بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:451 تاریخ انتشار:1399/02/01 14:14 نویسنده: معصومه رنج خواه
کاهش نرخ سود بانکی ممکن است چه اثراتی بر بازار بورس داشته باشد؟

با توجه به خبر کاهش نرخ سود بانکی، این پرسش مطرح می‌شود که چنین اقدامی چه آثاری بر بازار بورس خواهد داشت؟ در این مقاله سعی در پاسخ به این پرسش داریم.

کاهش نرخ سود بانکی ممکن است چه اثراتی بر بازار بورس داشته باشد؟

کاهش نرخ سود بانکی و حمایت از بازار بورس

سال 98 را می‌توان سال طلایی بورس دانست. سالی که با وجود خواب سنگین سایر بازارهای موازی، شاخص کل بورس تهران توانست رکوردهای متعددی را برجای گذارد و با ثبت 187 درصد افزایش نسبت به ابتداى سال، پربازده‌ترین بازار مالى سال ٩٨ لقب گیرد؛ اما شگفتی‌های بازار سرمایه ایران به اینجا ختم نمی‌شود؛ چرا که در اولین ماه سال 99، بورس تهران توانست با وجود ریزش سایر بازارهای مالی در سراسر جهان، به روند صعودی خود ادامه داده و بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان نقدینگی به خود جذب کند.

از سوی دیگر، با توجه به حمایت‌های همه جانبه مسئولان کشور از بازار سرمایه و اتخاذ تصمیمات اساسی در سایر بازارها، به نظر می‌رسد بازار سرمایه همچنان از جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاری برخوردار باشد. از مهم‌ترین تصمیمات اتخاذ شده در این خصوص می‌توان به کاهش نرخ سود بانکی اشاره کرد.

در این خبر آمده است که طبق مصوبات شورای عالی کانون بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، از دوشنبه 1 اردیبهشت‌ماه نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت از 10 به 8 درصد و نرخ سود سپرده بلندمدت بانک‌ها از 20 به 15 درصد کاهش خواهد یافت؛ اما به گفته مسئولان، این مصوبه پیرو مصوبه شورای پول و اعتبار در شهریورماه سال 1395 است؛ در تابستان سال 1395 مقرر شد که سقف نرخ سود سپرده بلندمدت بانک‌ها از 20 درصد فراتر نرود اما برخی از بانک‌ها، به دلیل جذب منابع بیشتر و رقابت با سایر بانک‌ها، طی سال‌های گذشته اقدام به پرداخت سودهایی بیش از مقدار فوق می‌کردند که مصوبه جدید، در جهت ممنوعیت پرداخت سود از سوی چنین بانک‌هایی صادر شده است.

عقاید موافقان و مخالفان کاهش نرخ سود بانکی

کاهش نرخ سود بانکی موافقان و مخالفان زیادی دارد. به عقیده مخالفان، کاهش نرخ سود بانکی نه تنها در شرایط فعلی به نفع تولیدکنندگان و مردم نیست، بلکه با ورود سیل عظیمی از این نقدینگی به بازارهای دیگر، موجب کاهش بیش از پیش ارزش پول ملی می‌شود؛ اما موافقان کاهش نرخ سود بانکی نظر متفاوتی دارند. به عقیده موافقان این طرح، در شرایطی که تمامی کسب‌وکارها با بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند، پایین آمدن نرخ سود بانکی و در پی آن کاهش نرخ سود تسهیلات، می‌تواند کمک شایانی به تولید کشور کند. همچنین موافقان این طرح با بیان این که هم اکنون بازار سرمایه در جایگاه مناسبی قرار دارد، به دولت توصیه می‌کنند که با استفاده از ابزارهایی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و برنامه‌ریزی‌های مختلف، از ورود نقدینگی به سایر بازارها جلوگیری کرده و مسیر نقدینگی به سوی بازار سرمایه را هموارتر سازد (برای مطالعه بیشتر درباره انواع مالیات و تعاریف آن‌ها، می‌توانید به مقاله مالیات به زبان ساده مراجعه کنید.).

کاهش سود بانکی به چه میزان می‌تواند بر بازار سرمایه اثر گذارد؟

بررسی کاهش نرخ سود بانکی در طی ده سال گذشته، نشان می‌دهد که هرگاه نرخ سود بانکی از سوی دولت‌ها کاهش پیدا کرد، بازار سرمایه از حالت رکود خارج شده و بخشی از این نقدینگی را جذب کرده است؛ اما لازم به ذکر است که تغییر در نرخ سود بانکی، لازم است اما کافی نیست؛ به بیان دیگر، با توجه به نمودار شاخص کل، می‌توان دریافت که واکنش بازار سرمایه به تورم، بسیار بیشتر از تغییرات نرخ سود سپرده‌های بانکی است و اگر تورم انتظاری سرمایه‌گذاران در جامعه کاهش یابد، بازار سرمایه وارد دوران رکود می‌شود. به عنوان مثال، در طی سال‌های 93 تا 96، علی رغم آن که نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش پیدا کرده بود، اما شاهد ریزش شاخص کل بورس تهران در طی این سه سال بودیم. چرا که در این مدت نرخ تورم از سطح 34.7 درصد در سال 92، به سطح 9 درصد در سال 96 کاهش یافته بود.

تغییر نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر تورم

با توجه به مطالب گفته شده، می‌توان دریافت که اگر کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی با افزایش نرخ تورم انتظاری از سوی سرمایه‌گذاران همراه باشد، می‌توان دوران رونق را در بازار سرمایه شاهد بود. در حال حاضر با توجه به تورم حدود 40 درصدی، کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی و رکود موجود در دیگر بازارهای موازی، می‌توان نتیجه گرفت که در صورت آزاد شدن بخشی از سرمایه‌های حبس‌شده در حساب‌های بانکی، بازار سرمایه می‌تواند مقصد جذابی برای جذب این نقدینگی باشد. ضمن آن که به نظر می‌رسد مسئولان کشور با توجه به شرایط اقتصاد کشور، سعی در استفاده درست از این نقدینگی و عمق بخشیدن به بازار دارند تا بتوانند بیش از هر زمان دیگری، بازار سرمایه را به سمت جایگاه واقعی خود در اقتصاد کشور هدایت کنند (برای مطالعه بیشتر درباره بازار سرمایه می‌توانید به مقاله بازار سرمایه مراجعه کنید.).

 

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان دوره آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
۵ گام حیاتی برای جبران ضررهای بورس

کاهش نرخ سود بانکی و حمایت از بازار بورس سال 98 را می‌توان سال طلایی بورس دانست. سالی که با وجود خواب سنگین سایر بازارهای موازی،

دوطرفه شدن جاده بورس؛ گامی مهم در تسهیل سرمایه‌گذاری

کاهش نرخ سود بانکی و حمایت از بازار بورس سال 98 را می‌توان سال طلایی بورس دانست. سالی که با وجود خواب سنگین سایر بازارهای موازی،

5 سهمی که در ریزش بازار بورس خوش درخشیدند!

کاهش نرخ سود بانکی و حمایت از بازار بورس سال 98 را می‌توان سال طلایی بورس دانست. سالی که با وجود خواب سنگین سایر بازارهای موازی،

نظرات