بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:511 تاریخ انتشار:1399/02/25 22:23 نویسنده: معصومه رنج خواه
چگونه سواد مالی خود را تقویت کنیم؟

اهمیت سواد مالی

سواد مالی در دنیای کنونی اهمیت خاصی پیدا کرده است. منظور از سواد مالی مجموعه دانش و مهارت‌های لازم برای مدیریت مالی در زندگی است. در مطلب سواد مالی چیست؟ بیشتر به این موضوع پرداخته شد؛ اما در وهله بعد این سؤال پیش می‌آید که چگونه سواد مالی خود را افزایش دهیم؟

برای توضیح چگونگی تقویت سواد مالی ابتدا لازم است به توضیح برخی مفاهیم مرتبط بپردازیم و در ادامه راهکارهایی را برای به کارگیری آن‌ها ارائه ‌کنیم.

سواد مالی و رشد سرمایه

تفاوت دارایی، ثروت و سرمایه 

بسیاری از ما این سه واژه را معادل یکدیگر در نظر می‌گیریم در حالی که تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها وجود دارد.

دارایی هر آن چیزی است که ما داریم اما ارزش بازاری ندارد. ثروت زمانی است که یک دارایی ارزش بازاری داشته باشد و از فروش خود آن بتوانیم پول کسب کنیم؛ اما زمانی که ثروت به نحوی عایدی داشته باشد در حالی که ارزش خودش نیز حفظ شود، سرمایه به حساب می‌آید.

برای مثال یک خانه کلنگی دارایی به حساب می‌آید. در صورتی که بازسازی شود و ارزش فروش پیدا کند به ثروت بدل می‌شود و اگر آن را اجاره بدهیم یا آن را به مغازه‌ای تبدیل کنیم که از آن درآمد داشته باشیم به سرمایه بدل شده است.

فهم این تفاوت می‌تواند به ما کمک کند تا دارایی‌های مختلف خود را به کار بگیریم و از تبدیل آن‌ها به سرمایه بتوانیم درآمد کسب کنیم. درک این مفاهیم اهمیت بالایی در سواد مالی دارد.

تفاوت نیاز و خواسته

ما چه می‌خواهیم؟ ما واقعاً چه نیاز داریم؟

یادگیری تفاوت نیاز و خواسته از دیگر نکات مهم افزایش سواد مالی به حساب می‌آید.

نیاز در واقع احتیاجات اساسی انسان است و خواسته نحوه فراهم کردن آن‌ها. فهم اینکه برای برآوردن نیازهایمان تا چه میزان خواسته‌های متناسبی داشته باشیم می‌تواند کمک کند تا مخارج خود را کنترل کنیم.

برای مثال نیاز به غذا از احتیاجات است اما اینکه ما چه غذایی انتخاب کنیم خواسته ما را تشکیل می‌دهد. می‌توانیم با انتخاب خوراکی گرانی به آن پاسخ دهیم و یا با تهیه مواد اولیه و درست کردن در خانه هزینه‌های آن را کاهش دهیم.

این تفاوت در مخارج مختلف بسیار کمک‌کننده خواهد بود. هر چقدر سواد مالی بالاتری داشته باشیم، کنترل مخارج را بهتر انجام خواهیم داد. اگر ما نیازهای خود را بهتر در نظر بگیریم و متناسب با آن‌ها محصولی انتخاب کنیم، می‌توانیم انتخاب‌های دقیق‌تری داشته باشیم و از هزینه‌های اضافی پرهیز کنیم.

برای مثال خرید یک گوشی موبایل را در نظر بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهند اکثر افراد از حدود 30 درصد امکانات موبایلشان استفاده می‌کنند؛ اما بابت 70 درصد دیگر نیز هزینه پرداخت می‌کنند. در صورتی که افراد با هوش مالی بالاتر با در نظر گرفتن نیازهای خود، خواسته‌هایشان را مطابق‌تر در نظر می‌گیرند و بابت امکاناتی که استفاده نمی‌کنند هزینه پرداخت نمی‌کنند.

برای تمرین می‌توانید دو لیست تهیه کنید. یکی شامل خواسته‌ها و یکی برای نیازها. آن‌ها را با توجه به وضعیت مالی خود پر کنید و در حین پر کردن آن‌ها سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • من چرا این را می‌خواهم؟
  • چه چیزی تغییر خواهد کرد اگر من این را داشتم؟
  • چه چیزهایی برای من مهم و ضروری هستند؟

این کار در بودجه‌بندی به شما کمک شایانی خواهد کرد.

بودجه‌بندی

یکی از کارهایی که می‌تواند به کنترل بهتر بر درآمدها و مخارج ما کمک‌کننده باشد، تدوین یک برنامه بودجه شخصی است. اساساً، بودجه‌بندی اطمینان می‌دهد که هزینه‌های شما کمتر از درآمدتان است و برای هردو کوتاه و بلندمدت برنامه‌ریزی می‌کند.

برای بسیاری از افراد، داشتن بودجه مدون یعنی دانستن این‌که چه مقدار پول دارند و دانستن این‌که چه مقدار پول باید خرج کنند، موجب آرامش بیشتری برای آن‌ها می‌شود. از طرف دیگر، چشم‌پوشی از بودجه می‌تواند به معنای قرض‌گیری و عدم پس‌انداز برای اهداف مهم باشد؛ و زمانی که شما بر پول خود کنترلی ندارید، بر زندگی خود کنترلی نخواهید داشت.

داشتن یک بودجه‌بندی اصولی می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

  • شرایط مالی بلندمدت و کوتاه‌مدت خود را پیش‌بینی کنید.
  • از بحران مالی دوری کنید.
  • بیشترین استفاده را از پول خود کنید.
  • برای تغییرات اساسی در زندگی برنامه‌ریزی کنید.
  • آرامش خاطر به دست آورید.
  • طوری که می‌خواهید زندگی کنید.

سواد مالی و بودجه‌بندی

چگونه بودجه‌بندی کنیم؟

برای بودجه‌بندی می‌توانید خودتان لیستی طراحی کنید و یا از برنامه‌هایی همچون حسابداری شخصی نیوُ، کیف پول محک و یا نرم‌افزار حسابداری پارمیس استفاده کنید.

برای مثال در صورتی که خودتان با برنامه صفحه گسترده (اکسل) اقدام به طراحی نمایید نتیجه آن چنین چیزی خواهد بود:

بودجه‌بندی و سواد مالی

پس از بودجه‌بندی و پیگیری آن برای چند ماه قادر خواهید بود که مخارج اضافی خود را شناسایی کنید و ببینید که کدام یک از مخارج غیرضروری را می‌توانید کاهش دهید تا بودجه‌ای منظم‌تر و پس‌اندازی بیشتر داشته باشید.

از آنجایی که بودجه‌بندی نکات زیادی دارد به توضیح جامع آن در مطلب بودجه‌بندی چگونه می‌تواند باعث بهبود سواد مالی شود؟ پرداخته‌ایم که در صورت نیاز می‌توانید به آن رجوع کنید.

سرمایه‌گذاری

پس از بودجه‌بندی مناسب می‌توانید پس‌اندازهای خود را برآورد کنید و از آن‌ها برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید. این سرمایه‌گذاری می‌تواند در کسب‌وکار شخصی شما، در راه‌اندازی کسب‌وکار جدید یا در بازارهای مالی باشد. از آنجایی که ایران همچنان با تورم بالایی مواجه است، ضرورت این مسئله بیشتر احساس می‌شود. در واقع سرمایه‌گذاری موفق یکی از مصادیق سواد مالی بالا است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله سرمایه‌گذاری چیست؛ بررسی اصول و عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.

اما سرمایه‌گذاری به طور کلی اصولی دارد که می‌توانید آن‌ها را در دوره رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری فراگیرید و در صورت تمایل به بازار بورس می‌توانید دوره آشنایی با بازار بورس را به صورت رایگان مشاهده کنید.

جمع‌بندی

اگرچه موارد مطرح شده خلاصه و کلیتی از مبحث سواد مالی محسوب می‌شوند اما سعی بر آن بود که با دیدی کاربردی و کوتاه مطرح شود و برای همگان قابلیت استفاده داشته باشد. در نهایت باید گفت که دانش مالی یک ذهنیت است که در کنار یادگیری مهارت‌هایی می‌تواند نتایج مناسبی در رفاهمان رقم بزند. از همین رو تقویت سواد مالی، هم‌زمان نیاز به مطالعه، تفکر و تمرین دارد و به مرور حاصل خواهد شد.

دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات