بلاگ/کالج
شناسه خبر:330 تاریخ انتشار:1399/01/20 17:35 نویسنده: محدثه منصوریان
گام‌های سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در بورس مزایای بسیاری در اقتصاد هر کشور به همراه دارد. با توجه به سود نسبتاً خوب بازار بورس ایران در یک سال اخیر، این روزها افراد بسیاری در پی ورود به این بازار هستند. این دلیل موجب شده که بعضاً شاهد صف‌های طولانی در کارگزاری‌ها به منظور دریافت کد بورسی باشیم.

گام های سرمایه‌گذاری در بورس

در این مقاله قصد داریم گام‌هایی که یک سرمایه‌گذار برای ورود به بازار بورس نیاز دارد را معرفی کنیم.

آشنایی با بازار بورس

در گام اول سرمایه‌گذار باید اطلاعاتی در مورد بازار بورس کسب کند. این اطلاعات شامل آشنایی با قوانین بورس، آشنایی با نحوه خرید و فروش در بورس، توانایی تحلیل و ... است. در این بین برخی افراد بدون داشتن آگاهی و دانش در رابطه با این بازار و به خیال کسب سودهای رویایی اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس می‌کنند و در انتها عموماً اصل سرمایه‌شان را هم از دست می‌دهند.

جهت مشاهده دوره رایگان آشنایی با بازار بورس کلیک کنید.

اولین نکته که باید به آن توجه کرد این است که نباید انتظار سود غیرمنطقی و نامعقول از این بازار داشت. این روش از سرمایه‌گذاری مانند راه‌های دیگر، ریسک‌ها و خطرات مختص خود را دارد؛ اما هرچه سرمایه‌گذار آگاهانه‌تر وارد این بازار شود، احتمال اینکه بتواند خطرات را کنترل کند بیشتر می‌شود.

برای کسب آگاهی از این بازار باید موارد زیر را انجام دهید:

مطاله کنید

ابتدا باید راجع به کلیت اقتصاد و بازار بورس مطالعاتی داشته باشید. هرچه کلیت اقتصاد را بهتر بشناسید، توانایی تحلیل بالاتری خواهید داشت و در نتیجه می‌توانید در این بازار بهتر عمل کنید. باید اصطلاحات بازار بورس را یاد بگیرید؛ و حتماً قوانین آن را بدانید. توانایی تحلیل وضعیت یک سهم را کسب کنید. این‌ موضوعات را با مطالعه و آموزش دیدن می‌توانید به دست آورید.

برخی افراد به دلیل اینکه وقت کافی برای یادگیری ندارند، ترجیح می‌دهند سرمایه خود را به دست شرکت‌های سبدگردانی بسپارند تا این شرکت‌ها به نمایندگی از آن‌ها اقدام به معامله کند. حتماً توصیه می‌شود که قبل از اقدام به این کار ابتدا از قابل اعتماد بودن شرکت سبدگردانی مورد نظر اطمینان کامل را به دست آورید و بعد از مطالعه دقیق تمامی قوانین و شرایط این شرکت‌ها، اقدام به در اختیار گذاشتن سرمایه نزد این شرکت‌ها کنید.

توانایی کنترل احساسات خود را داشته باشید

باید به این نکته توجه کرد، گاهی اوقات معامله گران در شرایطی قرار می‌گیرند که دچار تصمیمات هیجانی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید به عنوان معامله‌گر انجام دهید توانایی کنترل احساساتتان است. هرچقدر تصمیم‌گیری شما با برنامه‌تر‌ و آگاهانه‌تر‌ باشد، کنترل کردن رفتار هیجانی‌تان بیشتر می‌شود.

برای تمرین معامله‌گری می‌توانید دو یا سه ماه اول به سایت سامانه اینترنتی تالار مجازی بورس ایران مراجعه کنید و در آنجا سرمایه‌گذاری شبیه‌سازی شده بورس را تجربه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا شناخت بیشتری از رفتارهای خود در معامله به دست آورید.

به شایعات توجه نکنید

یکی از عواملی که باعث انحراف معامله‌گر از مسیرش می‌شود، توجه به شایعات است. متأسفانه افرادی سودجو، مخصوصاً در فضای مجازی، سعی می‌کنند شایعات و تنش در اخبار بازار یا بعضی از سهم‌ها ایجاد کنند و فکر معامله‌گران را به جهت منافع شخصی خودشان منحرف کنند.

لیست پایگاه‌های رسمی بورسی عبارت‌اند از:

سازمان بورس و اوراق بهادار

http://www.seo.ir

پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه

http://www.sena.ir

پایگاه آموزشی – فرهنگ‌سازی بازار سرمایه

http://www.sidsco.ir

شبکه اطلاع رسانی کدال

http://www.codal.ir

بورس اوراق بهادار تهران

http://www.irbourse.com

مدیریت فناوری بورس تهران

http://www.tsetmc.com

مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس

http://www.rdis.ir

عرضه اینترنتی کتب آموزشی بازار سرمایه

http://www.bourseshop.ir

دریافت کد بورسی

دومین گام برای ورود به بورس، گرفتن کد بورسی است. برای انجام این کار ابتدا باید اطلاعات شخصی‌تان را در سامانه سجام وارد کنید. این سامانه در راستای قوانین و مقررات حوزه مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم راه‌اندازی شده است و اخذ هرگونه خدمات پایه برای تمامی مشتریان حقیقی (اشخاص عادی) و حقوقی (شرکت، سازمان، نهاد) مشروط به ثبت اطلاعات و شناسایی اشخاص نام برده در این سامانه می‌باشد. سپس یک کد ده رقمی از این سامانه دریافت خواهید کرد و می‌توانید با به خاطر داشتن این کد و همراه داشتن مدارک شناسایی به یکی از کارگزاری‌های معتبر مراجعه کنید. برای دریافت لیست کارگزاران معتبر می‌توانید به سایت سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنید. کارگزاران مختلف خدمات و امتیازات متفاوتی به مشتریان ارائه می‌دهند. بعضاً حتی میزان کارمزدی که کارگزاران دریافت می‌کنند با یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین خوب است در انتخاب کارگزاری به این نکات هم توجه شود.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی (برای اشخاص حقیقی):

  1. اصل و تصویر شناسنامه از صفحه اول و صفحه توضیحات
  2. اصل و تصویر رو و پشت کارت ملی
  3. شماره‌حساب بانکی و شماره شبای آن
  4. تکمیل فرم مشخصات مشتریان حقیقی
  5. تکمیل فرم درخواست کد معاملات آنلاین

کد بورسی از لحاظ ساختار یک شناسه واحد است که از تعدادی حرف و عدد تشکیل می‌شود که کد هر شخص با شخص دیگر متفاوت است (مانند کد ملی که هر شخص کد ملی مخصوص به خود را دارد).

خرید و فروش در بورس

بعد از این که این 2 مرحله را طی کردید، اکنون شما می‌توانید با استفاده از کدبورسی (کدمعاملاتی یا کد سهامداری) از طریق سامانه آنلاین کارگزاری خودتان، در بازار بورس به خرید و فروش آنلاین بپردازید.

ویژگی خرید و فروش آنلاین سهام در بورس این است که سرمایه‌گذاران در هر جا که باشند می‌توانند به صورت اینترنتی اقدام به خرید و فروش سهام خود کنند. با این کار دیگر نیازی به مراجعه حضوری به کارگزاری نیست. علاوه بر آن با انجام معاملات به صورت آنلاین امکان بروز خطای انسانی کارگزار در سفارشات خرید و فروش کم می‌شود. همچنین سرمایه‌گذار نیز نقل و انتقالات پول خود را به صورت غیرحضوری و از طریق اینترنت انجام می‌دهد. این کار باعث صرفه‌جویی در وقت، افزایش امنیت ناشی از نقل و انتقال پول هم‌چنین کاهش احتمال بروز خطای انسانی خواهد شد. از دیگر مزایای انجام معاملات به صورت آنلاین می‌توان به افزایش سرعت انجام معاملات اشاره کرد.

قبل از اقدام به خرید سهم به صورت آنلاین ابتدا باید آگاهی کامل از نحوه انجام این کار را به دست بیاورید و سپس به اقدام به خرید سهام کنید.

جمع‌بندی

در پایان همواره به یاد داشته باشید که قبل از انجام هر گونه معامله در بورس، باید کاملاً نسبت آن آگاهی و شناخت داشته باشید و هیچ‌گاه بدون اطلاعات کافی اقدام به ورود به این بازار نکنید.

همواره باید سود منطقی و معقول را در نظر بگیرید و از رویاپردازی و رفتار هیجانی بپرهیزید.

قوانین و مقررات را به طور کامل مطالعه کرده و همواره از شایعات دوری کنید. در انتها خوب است به این نکته اشاره شود که هیچ‌گاه نباید با پولی که روند عادی زندگی‌تان به آن وابسته است و یا پولی که قرض گرفته‌اید وارد این بازار شوید. این کار باعث افزایش تنش و اقدام به رفتار هیجانی می‌شود؛ بنابراین همواره اصل سرمایه مازاد (سرمایه‌ای که جریان زندگی شما به آن وابسته نباشد) را جدی بگیرید و به آن پایبند باشید.

مطالب پیشنهادی
نظرات