.

۵. بانک تجارت

بانک تجارت (وتجارت) با میانگین ۱۹۶ میلیارد و ۴۳۰ میلیون تومان در اردیبهشت ماه، ارزش معاملات مناسبی داشته است. نماد وتجارت از اواخر اسفند ماه با افزایش تقاضا همراه شده است. این افزایش تقاضا سبب شد که قیمت نماد از ۶۰ تومان تا ۲۰۰ تومان افزایش یابد. بازدهی نماد وتجارت در اردیبهشت ماه حدود ۸۵ درصد بوده که برای سهامداران این نماد بسیار مناسب بوده است.

از مجموع 5 شرکت موجود در لیست بیشترین میانگین ارزش معاملات اردیبهشت، دو شرکت در گروه بانکی و دو شرکت در گروه فراورده‌های نفتی قرار دارند. این موضوع نشان‌دهنده آن است که این دو گروه مورد توجه بازار بودند. علت اصلی توجه بازار به این نوع سهم‌ها، فروش سهم‌های دولتی در قالب صندوق‌های ETF است که دولت برای فروش آن‌ها تخفیف مناسبی را در نظر گرفته است.

جمع‌بندی

در اردیبهشت ماه رکورد ارزش معاملات خرد بازار شکسته شد و نقدینگی زیادی جذب بازار شد. این ورود نقدینگی به بازار سبب شد تا بسیاری از سهم‌های بزرگ بازار رشد زیادی داشته باشند؛ اما سهم‌های کوچک بازار اکثراً تقاضای بالایی نداشتند و رشد کمی داشتند.

در انتهای اردیبهشت ماه در اکثر سهم‌ها شاهد اصلاح بودیم که البته چندین بار خریداران وارد عمل شدند و صف‌های فروش را جمع‌آوری کردند. این اصلاح بازار قابل پیش‌بینی بود و بسیاری از سهم‌های بازار به این اصلاح احتیاج داشتند. تا به اینجا اصلاح بازار هیچ نگرانی ندارد و بازار طبق سیکل‌های حرکتی خود عمل کرده است. به نظر بازار برای مدتی در همین حوالی معامله خواهد شد و سهم‌ها دست به دست خواهند شد. این اصلاح برای حرکت صعودی بعدی بازار لازم است. درباره ارزش معاملات، به نظر در خرداد ماه شاهد میانگین ارزش معاملات برابر و حتی پایین‌تری نسبت به اردیبهشت ماه باشیم؛ اما در ماه‌های آینده مطمئناً ارزش معاملات روند صعودی خواهد داشت و شاهد رکوردهای جدیدی در ارزش معاملات خواهیم بود؛ زیرا بازار باید توانایی عرضه سهام عدالت و صندوق‌های ETF را داشته باشد. در پایان انتظار داریم در بلندمدت روند صعودی بازار ادامه داشته باشد و سهامداران صبور سود خوبی کسب کنند.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله خرید سهام دولتی در بورس و ارزش سهام عدالت چقدر است؟ مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر درباره حمایت دولت از بورس می‌توانید به مقاله برنامه احتمالی دولت برای بورس تا انتهای سال 99 چه خواهد بود؟ مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 شرکت با بیشترین رشد ارزش میانگین معاملات در اسفندماه کدام‌اند؟

ارزش معاملات بازار بورس در دو ماه اخیر در دو ماه اخیر با حمایت‌های گوناگون دولت، افراد زیادی وارد بازار سرمایه...

5 سهم با بیشترین ارزش معاملات در آبان ماه

ارزش معاملات بازار بورس در دو ماه اخیر در دو ماه اخیر با حمایت‌های گوناگون دولت، افراد زیادی وارد بازار سرمایه...

5 شرکت با بیشترین میانگین ارزش معاملات در فرودین ماه کدام‌اند؟

ارزش معاملات بازار بورس در دو ماه اخیر در دو ماه اخیر با حمایت‌های گوناگون دولت، افراد زیادی وارد بازار سرمایه...

نظرات