بلاگ/سیاست
شناسه خبر:68 تاریخ انتشار:1398/10/23 19:36
چرا بازارهای مالی دنیا به استیضاح ترامپ بی‌توجه‌اند؟

استیضاح ترامپ و تاثیر آن بر بازارهای سرمایه‌گذاری در فضای رسانه‌ای دنیا با نزدیک شدن زمان را‌ی‌گیری در سنا به موضوعی جدی تبدیل شده‌است و فعالان بازارهای سرمایه‌گذاری در دنیا این مسئله را بعنوان علامت سوالی در ذهن خود می‌بینند که قصد داریم در این مقاله از ابهام در این خصوص بکاهیم.

چرا بازارهای مالی دنیا به استیضاح ترامپ بی‌توجه‌اند؟

روز 24 سپتامبر، رئیس مجلس آمریکا، نانسی پلوسی، خبر استیضاح ترامپ را اعلام نمود. ترامپ متهم به سوء استفاده از قدرت!
در صورتی که دو سوم از 100 سناتور مجلس سنا به وی رای عدم اعتماد دهند، برکنار می‌شود. در ادامه به استیضاح ترامپ و تاثیر آن بر بازارهای سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت.

رویکرد تاریخی استیضاح

تجارب گذشته حاکی از آن است که جز ترامپ، دو رییس جمهور دیگر نیز تاکنون استیضاح شده‌اند.

  • استیضاح نیکسون: در زمان وی شاخص S&P 500 دچار ریزش شدیدی شد بسیاری از محققین بر این باورند که علت ریزش بازار در زمان نیکسون موجب رکود دهه 70 و علت رشد آن در دوران استیضاح کلینتون رونق اقتصادی دهه 90 است.
  • استیضاح بیل کلینتون: در حالی که در زمان این رییس جمهور شاخص به رشد خود ادامه داد.

بسیاری از فعالان بازار سرمایه آمریکا در مصاحبه با fortune معتقدند که شاخص S&P در دوران استیضاح ترامپ نیز به رشد خود ادامه خواهد داد زیرا اکنون حساسیت بازار بر موضوعات دیگریست.

استیضاح ترامپ و تاثیر بر بازار سرمایه

بازار آمریکا به چه مسائلی حساسیت نشان خواهد داد؟

  • روابط تجاری بین چین و آمریکا: مهم ترین موضوع حال حاضر آمریکا اما بدون قطعیت!
  • عدم قطعیت و تاثیر بر بازار سرمایه در صنایع خاص
  • ترس از رکود

اما استیضاح ترامپ و تاثیر بر بازار سرمایه زمانی مشخص می‌شود که در جایگاه قدرت، تغییر محسوسی صورت پذیرد. لکن مسئله مهم این است که از 100 سناتور آمریکایی، 53 تن جمهوری خواه، 45 تن دموکرات و 2 تن مستقل‌ هستند. همین ترکیب نشان دهنده عدم نگرانی بازار سرمایه نسبت به تغییرات قدرت است. این عدم نگرانی حتی پس از انتشار اخبار استیضاح ترامپ نیز مشهود است زیرا پس انتشار این خبر، شاخص S&P 500 هفت درصد نیز رشد نمود.

با توجه به جمهوری خواه بودن اکثر سناتورها، برکناری ترامپ بسیار بعید است و بازار آمریکا حداقل تا انتخابات 2020 نسبت به این خبر بی‌تفاوت خواهد بود.
در انتخابات پیش رو نیز کاندیدای پیشنهادی دموکرات‌ها و سیاست‌های پیشنهادی آنها بر بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود.

مطالب پیشنهادی
نظرات