بلاگ/تحلیل کامودیتی
شناسه خبر:220 تاریخ انتشار:1398/12/11 21:21
کامودیتی ها در ماه فوریه؛ بیشترین رشد و افت برای کدام کالاها بوده است؟

شیوع ویروس کرونا منجر شد تا اکثر کالاها با مشکل تقاضا مواجه شوند و این تهدیدی برای اقتصاد جهانی است. در ادامه به بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در فوریه می‌پردازیم.

کامودیتی ها در ماه فوریه؛ بیشترین رشد و افت برای کدام کالاها بوده است؟

کامودیتی‌ها و وضعیت اقتصاد جهانی

قبل از آغاز سال میلادی جدید، بسیاری از تحلیلگران سال خوبی را برای کامودیتی‌ها متصور بودند و معتقد بودند که بازار کالاها معاملات متفاوتی را تجربه خواهد کرد و اکثر کالاها رشدهای خوبی را در پیش خواهند داشت ( برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله چشم‌انداز کامودیتی‌ها در سال 2020؛ احتمال کاهش شدت جنگ تجاری مراجعه کنید.) . همچنین معاملات در بازارهای کالا همواره برای تحلیلگران و سرمایه‌گذاران اهمیت ویژه‌ای داشته است و معامله‌گران نیز معمولا اخبار بازارهای کالا را در معاملات خود لحاظ می‌کنند. اهمیت معاملات در بازارهای کالا سبب شده است تا اتفاقات رخ داده برای کامودیتی‌ها در ماه فوریه را بررسی کنیم.

عوامل متعددی در زمینه نقدینگی و حجم خرید در بازار کالاها تاثیر می‌گذارد. یکی از این موارد مهم اتفاقات سیاسی و اجتماعی در کشورهای اقتصادی بزرگ دنیاست. قبل از آغاز سال میلادی جدید، بیشتر نگرانی‌ها در رابطه با ارتباط تجاری چین و آمریکا بود اما پس از توافق صورت گرفته بین دو کشور، کامودیتی‌ها معاملات بهتری را تجربه کردند؛ اما در دو ماه گذشته و با شیوع ویروس کرونا در چین، نگرانی معامله‌گران دوباره افزایش یافت و تغییراتی در حرکت قیمت‌ها ایجاد شد. چین بزرگترین واردکننده کالاهای اساسی و دومین اقتصاد بزرگ جهان است. شیوع ویروس کرونا سبب شده است فعالیت‌های تجاری در بسیاری از استان‌های این کشور به تعلیق در بیاید. همچنین طی چند هفته گذشته، چین تقریبا به طور کامل واردات و صادرات را به حالت تعلیق درآورده است. در نتیجه ، قیمت برخی کالاها در ماه فوریه روند نزولی را تجربه کرده است.

شیوع ویروس کرونا در دیگر کشورهای جهان نیز سبب شده است اقتصاد جهانی در خطر جدی قرار بگیرد. آخرین اخبار بازار کالاها نشان می‌دهد به استثنای چند فلز مانند طلا، نقره، آهن و گروه پلاتین ، باقی کالاها به دلیل نگرانی، از نظر تقاضا با مشکل روبرو هستند( برای مطالعه بیشتر درباره شیوع این ویروس و اثرات آن بر بازارهای مالی می‌توانید به مقاله تاثیر ویروس کرونا بر بازارهای مالی و سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.). با این حال، آخرین گزارش‌های مربوط به بازار کالاها حاکی از آن است که اقدامات محرک چینی‌ها در بازگرداندن فعالیت‌های تجاری کمک کرده است. در واقع چین در هفته‌ی گذشته خریدهای زیادی را انجام داده که این موضوع سبب شده است تحلیلگران دید مناسبی به آینده‌ی معاملات کامودیتی‌ها داشته باشند.

سیاست‌‌های جهانی موثر بر کامودیتی‌ها

در ماه‌های گذشته رئیس‌جمهور آمریکا تعرفه بزرگی را برای آهن و سایر محصولات نهایی که از چین وارد می‌شوند، وضع کرد. در نتیجه، قیمت سنگ‌آهن در چند ماه گذشته افزایش چشمگیری داشته است. از سوی دیگر ، تنش‌های جنگ تجاری باعث افزایش تقاضا برای طلا در چند ماه گذشته شده است زیرا چین خرید طلا برای تقویت ذخایر خود را در اولویت قرار داده است. علاوه بر این، به دلیل عدم قطعیت اقتصادی، سرمایه‌گذاران نیز به سمت دارایی‌هایی رفته‌اند که منجر به تقاضای زیاد برای طلا شده است. کالاهای حساس به چرخه همانند نفت خام به دلیل تهدید کاهش رشد اقتصادی در میان تنش‌های آمریکا و چین و همچنین کاهش مصرف نفت در چین به دلیل شیوع ویروس کرونا، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

بهترین کامودیتی‌ها در ماه فوریه

در ماه فوریه فلزات اساسی رشد بهتری را نسبت به دیگر کامودیتی‌ها داشته‌اند و تقاضای بالای خریداران سبب شد تا این فلزات رشد خوبی داشته باشند. در چند روز انتهایی ماه فوریه، به دلیل نگرانی‌های ناشی از ویروس کرونا، فلزات اساسی همانند بقیه کامودیتی‌ها کاهش قیمت شدیدی را تجربه کردند که همین موضوع سبب شد از رشد روزهای قبل آن‌ها کاسته شود. تا قبل از هفته آخر فوریه، پالادیوم و طلا با معاملات خوب و با افزایش قیمت مواجه شده بودند اما در چند روز گذشته روند معاملات چندان مطلوب نبوده جالبی و میزان زیادی از رشد خود را از دست دادند. با این حال پالادیوم با رشد ۱۳ درصدی و طلا با رشد حدود ۱ درصدی بهترین کامودیتی‌ها در ماه فوریه بودند. برای درک بهتر معاملات این فلزات در ماه فوریه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

پالادیوم

کامودیتی-پالادیوم

پالادیوم ستاره واقعی سال ۲۰۱۹ در بین فلزات بود و بیش از ۵۰ درصد رشد کرد. پالادیوم در اوایل سال ۲۰۲۰ نیز معاملات خوبی را سپری کرد و از سقف قیمتی سال ۲۰۱۹ نیز عبور کرد. همچنین در ماه فوریه به رشد خود ادامه داد و بهترین کامودیتی‌ها در این ماه بود. بسیاری از کارشناسان معتقداند که پالادیوم در ادامه سال ۲۰۲۰ به روند خود ادامه خواهد داد.

طلا

کامودیتی-طلا

طلا به عنوان دارایی امن در نظر گرفته می‌شود. بنابراین نوسانات موجود در بازارهای جهانی سهام، سرمایه‌گذاران را به سمت خرید فلز زرد سوق می‌دهد. نگرانی تاجران از کند شدن رشد اقتصادی چین و تاثیر آن بر اقتصادهای جهانی قیمت این کامودیتی را را به بالاترین سطح در هفت سال گذشته رسانده است. در حال حاضر طلا در حدود ۱۵۸۵ دلار معامله می‌شود و بیشترین کالای معامله‌شده در فوریه ۲۰۲۰ است. بسیاری از تحلیلگران پیشنهاد می‌کنند که طلا بهترین کالا برای سرمایه‌گذاری در حال حاضر است. تحلیلگران معتقدند که قیمت این فلز می‌تواند از ۱۷۰۰ دلار عبور کند.

بدترین کامودیتی‌ها در ماه فوریه

در بین کامودیتی‌ها نفت خام و گاز طبیعی در ماه فوریه معاملات خوبی را سپری نکردند و در این بازه زمانی به ترتیب ۸ و ۷ درصد کاهش قیمت را تجربه کردند. تعطیلی شرکت‌های تولیدی در چین به خاطر شیوع ویروس کرونا سبب شده تا تقاضا برای نفت کاهش یابد و به این ترتیب قیمت نفت نیز نزولی شده است. در ادامه معاملات این دو کامودیتی را در ماه فوریه بررسی می‌کنیم:

نفت خام برنت

کامودیتی-نفت خام برنت

قیمت نفت برنت پس از افت شدید در دو هفته اخیر، در تلاش است تا روند صعودی را از سر گیرد. کاهش واردات نفت از چین باعث بی‌ثباتی قیمت‌ها شده است که قیمت نفت خام برنت از ۷۰ دلار در هر بشکه در حال حاضر به ۵۰ دلار کاهش یافته است. این کاهش تقاضا شوک بزرگی را برای بازارهای جهانی ایجاد کرده است. در همین راستا اعضای اوپک احتمالا ماه آینده برای بحث ‌و گفتگو درباره اوضاع دیدار می‌کنند. احتمال می‌رود پس از این دیدار معاملات این کامودیتی بهتر سپری شود.

گاز طبیعی

کامودیتی-گاز طبیعی

گاز طبیعی که در اوایل ماه فوریه معاملات خوبی را سپری کرده بود و تا محدوده ۲ دلار نیز افزایش قیمت داشت اما در ادامه با کاهش تقاضا و در پی آن با کاهش قیمت مواجه شد. در حال حاضر قیمت گاز به محدوده ۱.۷۰ دلار رسیده است.

جمع‌بندی

در آغاز سال ۲۰۲۰ همانطور که تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند، کامودیتی‌ها معاملات خوبی را سپری کردند و رشد قیمتی مناسبی داشتند. همچنین توافق چین و آمریکا در حوزه‌های اقتصادی محرکی برای بازارهای کالا شد. اما در ادامه به دلیل مشکلات پیش آمده ناشی از ویروس کرونا، معاملات بازارهای کالا تحت تاثیر قرار گرفتند و روزهای قرمزی را سپری کردند. کاهش قیمت در کامودیتی‌ها سبب شده است که این کالاها به قیمت‌های جذابی برسند که سبب می‌شود خریداران زیادی برای آن‌ها پیدا شوند. در این صورت می‌توان انتظار داشت در هفته‌های آینده معاملات کامودیتی‌ها به آرامش برسد و در ادامه با کاهش شیوع ویروس کرونا می‌توانند قیمت‌های قبلی خود را پس بگیرند.

 

مطالب پیشنهادی
وضعیت کامودیتی‌ها در ماه نوامبر

کامودیتی‌ها و وضعیت اقتصاد جهانی قبل از آغاز سال میلادی جدید، بسیاری از تحلیلگران سال خوبی را برای...

وضعیت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه

کامودیتی‌ها و وضعیت اقتصاد جهانی قبل از آغاز سال میلادی جدید، بسیاری از تحلیلگران سال خوبی را برای...

وضعیت کامودیتی‌ها در ماه دسامبر

کامودیتی‌ها و وضعیت اقتصاد جهانی قبل از آغاز سال میلادی جدید، بسیاری از تحلیلگران سال خوبی را برای...