بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:468 تاریخ انتشار:1399/02/09 01:33 نویسنده: مدیر سیستم
چارچوب سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی

مطمئنا برای همه این سوال به وجود آمده است که با درصدی از سرمایه‌ چه کاری انجام بدهم؟ زمانی که با افراد مختلف مشورت کنید به شما می‌گویند که اقدام به سرمایه‌گذاری کنید. ولی آیا همه درباره سرمایه‌گذاری و ماهیت آن اطلاع دارند.

 1. نمونه سوالی که افراد مختلف با آن مواجه می‌شوند این است که سرمایه‌‌گذاری چیست؟

آشنایی با سرمایه‌گذاری صحیح در دوره سرمایه‌گذاری همگانی

در ابتدا به تعریفی از سرمایه‌گذاری خواهیم پرداخت؛ در ادامه به نکاتی که باید در سرمایه‌گذاری و انتخاب بازار مناسب دقت شود اشاره می‌کنیم.

واژه سرمایه‌گذاری می‌تواند تعاریف مختلفی داشته باشد و بسیاری از فعالیت‌ها را پوشش دهد. تعریف عمومی و ساده سرمایه‌گذاری این است که استفاده فعلی از دارایی(فیزیکی یا مالی) را برای استفاده بیشتر در آینده به تعویق بیندازیم. مثلا 100 میلیون تومان پول داریم، درحال حاضر می‌توانیم با این پول به سفر برویم و یا اینکه با آن خانه‌ای تهیه کنیم؛ ولی این پول را سرمایه‌گذاری می‌کنیم. هدف از این کار این است که در آینده بتوانیم با پول بیشتری که داریم نیازهای بیشتری را برطرف کنیم.این ساده‌ترین و درست‌ترین تعریف از سرمایه‌گذاری است.

سرمایه‌گذاری را می‌توان رکن اساسی اقتصاد کشور در نظر گرفت، که اگر به درستی صورت گیرد، باعث افزایش تولید ملی و رشد اقتصادی می‌شود. از آن‌جا که سرمایه‌گذاری به جهت رشد سرمایه یا کسب سود در آینده تمرکز دارد ،در نتیجه ریسک‌هایی وجود دارد که نمی‌توان آن را حذف یا متوقف کرد. به عنوان مثال سرمایه‌گذاری در شرکتی که در آینده ورشکسته شود یا پروژه‌ای که شکست بخورد ریسک بالایی دارد. اما تمام راه‌های سرمایه‌گذاری دارای ریسک نیستند. راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارند که ریسکی ندارند؛ مانند: خرید اوراق قرضه دولتی (اخزا)

آشنایی با اوراق اخزا و بازدهی یک‌ساله این اوراق

سرمایه

خیلی از افراد سرمایه‌گذاری را با پس‌انداز اشتباه می‌گیرند؛

 1. پس انداز: ذخیره پول برای استفاده در آینده است که در معرض ریسک نمی‌باشد.
 2. سرمایه‌گذاری: به جهت کسب سود در آینده پول را در جایی ذخیره و حبس می‌کنیم و در نتیجه دارای ریسک است.

پس انداز کردن سرمایه از زمان حال تا دوران بازنشستگی و راکد ماندن در آن دوران یکی از بحران‌های موجود در این دوره است. این بحران در افرادی وجود دارد که پس از چند سال فعالیت و به‌دست آوردن سرمایه، کاری جز پس‌انداز کردن آن نمی‌توانند انجام دهند. با توجه به هرم جمعیتی ایران و جمعیت زیادی که تا چند دهه آینده به دوره بازنشستگی می‌رسند و با فرض آن‌که به‌واسطه بازنشسته شدن کسب نمایند، اهمیت سرمایه‌گذاری بالاتر می‌رود.

اما برای سرمایه‌گذاری باید به نکاتی توجه کنیم. نکاتی که بیشتر به شخصیت و شرایطی که در آن قرار داریم وابسته است؛ پس در ابتدا لازم است خواسته‌ها و توانایی شخصی خود را مدنظر قرار دهید و شناخت درستی از آن پیدا کنیم. با شناخت درست قوانین و آموختن راه‌های کسب درآمد، اقدام به انتخاب بازار مناسب جهت سرمایه‌گذاری نمود.

نکاتی که باید در مورد شناخت شخصیت سرمایه‌گذاری خود به آن‌ها توجه کرد شامل موارد زیر است:

 • میزان سرمایه: برای انتخاب محل مناسب برای سرمایه‌گذاری بین کسی که سرمایه زیادی دارد با کسی که سرمایه کمی دارد تفاوت زیادی وجود دارد؛ در نتیجه پیشنهاد سرمایه‌گذاری برای این دو شخص نیز با یکدیگر متفاوت است.(اصل سرمایه مازاد) پس اولین قدم برای شناخت شخصیت خود، این است که به این نکته توجه کنیم که چقدر سرمایه برای سرمایه‌گذاری در اختیار داریم.
 • درجه ریسک پذیری: یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای شناخت خود در تمام مراحل زندگی و همچنین در فرایند سرمایه‌گذاری، پی بردن به درجه ریسک پذیری خود است. مطمئنا هر شخصی، با توجه به شرایطی که در آن قرار دارد، درجه ریسک پذیری مخصوص به خود را دارد؛ شخصی که با سرمایه‌ای که کل دارایی و زندگی‌اش است و با آن مخارج روزمره را برطرف می‌کند، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند، مسلما در جایی اقدام به این امر می‌کند که اطمینان کامل از حفظ سرمایه فعلی را داشته باشد. از طرفی شخصی که سرمایه مازاد دارد ریسک بیشتری را قبول می‌کند و در پروژه‌هایی با ریسک بالا اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند. این نکته را در نظر داشته باشید که میزان سرمایه‌ای که افراد دارند، با درجه ریسک گریزی رابطه معناداری ندارد؛ مثلا نمی‌توان گفت کسی که سرمایه زیادی دارد در نتیجه ریسک پذیری بالایی دارد. افراد زیادی وجود دارند که سرمایه خیلی زیادی دارند ولی ریسک پذیر نیستند و همیشه حفظ سرمایه فعلی را در اولویت خود قرار می‌دهند. ریسک پذیری در شخصیت هر کسی نهفته است. آزمون‌های مختلفی برای پی بردن به درجه ریسک پذیری در افراد انجام می‌گیرد که این دید را به آن‌ها می‌دهد که حاضرند چقدر ریسک را تحمل کنند.

آشنایی با روش‌های مدیریت ریسک

 

 • بازدهی مورد انتظار: همیشه در کنار درجه ریسک پذیری، بازده مورد انتظار مطرح می‌شود. شخصیت‌های مختلفی وجود دارند که بازدهی که از سرمایه‌گذاری انتظار دارند بین آن‌ها متفاوت است؛ مثلا شخصی ممکن است که در سال 20 درصد بازدهی او را راضی نگه دارد در نتیجه بر اساس همان میزان اقدام به ریسک پذیری می‌کند. شاید این جمله را شنیده باشید که می‌گویند هرچه بیشتر ریسک کنید بیشتر بازدهی کسب می‌کنید و یا این عبارت که بین ریسک و بازده رابطه مستقیمی وجود دارد. سوالی که پیش می‌آید این است که آیا هرچه بیشتر ریسک کنیم بیشتر سود می‌کنیم؟ در جواب این سوال باید این موضوع را در نظر داشت که منظور از این جمله که ریسک و بازده رابطه مستقیمی باهم دارند این است که شما هر چه بیشتر ریسک کنید، بازده مورد انتظار شما بیشتر می‌شود. اما این دلیل بر سود بیشتر نیست. شما در نظر بگیرید که دو موقعیت سرمایه‌گذاری دارید: اولی خرید اوراق خزانه اسلامی و دومی خرید سهام شرکت x. در موقعیت سرمایه‌گذاری شماره 1 شما با حداقل ریسک ، به بازدهی 20 درصد در سال ا خواهید رسید دوم در موقعیت سرمایه‌گذاری شماره 2، با توجه به ریسکی که قبول می‌کنید، شما فرض بر این دارید که در آخر سال به بازدهی 30 درصدی خواهید رسید؛ یعنی بازده مورد انتظار شما 30 درصد است. اما بر اساس شرایط بازار، بازدهی که نصیبتان می‌شود 18 درصد خواهد بود. در این مثال شما در موقعیت شماره 2 بیش از موقعیت شماره 1 ریسک کردید ولی بازدهی که نصیبتان شده، کمتر بوده است. پس با توجه به این نکته پی ببرید که بازدهی مورد انتظار شما چقدر است و حاضرید چقدر ریسک را تحمل کنید،این مورد یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای شناخت شخصیت خود برای سرمایه‌گذاری است.
 • افق سرمایه‌گذاری: این که برای چه مدتی می‌توانیم اقدام به سرمایه‌گذاری کنیم هم آخرین مورد برای شناخت شخصیت سرمایه‌گذاری در افراد مختلف است. مشخص است که دید سرمایه‌گذاری در افراد مختلف متفاوت است؛ بر اساس یک تقسیم بندی کلی افق‌های سرمایه‌گذاری به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. این تقسیم‌بندی در افراد مختلف متفاوت است. مثلا شخصی ممکن است که افق میان مدت برای آن به معنای 1 سال باشد در صورتی که در شخصی دیگری این افق برابر 6 ماه باشد. در نتیجه با توجه به شرایطی که در آن قرار دارید می‌توانید اقدام به انتخاب افق زمانی مناسب برای خود بکنید.

آشنایی با استراتژی معاملاتی و سبد سهام

 

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، شخصیت‌های مختلفی وجود دارند که دید و هدف سرمایه‌گذاری متفاوتی دارند. مشخص بودن هدف از سرمایه‌گذاری می‌تواند به ما کمک کند که در چه بازاری سرمایه‌گذاری کنیم.

دو نوع هدف وجود دارد که سرمایه‌گذاران برای خود در نظر می‌گیرند:

 • پوشش ریسک: افرادی وجود دارند که با توجه به شرایطی که دارند به دنبال کاهش ریسک زندگی خود و همچنین داشتن زندگی آرام هستند، این افراد در مکان‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند که کمترین ریسک را داشته باشد. مدل‌های مختلفی برای این‌گونه سرمایه‌گذاری وجود دارد. مثل انواع بیمه‌ها از جمله بیمه عمر، صندوق‌های بازنشستگی و...

آشنایی با سرمایه‌گذاری کم‌ریسک

 

 • کسب بازدهی: اولین و مهم‌ترین هدفی که افراد دست به سرمایه‌گذاری می‌زنند، کسب بازدهی است. شرایط اقتصادی کشور هرساله در حال تغییر است، به بیانی دیگر چون شاهد تورم با درجات مختلفی هستیم باید سرمایه‌گذاری کنیم و از نگهداری پول نقد خودداری کنیم. هرکدام از راه‌های سرمایه‌گذاری، بازدهی مخصوص به خود را داراست؛ برخی از این راه‌ها با توجه به ریسک زیادی که دارند می‌توانند بازدهی بالایی نیز نصیب سهامداران کنند. اما این که این نوع سرمایه‌گذاری برای شما مناسب است یا نه باید به نوع شخصیت خود و درجه ریسک پذیری خود توجه کنید. مثلا سرمایه‌گذاری در بازار سهام نمونه‌ای است که با کسب بازدهی انجام می‌شود. اما این نکته را باید در نظر گرفت همان‌طور که گفته شد بر اساس ویژگی‌های شخصیتی و همچنین آگاهی که افراد دارند می‌توانند بازار مناسب را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. در مثال گفته شده خرید سهام شرکت‌ها در بازار بورس ریسک بسیار بالایی دارد و کسانی که دانش سرمایه‌گذاری در این بازار را دارند می‌توانند با مدیریت ریسک در این بازار فعالیت کنند و بازدهی بیشتری نسبت به سایر دارایی‌ها به دست آورند ولی سایر افراد از فعالیت در آن آسیب‌های جبران ناپذیری می‌بینند. افراد فعال در بازارهای مالی برای کسب سود اقدام به خرید و فروش دارائی‌های مالی می‌کنند. اکثر این سرمایه‌گذاران تمایل دارند برای کسب بازدهی بالاتر، ریسک بیشتری را تحمل کنند. به همین دلیل کسانی که در بورس به خرید و فروش سهام می‌کنند تمایلی به سرمایه‌گذاری در بانک و یا خرید اوراق با درآمد ثابت ندارند، درحالی ‌که ریسک کمتری دارد.

بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری در سال 1399

 

 1. اکنون خود را بشناسید و پس از شناخت خود به این سوالات پاسخ دهید که آیا حاضر هستید چندین ساعت در روز بازار را رصد کنید و به تحلیل نمودارها بپردازید و خرید و فروش کنید؟
 2. یا اینکه می‌خواهید فقط پولی را سرمایه‌گذاری کنید و وقتی به سود رسید آن را برداشت نمایید؟
 3. آیا تحمل ضرر در بازار را دارید؟
 4. آیا از ارتباط با دیگران لذت می‌برید و همیشه به دنبال ایجاد ارتباط هستید؟

در پایان اگر بتوانید به سوالات بالا پاسخ دهید می‌توانید چارچوب مشخصی را برای خود در نظر بگیرید و به سرمایه‌گذاری معقولی بپردازید.

دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات