بلاگ/بورس
شناسه خبر:240 تاریخ انتشار:1398/12/17 12:47 نویسنده: مدیر سیستم
کدام سهام بازارگردان دارند؟

کاهش دامنه نوسان به 2 درصد، باعث جذابیت سهم‌هایی که بازارگردان دارند در بازار شده است، این سهم‌ها در صورت وضع قانون جدید به احتمال زیاد دامنه‌ای 4 درصدی خواهند داشت!

کدام سهام بازارگردان دارند؟

چند روزیست که بحث کاهش دامنه نوسان معاملات بحث داغ محافل بورسی است. طبق آخرین تصمیم مقرر شد در جلسه شورای عالی بورس در روز 20 اسفند تصمیم نهایی در خصوص این مسئله گرفته شود.

اما در صورت کاهش دامنه نوسان به 2 درصد به احتمال فراوان سهام شرکت‌هایی که در معاملات بازارگردان دارند با دوبرابر دامنه نوسان معمول روزانه یعنی 4 درصد معامله خواهند شد و ممکن است بازار برای خرید سهام این شرکت‌ها اقبال نشان دهد.

بازارگردان کیست؟

بازارگردان یا به اصطلاح انگلیسی (market maker)، افراد یا شرکت‌هایی هستند که از طریق معاملات پیاپی اوراق بهادار اقدام به کاهش نوسانات ناخواسته قیمت سهام می‌کنند؛ هرچند که هدف آنها از این معاملات کسب سود است.

مسئولیت‌های بازارگردان‌ در بازارهای مختلف متفاوت است و به نوع بازار (کالا، اوراق بهادار، آتی و…) بستگی دارد. همچنین بازارگردان‌ها توسط بانی آنها معرفی می‌شوند و با تأیید سازمان انتخاب می‌گردند.

در انجام معاملات، بازارگردان همچون سایر معامله گران حقیقی و حقوقی عمل می‌نماید و تنها تفاوت آنها در این است که در هنگامی که بازار در رکود باشد، بازارگردان موظف به خرید اوراق بهادار می‌باشد.

 

وظایف بازارگردان چیست؟

  • ایجاد عرضه و تقاضا برای اوراق بهادار و کمک به افزایش نقدشوندگی
  • جلوگیری از نوسانات شدید قیمت‌ها و کنترل قیمت در یک سطح معین.
  • کاهش هزینه‌های معاملاتی از طریق کاهش شکاف قیمتی خرید و فروش

بازارگردان‌ها همواره در طرف مقابل حجم معاملات سرمایه‌گذاران اقدام به خرید یا فروش می‌نمایند. برای مثال، اگر سرمایه‌گذاران به دنبال فروش اوراق بهادار خود باشند، بازارگردان‌ این اوراق بهادار را خریداری می‌کند و برعکس، اگر سرمایه‌گذاران اوراق بهاداری را خریداری کنند، بازارگردان این اوراق بهادار را به فروش می‌رساند.

بر همین اساس برای بازارگردان‌ها طبق مجوزی که از سازمان بورس دریافت می‌کنند حداقل حجم معاملات روزانه تعیین می‌گردد که در هر روز توسط بازارگردان‌ها به آن میزان بایستی خرید و فروش صورت گیرد.

بدین ترتیب، بازارگردان‌ها، به تأمین عرضه و تقاضای بازارهای مالی می‌پردازند.

لیست سهام دارای بازارگردان:

در حال حاضر سهام شرکت‌های مختلف بورسی و فرابورسی دارای بازارگردان هستند که جدیدترین لیست این شرکت‌ها را در ادامه مرور خواهیم کرد.

بازارگردان

در صورت کاهش دامنه نوسان در بازار و اتخاذ تصمیم در خصوص دوبرابر شدن دامنه نوسان سهامی که بازارگردان دارند لیست بالا می‌تواند مورد توجه بازار قرار گیرد.

همچنین تعدادی سهام کم‌بازده نسبت به رشد شاخص کل در بازار هستند که تیم فیندو اقدام به جمع‌آوری اطلاعات این سهم کرده و بازدهی آن‌ها را با شاخص کل و شاخص هم‌وزن مقایسه کرده است، برای اطلاع بیشتر مقاله‌ی پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع بورس؛ سهام و صنایع جامانده کدام‌اند؟ را مطالعه کنید.

دسته بندی: بورس اخبار
مطالب پیشنهادی
بررسی تاثیر افزایش دامنه نوسان برخی نمادها

چند روزیست که بحث کاهش دامنه نوسان معاملات بحث داغ محافل بورسی است. طبق آخرین تصمیم مقرر شد در جلسه شورای عالی بورس در روز 20 اسفند...

های وب و توقف عملیات بازارگردانی آن؛ این اتفاق چه تاثیری بر معاملات...

چند روزیست که بحث کاهش دامنه نوسان معاملات بحث داغ محافل بورسی است. طبق آخرین تصمیم مقرر شد در جلسه شورای عالی بورس در روز 20 اسفند...

دامنه نوسان

چند روزیست که بحث کاهش دامنه نوسان معاملات بحث داغ محافل بورسی است. طبق آخرین تصمیم مقرر شد در جلسه شورای عالی بورس در روز 20 اسفند...

نظرات