بلاگ/بورس
شناسه خبر:237 تاریخ انتشار:1398/12/16 16:05 نویسنده: مدیر سیستم
پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع بورس؛ سهام و صنایع جامانده کدام‌اند؟

پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین صنایع بورس پس از رشدهای خیره‌کننده در بازار کدامند؟جامانده‌های 1ساله، 3ساله، 5ساله در رشد اخیر کدام صنایع و شرکت‌ها هستند؟

پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع بورس؛ سهام و صنایع جامانده کدام‌اند؟

پس از رشدهای خیره‌کننده در بازار سهام از اوایل سال 97 تا امروز بسیاری از تحلیلگران بازار بورس معتقدند آهنگ حرکتی صنایع و سهام مختلف در این 2 سال و حتی پیش از آن مشابه نبوده است. پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین صنایع و سهام کدامند؟

بر اساس همین استدلال، اصطلاح «جامانده» در تحلیل بسیاری از تحلیلگران شنیده می‌شود که به‌طور مثال سهام x جامانده بازار است. نکته مهمی که درهنگام استفاده از این اصطلاح باید توجه کرد این است که:

با بررسی چه بازه زمانی سهم یا صنعت اشاره شده جامانده‌ی بازار هستند؟

برای درک بهتر این موضوع، با مثالی بحث را ادامه دهیم؛ احتمالاً اصطلاح سهام و صنایع دلاری  یا سهام و صنایع ریالی را شنیده اید. در چرخه تورمی کشور ما، هنگامی که نرخ ارز با رشد شدید مواجه می‌شود اثر آن بر بورس و صنایع آن با توالی خواهد بود. این توالی به این معناست که ابتدا صنایع دلار محور رشد می‌کنند و سپس صنایع ریال محور.

به طور مثال ممکن است رشد صنایع دلار محور 2 سال به طول انجامد و سپس وارد فاز استراحت شوند و در زمان استراحت دلارمحورها، ریال‌محورها به مدت 2 سال رشد خود را آغاز کنند.حال اگر پس از پایان سال چهارم نمودار قیمتی 2 ساله سهام دلارمحورها را بررسی کنیم احتمالاً حس کنیم آنها از بازار عقب مانده‌اند؛ اما واقعیت چیز دیگریست و اگر بازه 4 ساله را مدنظر قرار دهیم خواهیم دید چه دلار محورها و چه ریال محورها تقریباً به یک میزان قیمت خود را با ارزش جدید ریال در کشور تنظیم کرده و رشد متناسبی داشتند و عملاً نمی‌توان دلار محورها را جامانده بازار تلقی کرد.

راه تشخیص سهام و صنایع جامانده از بازار چیست؟

هرچند عدم رشد قیمتی برخی سهام و صنایع ممکن است به دلیل بحرانی شدن وضعیت بنیادی آن صنعت در کشور باشد و قرار نیست تمام سهام و صنایع به یک میزان در بازار رشد کنند اما درک معنا و مفهوم کلمه «جامانده بازار» بسیار اهمیت دارد.

برای پیدا کردن صنایع و سهام جامانده منطقی‌ترین کار ممکن این است که بازه بررسی خود را از ابتدای دوران رشد نرخ ارز در کشور در نظر بگیریم؛

نرخ ارز مهمترین عامل در شکل‌گیری تورم، رشد سودآوری شرکت‌های بورسی و کاهش ارزش پول ملی در دورانی‌ است که رشد اقتصادی خاصی نداریم.

به همین منظور جهت پیدا کردن نقطه آغاز حرکت اخیر قیمت دلار بایستی به تاریخچه قیمتی دلار مراجعه کنیم. کف قیمت دلار را می‌توان محدوده 3700  تومان و تاریخ 2017/03/13 درنظر گرفت که پس از آن رشد دلار آغاز شد؛ بنابراین جهت بررسی جامانده‌های بازار، بررسی بازده صنایع و سهام مختلف در 3 سال اخیر می‌تواند دید و تحلیل مناسبی به ما بدهد.

برای درک بهتر تاثیر انتخاب صحیح بازه زمانی مدنظر پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین صنایع و سهام، بازار را در بازه‌های زمانی یک، سه و پنج ساله مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بررسی‌های صورت گرفته روی سهام بازار پایه و شرکت‌های تازه عرضه اولیه صورت نگرفته است و ملاک میزان بازدهی نیز قیمت‌های تعدیل‌شده ناشی از افزایش سرمایه و سود نقدی مجامع است.

پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین‌ها در 1سال اخیر

پربازده‌ترین کم‌بازده‌ترین‌ها

 • 5 صنعت درج شده در صدر فهرست کم بازده‌ترین‌ها، بسیار کم‌تر از شاخص کل و هم وزن در یک سال اخیر بازدهی داشتند.
 • 5 صنعت پربازده همگی بیش از شاخص هم وزن و حتی نزدیک 2 برابر آن بازدهی داشته‌اند.(صنعت کاشی و سرامیک)

 

پربازده‌ترین کم‌بازده‌ترین‌ها

حضور 3 سهم صنعت بانکداری در لیست کم‌بازده‌ترین‌ها یکی از نکات حائز اهمیت در جدول بالاست.

همچنین بازدهی اعجاب آور 2400 درصدی ختور در یک سال قابل تامل است.

پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین‌ها در 3 سال اخیر

اما همانطور که پیش از این نیز گفته شد معیار مناسب جهت پیدا کردن صنایع و سهام جامانده از رشد بازار را بایستی بازدهی 3 سال اخیر قرار داد. جدول زیر صنایع جامانده بازار از رشد اخیر بورس را نشان می‌دهد.

پربازده‌ترین کم‌بازده‌ترین‌ها

 • پنج صنعت ذکر شده(اطلاعات و ارتباطات، بانکداری، منسوجات، رایانه، لیزینگ) در جدول نسبت به سایر صنایع بازار رشد کم‌تری را تجربه کرده‌اند.
 • این در شرایطیست که در 3 سال اخیر شاخص کل بیش از 600 درصد و شاخص هم‌وزن بیش از 1000 درصد رشد را تجربه کرده‌اند.اما این 5 صنعت کمتر از نصف رشد شاخص کل حرکت صعودی داشته اند.

 • در سمت دیگر صنایع( کاغذی، قندوشکر، کاشی و سرامیک) صدرنشین صنایع پربازده بازار در 3 سال اخیر بودند که همگی بسیار فراتر از بازدهی شاخص کل و هم‌وزن عمل کرده‌اند.

پربازده‌ترین کم‌بازده‌ترین‌ها

 • حضور 3 سهم بانکی و 3 سهم از گروه رایانه در این لیست توجه را به سمت خود جلب می‌کند. تمامی 10 سهم کم بازده این لیست در 3 سال اخیر کمتر از 200 درصد بازدهی نصیب سهامدارانشان کرده‌اند که این میزان کمتر از یک پنجم بازدهی شاخص هم وزن و یک سوم بازدهی شاخص کل است.

در لیست پربازده‌ترین‌ها نیز به 55 برابر شدن سهم غسالم در 3 سال برخورد می‌کنیم که بسیار تعحب‌آور است. دهمین سهم این لیست در 3 سال اخیر 27 برابر شده است.

پربازده‌ترین و کم‌بازده‌ترین‌ها در 5 سال اخیر

علاوه بر بررسی میزان بازده 1 ساله و 3 ساله بررسی میزان بازده 5 سال اخیر صنایع و سهام مختلف نیز خالی از لطف نیست و نکات جالبی را گوشزد می‌کند.

پربازده‌ترین کم‌بازده‌ترین‌ها

 • بانکداری، منسوجات و لیزینگ 3 صنعتی هستند که در لیست کم بازده‌ترین‌های 5 ساله نیز حضور دارند و می‌توان این صنایع را بعنوان جامانده‌های بازار تلقی کرد. حضور دو صنعت انبوه سازی و خودروسازی در این لیست قابل توجه است.

 • همچنین حضور صنعت قندوشکر و محصولات کاغذی در لیست پربازده‌ترین‌های 5 ساله نیز نشان از رشد خیره‌کننده و اعجاب‌آور این صنایع دارد که نشان از ریسک بالای سهام این صنایع در شرایط فعلی دارد.

پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع

 • اما در بررسی بازده 5 ساله اخیر سهام مختلف حضور 3 سهم سیمانی، 2 سهم ساختمانی و 2 سهم بانکداری حاوی نکاتی پیرامون رشد کمتر صنایع ریال محور در 5 سال اخیر است.
 • همچنین حضور شرکت‌های بازار دوم بورس در لیست 10 سهم پربازده بازار در 5 سال اخیر نشان‌دهنده استقبال بیشتر بازار از سهام این بازار است.

جمع‌بندی

در پایان بررسی بازده سهام و صنایع مختلف در 1، 3 و 5 سال اخیر حاوی نکاتیست که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

 1. حضور صنایع ریال محور بانکداری، سیمان، لیزینگ و انبوه‌سازی و خودروسازی در لیست کم بازده‌ترین‌های بازار که نشان از جاماندگی این صنایع از بازار دارد.
 2. عدم حضور هیچ یک از صنایع دلار محور در لیست کم بازده‌ترین‌های بازار و عدم جاماندگی این صنایع از بازار
 3. رشد بهتر سهام پذیرفته شده در بازار دوم بورس در مقایسه با سایر سهام
 4. حضور جالب صنعت سیمان در لیست پربازده‌های یک سال اخیر و کم بازده‌های 3 و 5 سال اخیر
 5. رشد حدود 2 برابری شاخص هم وزن در مقایسه با شاخص کل در هر 3 بازه زمانی قابل بررسی

در پایان ذکر این نکته ضروریست که بررسی صورت گرفته در خصوص میزان بازدهی صنایع و سهام مختلف صرفاً جهت بررسی جاماندگی صنایع و سهام مختلف بوده و نبایستی به تنهایی بعنوان ملاکی برای خرید یا فروش سهام قرار گیرد.

برای آشنای بیشتر از فضای سرمایه گذاری در ایران پیشنهاد می‌شود که دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری را از دست ندهید.

دسته بندی: بورس اخبار
مطالب پیشنهادی
نظرات
Mortezatj66 تجار

سلام ملاک سنجش بازمانده بودن یک سهم یا گروه را شاخص کل بگیریم یا هم وزن؟

حامد مددی

هر دو در کنار هم