بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:114 تاریخ انتشار:1398/11/10 13:36 نویسنده: مدیر سیستم
کارمزد معاملاتی

کارمزد معاملاتی

جهت انجام معاملات اوراق بهادار شامل سهام، اوراق تسهیلات مسکن، اوراق مشارکت و اوراق اجاره باید به کارگزاری مراجعه کنیم و کد بورسی بگیریم. در واقع کارگزاری‌ها واسطی هستند که زمینه‌های لازم جهت انجام معاملات راحت‌تر را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند و در عوض، بابت این کار از سرمایه‌گذاران کارمزد می‌گیرند. کارگزاران خودشان به سازمان بورس و هسته مرکزی معاملات بورس متصل هستند. تمام معاملاتی که سرمایه‌گذاران روزانه و به صورت آنلاین و در یک لحظه انجام می‌دهند، از مسیری عبور می‌کند که این مسیر کارمزد مشخصی دارد و سرمایه‌گذاران یک هزینه‌ای را بابت این معاملات پرداخت می‌کنند. کارمزد معاملات برای هر یک از انواع اوراق متفاوت است؛ اما موضوع بررسی ما تنها برای سهام است.

کارمزد معاملات در خرید و فروش سهام لحاظ می‌شود. در واقع هر زمانی که معامله‌گران خرید و فروشی را از طریق کارگزاری خود انجام می‌دهند، مبلغی به عنوان کارمزد از حساب آن‌ها کسر خواهد شد. کارمزدهای معاملاتی به سه بخش مختلف (کارگزاری‌ها، شرکت مدیریت فناوری بورس و مالیات) تعلق می‌گیرند. در هنگام خرید یک سهام ۰.۴۹ درصد ارزش خرید به عنوان کارمزد از ارزش معامله کسر می‌شود. همچنین هنگام فروش سهام حدود ۱.۰۳ درصد از ارزش فروش به عنوان کارمزد در نظر گرفته می‌شود. از این ۱.۰۳ درصدی که هنگام فروش سهام از ارزش معامله کسر می‌شود، ۰.۵ درصد آن به عنوان مالیات در نظر گرفته می‌شود. به طور کلی یک معامله‌گر در خرید و فروش سهام خود حدود ۱.۵ درصد کارمزد پرداخت می‌کند.

باید توجه داشت که میزان کارمزد معاملاتی در تمامی کارگزاری‌ها به همین میزان ۱.۵ درصد است. این میزان کارمزد برای تمامی سهام بورسی، فرابورسی و بازار پایه یکسان است. قوانین مربوط به میزان کارمزد معاملاتی توسط سازمان بورس اوراق بهادار تعیین می‌شود.

برچسب ها : کارمزد معاملاتی
مطالب پیشنهادی
نظرات