بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:555 تاریخ انتشار:1399/03/10 10:26 نویسنده: معصومه رنج خواه
کدام سهم‌ها در اصلاح بازار رشد کردند؟

علی ‌رغم اصلاح بازار بورس در دو هفته اخیر، برخی سهم‌ها رشد خوبی را تجربه کردند. در این مقاله به بررسی این سهم‌ها می‌پردازیم.

کدام سهم‌ها در اصلاح بازار رشد کردند؟

اوضاع بازار بورس در بهار 99

بازار بورس از شروع سال 99 با رشد زیادی مواجه شد و بهترین بهار خود را طی چندین سال اخیر تجربه کرد. بازاری که برخلاف سایر بازار‌های موازی (مسکن، دلار، طلا و سکه) بسیاری از سرمایه‌گذاران خود را خرسند نمود. اکثر سهم‌ها رشد خوبی را تجربه کردند و سود خوبی برای سهامداران خود به ارمغان آوردند؛ اما در دو هفته‌ی اخیر شرایط متفاوت بود. شاخص کل بعد از فتح عدد 1 میلیون واحد و سودآوری بی‌نظیر اکثر سهم‌ها وارد فاز اصلاح شد. فازی که بیشتر سهم‌ها نیز وارد آن شدند و مقداری اصلاح کردند؛ اما در این بین سهم‌هایی وجود داشتند که نه تنها اصلاح چندانی نکردند، بلکه با رشد خوبی همراه بودند و کام سهامداران خود را شیرین کردند. در ادامه به بررسی برترین سهم‌های بازار که علی‌رغم اصلاح اکثر سهم‌های دیگر با رشد قیمتی همراه بودند خواهیم پرداخت.

10 سهم برتر در 10 روز معاملاتی اخیر

در جدول زیر 10 سهم برتر در بازار بورس و فرابورس تهیه شده که نشان می‌دهد این سهم‌ها برخلاف شاخص کل بازدهی مناسبی را طی 10 روز معاملاتی کسب کردند. در واقع اگر در 10 روز گذشته سهامدار این سهم‌ها بودید بازدهی مطلوبی نسبت به بقیه‌ی سهم‌ها تجربه می‌کردید. البته سهم‌هایی مانند ایران خودرو با نماد (خودرو) و سایپا با نماد (خساپا) که با افزایش سرمایه همراه بودند در این لیست قرار نگرفته و سهم‌هایی که در این چند روز به صورت کامل معامله می‌شدند و نماد آن‌ها بسته نبود بررسی شده است.

10 سهم که در اصلاح بازار رشد داشته‌اند

برترین سهم‌‌ها در سایر صنایع

سهم‌های گفته شده بیشترین رشد را در بازار تجربه کردند و همچنین در 10 روز معاملاتی اخیر، به عنوان سودآور‌ترین سهم در آن صنعت شناخته شدند. از سوی دیگر برخی سهم‌ها سودآوری کمتری در مقایسه با 10 سهم گفته شده داشتند و در صنعت خود به عنوان برترین سهم از نظر بازدهی شناخته شدند. جدول زیر این سهم‌ها و صنایع آن‌ها را نشان می‌دهد.

سهمهایی که در صنعت خودشان بیشترین بازده دارند

همان‌طور که مشاهده می‌شود برخی صنایع حتی با بازدهی بسیار کمی که داشتند، عملکرد بهتری نسبت به سایر سهم‌های هم گروهی خود دارند و همچنین سهم‌های دیگری در همین افت قیمتی، رشد بسیار خوبی را تجربه کرده‌اند.

این در حالی است که بسیاری از سهم‌های بازار در طول دو هفته اخیر با اصلاح‌های 30 درصدی مواجه شدند که در این بین می‌توان نام برخی از سهم‌های بنیادی خوب را نیز مشاهده کرد. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله 5 سهم ارزنده با بیشترین اصلاح کدام‌اند؟ مراجعه کنید. 

جمع‌بندی

اصلاح چند روز اخیر بازار بورس تهران به کام بسیاری از سهامداران خوش نیامد و سهم‌های زیادی را با اصلاح‌های عمیق‌تر از شاخص کل وادار کرد. با نگاه کلی و تحلیلی به اصلاح اخیر می‌توان دریافت که اصلاح اخیر در روند صعودی فرصتی برای اصلاح سبد و سرمایه‌گذاری بهتر سهامداران بود؛ چرا که با توجه به آمارهای موجود می‌توان به راحتی مشاهده کرد که حتی در این اصلاح سریع و شارپ نیز فرصت سود کردن برای سهم‌های زیادی در بازار فراهم بود.

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

 

برچسب ها : سهم بازار
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

اوضاع بازار بورس در بهار 99 بازار بورس از شروع سال 99 با رشد زیادی مواجه شد و بهترین بهار خود را طی...

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

اوضاع بازار بورس در بهار 99 بازار بورس از شروع سال 99 با رشد زیادی مواجه شد و بهترین بهار خود را طی...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

اوضاع بازار بورس در بهار 99 بازار بورس از شروع سال 99 با رشد زیادی مواجه شد و بهترین بهار خود را طی...

نظرات