بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:143 تاریخ انتشار:1398/11/11 21:39 نویسنده: مدیر سیستم
پولبک

 

پولبک چیست؟ 

پولبک از جمله اصطلاحات مرسوم بازارهای مالی است. پولبک از اصطلاحات تکنیکالی است و تحلیل‌گران تکنیکالی از آن استفاده می‌کنند. پولبک به حالتی گفته می‌شود که قیمت خط روندی را شکسته است و دوباره به آن خط روند باز می‌گردد اما قادر به شکست آن نیست. در واقع بعد از آن که قیمت‌ها از سطح مقاومتی یا حمایتی عبور می‌کنند، یک اصلاح کوچکی را خواهند داشت تا ببینند که آن سطح مقاومتی یا حمایتی تغییر نقش داده است. این امتحان کردن تغییر نقش سطوح را به اصطلاح پولبک می‌گویند. باید توجه داشت بر خلاف تصور بسیاری از سرمایه‌گذاران که معتقدند بازار ناگهانی حرکت می‌کند و آن‌ها از روند بازار جا می‌مانند، معمولاً بازار سطوح شکسته شده را امتحان می‌کند و در این مواقع به سرمایه‌گذاران فرصت ورود و خروج می‌دهد. به پولبک اصطلاحاً بوسه آخر نیز گفته می‌شود؛ زیرا قیمت برای آخرین بار آن سطح حمایتی یا مقاومتی را امتحان می‌کند و تغییر روند می‌دهد. توجه داشته باشید که همیشه پولبک اتفاق نمی‌افتد و گاهی اوقات قیمت بدون امتحان کردن سطح شکسته شده به روند خود ادامه می‌دهد.

انواع پولبک در بازارهای مالی

۱. پولبک معمولی: این نوع از پولبک را بیشتر مواقع در بازار سرمایه می‌توان مشاهده کرد. در این نوع از پولبک، قیمت به همان سطحی که شکسته شده واکنش نشان می‌دهد و بعد از تماس با آن سطح دوباره به حرکت اصلی خود ادامه می‌دهد. این نوع از پولبک، کامل‌ترین پولبک است.

۲. پولبک خارجی: در این نوع از پولبک، قیمت قبل از رسیدن به سطح حمایتی یا مقاومتی قبلی، مسیر اصلی خود را در پیش می‌گیرد و به حرکت اصلی ادامه می‌دهد. در این نوع از پولبک احتمال افزایش و یا کاهش قیمت بسیار بالا خواهد بود، زیرا تقاضا یا عرضه برای سهم به قدری زیاد بوده است که پولبک به طور کامل اتفاق نیفتاده است.

۳. پولبک داخلی: می‌توان گفت خطرناک‌ترین پولبک، این نوع از پولبک است زیرا نشان‌دهنده سردرگمی معامله‌گران است. در این نوع از پولبک، قیمت دوباره به سطح حمایتی یا مقاومتی قبلی نفوذ می‌کند و بعد دوباره به حرکت اصلی خود ادامه می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت، اگر تصمیم خریداران یا فروشندگان قاطعانه‌تر و با قدرت بیشتری بود، چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. در واقع در این نوع از پولبک شاهد ضعف تقاضا یا عرضه هستیم.

تفاوت پولبک با اصلاح قیمت

پولبک و اصلاح قیمت هر دو به معنی جابه‌جایی روند هستند؛ اما باید توجه داشت که بین این دو مفهوم یک تفاوت مهم وجود دارد و آن هم این است که پولبک‌ها موقت و اصلاح‌ها طولانی هستند. پولبک‌ها نشانه‌ای از تغییر روند و تبدیل مقاومت‌های شکسته‌شده به حمایت و حمایت‌های شکسته‌شده به مقاومت هستند در حالی که اصلاح‌ها نشانه‌ی ادامه روند صعودی و یا نزولی در جهت ایجاد الگوهای قیمتی هستند.

 

برچسب ها : پولبک
مطالب پیشنهادی
نظرات