بلاگ/تحلیل کامودیتی
شناسه خبر:279 تاریخ انتشار:1399/01/14 18:08
پالایشگاه‌های ازنفس‌افتاده جهان؛ علت بحران در صنعت نفت و پالایش چه بوده است؟

با توجه به کاهش شدید قیمت نفت در پی شیوع ویروس کرونا در جهان، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به بررسی قیمت نفت و وضعیت پالایشگاه‌ها بپردازیم.

پالایشگاه‌های ازنفس‌افتاده جهان؛ علت بحران در صنعت نفت و پالایش چه بوده است؟

جنگ نفتی و کرونا

بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، تفکری پوشیده از ترس به سرعت در ذهن سرمایه‌گذاران دنیا رخنه کرد. به گونه‌ای که طی ماه‌های گذشته، پس از ریزش سنگین بازارهای مالی چین، اپیدمی ریزش نیز به مانند ویروس کرونا به تمام اقتصادهای جهان منتقل شد. با شیوع این بیماری و قرنطینه شدن بسیاری از مردم در سراسر دنیا، اقتصاد جهان با رکود و افت شدید تقاضا در تمامی بازارها از جمله بازار نفت مواجه شده است.

تنها چند هفته بعد از شیوع کرونا، این بیماری به بازار طلای سیاه نیز رسید و سران مجمع اوپک با هدف جلوگیری از ریزش قیمت نفت خام در جهان، تصمیم به برگزاری جلسه فوق‌العاده گرفتند. در طی این جلسه که همگان تصور می‌کردند خروجی آن چیزی جز کاهش عرضه نفت خام نیست، به یکباره با عدم همکاری روسیه با اعضای اوپک، جنگ نفتی آغاز شد. پس از این جلسه وزرای دو کشور عربستان سعودی و روسیه اعلام کردند که محدودیت عرضه نفت خام را نقض خواهند کرد و با فرا رسیدن ماه آپریل، بر عرضه نفت خام خود در بازار می‌افزایند. این اتفاق سبب شد تا به فاصله چند دقیقه، قیمت هر بشکه نفت خام در ابتدا به کانال 30 دلار و سپس 20 دلار سقوط کند. بدین ترتیب سهام شرکت‌های وابسته به این گروه مانند پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها در تمام بازارهای جهان از جمله ایران دچار ریزش سنگین شدند. شرایط تا آن جا پیش رفت که تمامی تولید کنندگان نفت جهان در یک موضع قرار گرفتند و خواهان کنترل قیمت نفت در بازار شدند. بر همین اساس کشورهای عضو گروه اوپک و اوپک پلاس، در تاریخ 24 فروردین طی جلسه‌ای فوق‌العاده بر کاهش عرضه نفت خام به توافق رسیدند. طبق این توافق تولید کندگان نفت موظف شدند از تاریخ 12 اردیبهشت تا 10 تیر، به میزان 10 میلیون بشکه در روز از تولید نفت خام خود بکاهند. طی روزهای بعد گرچه بازارهای جهانی واکنشی مثبت به این توافق نشان دادند، اما قیمت نفت نتوانست ریزش ماه‌های اخیر را جبران کند.

از سوی دیگر در شرایط کنونی کارشناسان معتقدند که وضعیت موجود ماندگار نخواهد بود و با فروکش کردن تب و تاب ویروس کرونا، قیمت نفت بار دیگر روند صعودی خود را در پیش خواهد گرفت.

با توجه به شرایط حساس کنونی، چه استراتژی در قبال سهام شرکت‌های نفتی باید در پیش گرفت؟ آیا نفت می‌تواند قیمت‌های پیشین را به خود ببیند؟ 

نفت چیست؟

نفت خام مايعی غليظ به‌ رنگ سياه يا قهوه‌ای تیره است که در لايه‌های بالايی بخش‌هایی از پوسته‌ی زمين يافت می‌شود. این مایع ارزشمند با استفاده از روش‌های مختلف استخراج از میادین نفتی خارج می‌شود.

از سوی دیگر بر خلاف تصور اکثر مردم، انواع مختلفی از نفت خام در دنیا وجود دارد؛ به طوری که در سراسر جهان بیش از 160 نوع نفت خام مختلف از دل زمین استخراج می‌شود.

وجود چنین تنوعی در ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی این ماده گران‌بها، سبب شده تا نه تنها نفت خام هر میدان با میدان نفتی دیگر متفاوت باشد، بلكه نفت خام در همان ميدان نفتی نيز دارای مشخصات گوناگونی باشد. از همین رو شناخت برخی از مشخصات اصلی نفت خام (مانند درجه API و میزان گوگرد موجود در نفت خام) می‌تواند جهت ارزيابی و بررسی عمليات انتقال، ذخيره و فرآوری مورد استفاده قرار گيرد.

درجه API

چگالی نفت خام که معمولاً برحسب درجه API بیان می‌شود، کمیتی است که از سوی موسسه نفت آمریکا (American Petroleum Institute) مطرح شده و بیانگر غلظت نفت خام است. درجه API یکی از مهم‌ترین معیارهای قیمت‌گذاری نفت خام در جهان می‌باشد که بر طبق آن، نفت خام به یکی از دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  • نفت سنگين با 10 الي 20 درجه API
  • نفت متوسط با 20 الي 30 درجه API
  • نفت سبک با بيش از 30 درجه API

 از ديدگاه کارشناسان اين صنعت، نفت خام سبک به علت آن كه پسماندهای سنگين كمتری (كه دارای ارزش اقتصادی كمی هستند) ايجاد می‌كنند، مطلوب‌تر هستند. از همین رو هرچه درجه API نفت خام بالاتر از 30 باشد، ارزش بالاتری دارد.

لازم به ذکر است با توجه به آن که درجه API سبد نفتی ایران بین بازه 29 تا 32 قرار دارد، نفت خام کشورمان در زمره نفت خام متوسط قرار می‌گیرد.

میزان گوگرد

یکی دیگر از معیارهای مهم در ارزش‌گذاری و طبقه‌بندی نفت خام، میزان گوگرد آن است. ترکيبات گوگردی اسیدی که در فرآورده‌های نفتی وجود دارند، دارای بوی زننده‌ای هستند و مشکلاتی از قبیل خوردگی در مخازن نگهداری و اختلال در عملیات پالایش ایجاد می‌کنند. به همین دلیل تعیین میزان گوگرد نفت خام، نه تنها برای مصرف‌کننده اهمیت دارد، بلکه برای پالایشگاه نیز مطرح است و هرچه میزان آن کم‌تر باشد، نفت خام از ارزش بیشتری برخوردار است. به انواع نفت دارای مقادیر زیاد گوگرد (بیشتر از 0.5 درصد) اصطلاحاً نفت ترش و به نفت‌هایی با مقادیر کم گوگرد (کم‌تر از 0.5 درصد) نفت شیرین گفته می‌شود.

کیفیت نفت خام ایران

نفت خام سبک و سنگین ایران به دلیل آن که درجه API آن بین 29 تا 34 قرار دارد و میزان گوگرد آن نیز بین 1.5 تا 2 درصد وزنی است، در مقایسه با سایر نفت‌ خام‌های دنیا در طبقه متوسط و ترش طبقه‌بندی می‌شود. در جدول زیر، کیفیت نفت خام‌های استخراج شده از میادین مختلف نفتی ایران آورده شده است.

به منظور مقایسه‌ی بهتر، کیفیت نفت خام سایر تولید کنندگان عمده خام در جدول زیر گردآوری شده است.پالایشگاه

همان طور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، نفت وست تگزاس (WTI) و نفت برنت دریای شمال، به دلیل آن که در دسته نفت سبک و شیرین قرار می‌گیرند، جزو مرغوب‌ترین نفت خام‌های جهان به حساب می‌آیند. از همین رو دو سبد نفتی فوق از اهمیت بالایی برخوردار هستند و قیمت آن‌ها به عنوان مبنای قیمت‌گذاری بسیاری از انواع نفت خام در بازارهای جهانی به کار برده می‌شود.

صنعت پالایش

یکی از بخش‌های مهم صنعت نفت، بخش پالایش نفت خام است. پالایشگاه واحدی است که در آن با استفاده از روش‌های تفکیک و تصفیه نفت خام، می‌توان دامنه وسيعی از فرآورده‌های نفتی تجاری بدست آورد.

هر پالایشگاه بر اساس نوع خوراک ورودی طراحی و ساخته می‌شود. به بیان دیگر، در صورت عدم تأمین خوراک مورد نیاز پالایشگاه، از خوراک دیگری نمی‌توان استفاده کرد و واحدهای مختلف آن پالایشگاه تعطیل می‌شوند. (با صرف هزینه‌های بسیار واحدهای پالایشگاه تغییر کنند). بدین ترتیب پالایشگاه‌ها بر اساس نوع خوراک دریافتی، به دو گروه پالایشگاه نفت خام و پالایشگاه میعانات گاز تقسیم می‌شوند. پالایشگاه‌های نفت خام نیز براساس نوع نفت خام دریافتی در دو گروه پالایشگاه نفت خام سبک و سنگین جای می‌گیرند.

صنعت پالایش در ایران

 صنعت پالایش را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین صنایع ایران دانست. چرا که اولین واحد پالایشی کشور (پالایشگاه آبادان) در سال 1291 به بهره‌برداری رسید و از این رو عمر این صنعت در کشور به بیش از یک قرن می‌رسد. در حال حاضر در کشورمان 9 پالایشگاه نفت با ظرفیت خوراک 2 میلیون بشکه در روز به همراه پالایشگاه میعانات ستاره خلیج فارس (ظرفیت این پالایشگاه 375 هزار بشکه در روز می‌باشد که آن را به بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی در جهان تبدیل کرده است) وظیفه تأمین سوخت کشور و خوراک مجتمع‌های پتروشیمی را بر عهده دارند

پالایشگاه

در جدول بالا لیست پالایشگاه‌های کشور قابل مشاهده است.

فرآورده‌های پالایشگاهی

معمولاً شمار فرآورده‌هایی که طراحی پالایشگاه را جهت می‌دهند، نسبتاً کم است و غالباً سه یا چهار محصول، عمده فروش پالایشگاه‌ها را تشکیل می‌دهند. از طرفی به دلیل آن که انبار کردن فرآورده‌ها (همان محصولات تولیدی) و دفع زباله‌ها هزینه زیادی به دنبال دارد، پالایشگاه باید تمام مواد تولید شده از نفت خام را مصرف کند یا به فروش برساند. بر این اساس حتی اگر لازم باشد برخی از آن‌ها، مانند نفت کوره سنگین پر گوگرد و کک سوختی به قیمت پایین‌تر از نفت کوره فروخته می‌شوند.

 

پالایشگاه

جدول بالا شامل توضیحاتی درباره محصولات پالایشگاهی و کاربرد آن‌ها در صنایع دیگر می‌باشد.

فرآورده‌های پالایشگاهی در ایران

اگر چه پالایشگاه‌های کشور چندین فرآورده قابل استفاده تولید می‌کنند، ولی گازوییل، بنزین و نفت کوره در مجموع با در اختیار داشتن بیش از 70 درصد از سبد فرآورده‌های تولیدی کشور، بخش اعظمی از تولیدات پالایشگاه‌های ایران را تشکیل می‌دهند. سهم هر یک از فرآورده‌‌های پالایشگاهی ایران در نمودار دایره‌ای زیر قابل مشاهده است.

پالایشگاه

نفت کوره یکی از فرآورده‌های کم ارزش پالایشگاهی است که به دلیل ماهیت نفت خام ایران، 23 درصد از تولیدات پالایشگاهی کشور را در بر می‌گیرد. مصارف نفت کوره محدود است و پالایشگاه‌ها سعی می‌کنند تا با استفاده از فناوری‌های جدیدتر، تولید این محصول را کاهش دهند یا با پالایش بیشتر، محصولاتی با ارزش افزوده بالاتر تولید کنند. در حال حاضر عمده مصرف این محصول در نیروگاه‌ها، صنایع و سوخت کشتی (بانکرینگ) است و میزان استفاده از نفت کوره کشور در هر بخش، به قرار زیر است:

پالایشگاه

طبقه‌بندی محصولات پالایشگاهی بر اساس مشتریان

طیف وسیعی از محصولات پالایشگاهی با هدف تحویل به مشتریان تولید می‌شوند. از همین رو می‌توان محصولات پالایشگاهی کشور را بر اساس مشتریان آن‌ها به سه دسته زیر تقسیم کرد.

فرآورده‌های حاکمیتی

این نوع از فرآورده‌ها به صورت مستقیم فقط به دولت و شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران فروخته می‌شوند و مشتریان حقیقی و حقوقی اجازه خرید آن‌ها را ندارند. از جمله این محصولات می‌توان به گازوییل، بنزین، نفت سفید، گاز مایع، نفت کوره و سوخت جت اشاره کرد. هر گونه تغییر قیمت این محصولات در بازار، تغییری در صورت‌های مالی پالایشگاه‌ها ایجاد نخواهد کرد و تنها می‌تواند بر شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال در سال گذشته با بالا رفتن قیمت بنزین در سطح کشور، برخی از فعالین بازار به اشتباه تصور کردند که عامل فوق سبب افزایش سودآوری پالایشگاه‌های کشور خواهد شد و از همین رو، صف‌های خرید متعددی برای سهام شرکت‌های این گروه در بازار سرمایه شکل گرفت.

فرآورده‌های ویژه با هدف تحویل به مشتریان عمده

محصولات این بخش خوراک شرکت‌هایی مانند ایرانول، پاسارگاد، بهران، پتروشیمی تبریز و غیره را تأمین می‌کنند. محصولات این بخش شامل وکیوم باتوم، گوگرد گرانول، آیزو ریسایکل، نفتای سبک و سنگین، پروپان، لوبکات و انواع حلال می‌باشد.

عرضه فرآورده‌های ویژه در بورس کالای ایران

در این بخش مشتریان حقیقی و حقوقی با اخذ مجوزهای مورد نیاز، محصولات عرضه شده در بورس کالای ایران را خریداری می‌کنند. این محصولات شامل آیزو ریسایکل، وکیوم باتوم، لوبکات سنگین، گوگرد و انواع حلال می‌باشد.

عوامل مؤثر بر سودآوری پالایشگاه

معمولاً در تمامی صنایع، عوامل کلیدی وجود دارند که کوچک‌ترین تغییر در آن‌ها اثر مستقیمی بر EPS پیش‌بینی شرکت‌های آن صنعت دارد. از جمله این عوامل در صنعت پالایشگاهی می‌توان به نرخ ارز (نرخ دلار نیمایی و نه دلار بازار آزاد) و کرک اسپرد اشاره کرد.

برای فهم بهتر این بخش، بهتر است در ابتدا مثالی را بررسی کنیم؛ فرض کنید قیمت یک بطری آب در سوپرمارکت 1000 تومان باشد و فروشنده با 10 درصد حاشیه سود، هر بطری را 1100 تومان بفروشد. با فرض ثابت ماندن حاشیه سود، اگر قیمت یک بطری آب به 2000 تومان افزایش پیدا کند، خریداران به ازای هر بطری آب 2200 تومان پرداخت می‌کنند و فروشنده 100 تومان بیشتر از حالت قبل کسب سود می‌کند. این همان مفهوم کرک اسپرد در صنعت پالایش است. کرک اسپرد در واقع فاصله بهای یک بشکه محصول تولیدی پالایشگاهی و یک بشکه نفت خام دریافتی توسط پالایشگاه‌های فعال در سراسر جهان است. به بیان ساده‌تر، سود اصلی پالایشگاه از اختلاف قیمت بین نفت خام و قیمت فرآورده‌های نفتی حاصل می‌شود که به این مفهوم کرک اسپرد می‌گویند. از همین رو همواره کارشناسان این حوزه برای بررسی سود یک پالایشگاه، علاوه بر قیمت فرآورده‌ها، همواره قیمت نفت خام را نیز بررسی می‌کنند.

قیمت نفت

قیمت این ماده ارزشمند باتوجه به مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار تنظیم می‌شود. بدین ترتیب همواره کلیه‌ی عوامل اثرگذار بر هریک از قسمت‌های عرضه و تقاضا می‌توانند نقش بسزایی در تعیین قیمت نفت داشته باشند.

بدیهی است که در بخش عرضه، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت دنیا به راحتی می‌توانند با کاهش یا افزایش عرضه خود در بازار، نوسانات قیمت زیادی را به وجود آورند. از همین رو در سال 1960 برخی از صادرکنندگان عمده نفت خام (شامل ایران، عراق، کویت، عربستان سعودی و ونزوئلا) با هدف پایداری قیمت‌های بازار جهانی نفت، تصمیم به تشکیل سازمانی تحت عنوان اوپک (OPEC) گرفتند. اوپک را می‌توان مهم‌ترین سازمان کشورهای جهان سومی دانست؛ چرا که 13 کشور پذیرفته شده در این سازمان در مجموع بیش از 40 درصد از نفت خام دنیا را تولید می‌کنند و روی هم رفته 82 درصد از ذخایر اثبات شده نفت خام متعارف دنیا را در اختیار دارند.

 

پالایشگاه

جدول بالا نشان‌دهنده اعضای سازمان اوپک به همراه میزان ذخایر نفتی آن‌ها است.

اعضای این سازمان به طور معمول در هر سال دو نشست (ماه می و دسامبر) در وین پایتخت اتریش برگزار می‌کنند. علاوه بر این اعضا می‌توانند درخواست نشست فوق‌العاده نیز کنند. درکنار جلسات اوپک، جلسات دیگری تحت عنوان اوپک پلاس، با حضور سایر کشورهای تولید کننده نفت خام مانند روسیه نیز برگزار می‌شود. اگرچه جلسات این گروه از اعتبار کم‌تری نسبت به جلسات اوپک برخوردار است، اما به دلیل وجود روسیه (که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت در جهان می‌باشد) در این جلسه ممکن است تصمیماتی گرفته شود که اقدامات اوپک را تحت الشعاع قرار دهد.

اگرچه تصمیمات اوپک در طول تاریخ همواره تأثیر مستقیمی بر بازار نفت خام دنیا گذاشته است، اما به عقیده برخی از کارشناسان در طی سالیان گذشته از قدرت اقدامات این سازمان کاسته شده و بر قدرت تصمیمات رقیبان آمریکایی، کانادایی و روسی این سازمان افزوده شده است؛ اما تضعیف قدرت اوپک از کجا نشأت می‌گیرد؟

برای پاسخ به این سؤال بهتر است در ابتدا نگاهی به بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت خام دنیا در سال 2018 داشته باشیم. همان‌طور که در نمودار زیر مشاهده می‌شود، آمریکا و چین در مجموع با مصرف بیش از 30 درصد از نفت خام دنیا، بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت خام دنیا به حساب می‌آیند.

پالایشگاه

رشد بسیار سریع چین در ابتدای هزاره دوم میلادی در کنار عدم رشد متوازن تولید نفت خام از سوی اعضای اوپک سبب شد تا قیمت نفت به حدود 120 دلار در هر بشکه برسد. در چنین شرایطی کشورهای غیر اوپک مانند آمریکا و کانادا که در بند قوانین محدودکننده تولید نفت خام اوپک نبودند، قیمت‌های بالای نفت را فرصتی طلایی برای اکتشاف و استخراج بیشتر نفت دانستند. بدین ترتیب کشورهایی مانند آمریکا با اکتشاف و توسعه و منابع غیرمتعارف نفتی خود، عرضه نفت خام در دنیا را بالا بردند و کمبود عرضه از سوی اعضای اوپک را جبران کردند. این امر سبب شد تا کمپانی‌های بزرگ نفتی آمریکایی تا حدودی قدرت کشورهای عضو سازمان اوپک را از آن خود کنند.

در ادامه با افزایش عرضه و کاهش تقاضا در آسیا و اروپا، روند تغییر قیمت نفت خام نزولی شد و قیمت این طلای سیاه به حدود 40 دلار در هر بشکه رسید. این امر سبب وقوع مشکلات سیاسی و اقتصادی در بعضی از کشورهای عضو اوپک نظیر ونزوئلا شد.

گرچه از سال 2016 قیمت نفت خام به در حال رشد بود، اما از آن سال به بعد اعضای اوپک به فرماندهی عربستان موافقت کردند که برای اولین بار بعد از سال 2008 سطح تولید خود را جهت تداوم رشد آهسته قیمت نفت خام، یک میلیون بشکه در روز پایین بیاورند و این اقدام را تا انتهای سال 2018 ادامه دهند. در پی این تصمیم روسیه و 10 عضو غیر اوپکی دیگر نیز موافقت کردند تا نفت کم‌تری استخراج کنند؛ اما در همین زمان کمپانی‌های نفت شیل آمریکا موفق شدند تا با استفاده از فناوری‌های جدید، قیمت تولید هر بشکه نفت شیل را پایین بیاورند و استخراج نفت شیل را در آمریکا رونق بخشند. در این زمان کمپانی‌های آمریکایی بار دیگر از کاهش عرضه نفت خام توسط اوپک و هم‌پیمانانش استفاده کردند و با عرضه نفت خام در دنیا و بدست آوردن بخش بزرگی از بازار اعضای اوپک و دیگر متحدانش، تبدیل به تولید کننده اول نفت خام در جهان شدند. (برای مطالعه بیشتر درباره اقدامات آمریکا در جهت افزایش استخراج نفت، می‌توانید به مقاله خودکفایی امریکا در نفت؛ از ادّعا تا واقعیت مراجعه کنید.}

وضعیت کنونی قیمت نفت خام در دنیا

اپیدمی بیماری کرونا در بخش تقاضا و مازاد عرضه نفت خام در بخش تولید، قیمت نفت را وارد بحرانی کم نظیر کرده است. به گفته کارشناسان اقتصادی بر اثر شیوع بیماری کرونا و قرنطینه حدود سه میلیارد نفر از مردم جهان، تقاضای جهانی برای نفت خام در ماه میلادی جاری بیش از 30 میلیون بشکه در روز (معادل یک سوم از مصرف روزانه جهانی نفت) کاهش خواهد یافت.

از سوی دیگر قرنطینه و عدم رفت و آمد مردم در سراسر جهان سبب شده است تا صنعت جهانی ایرلاین زمین گیر شده و کسب و کارها و کارخانه‌های بی‌شماری تعطیل شوند. بر این اساس تقاضا برای فرآورده‌های مهم پالایشگاهی مانند بنزین و سوخت جت به شکل کم سابقه‌ای کاهش یافته است (60 درصد از مصرف روزانه نفت خام در بخش حمل و نقل می‌باشد.)

در حال حاضر شرایط به گونه‌ای پیش می‌رود که بسیاری از پالایشگاه‌ها در سراسر جهان ناچار به کاهش تولید شده‌اند و حتی در برخی از بازارها، تولیدکنندگان نفت خام برای بقای خود، نفت خام تولید شده را با قیمت‌های منفی به مشتریان تحویل می‌دهند. به طوری که در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل در آمریکا، به علت بالا بودن هزینه تولید (متوسط 40 دلار در هر بشکه) در مقابل قیمت‌های فعلی نفت خام، تولید خود را متوقف کرده‌اند و برخی از آن‌ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند. البته باتوجه به بهبود شرایط کشورها به خصوص کشور چین، تقاضای نفت خام در ماه جاری حدود 11 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود این میزان در ماه‌های آینده به 13 میلیون بشکه در روز برسد که این عامل می‌تواند تاثیر مثبتی در بخش تقاضا ایجاد کند.

در بخش تولید به علت فروپاشی توافق اوپک پلاس و حذف سقف تولید نفت کشورهای اوپک و متحدانش در ماه‌های گذشته، بازار با مازاد عرضه رو به رو شد که بخش زیادی از آن (حدود 1.2 میلیارد بشکه) در مخازن نفت خام ذخیره شده است.

از سوی دیگر به دلیل این که هزینه تولید نفت شیل در قیمت‌های کنونی منطقی نیست، تعداد چاه‌های نفت آمریکا به کم‌ترین میزان خود در دهه گذشته، یعنی 292 حلقه چاه رسیده است. کاهش تعداد چاه‌های نفت آمریکا وهمچنین توافق تولید کنندگان نفت دنیا مبنی بر کاهش تولید نفت خام، عواملی هستند که می‌توانند در بخش تولید تاثیرات مثبتی را بر قیمت نفت خام بر جای گذارند. 

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد که با اقدامات صورت گرفته در هر دو بخش تولید و تقاضا، بازگشت نفت به قیمت‌های گذشته، دور از انتظار خواهد بود اما با فرض ثابت بودن شرایط، به نظر می‌رسد قیمت نفت در سطوح فعلی باقی خواهد ماند.

در طی این مقاله سعی شد تا با بررسی صنعت پالایش و قیمت نفت خام در جهان، عوامل مؤثر بر هر کدام از آن‌ها به خواننده ارائه گردد. امید است با خواندن این مطلب، سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه بتوانند با دیدی گسترده‌تر و با دوری از اخبار ضد و نقیض فراوان در شرایط کنونی، تصمیمات بهتری را در جهت خریداری یا فروش سهام شرکت‌های نفتی اتخاذ کنند. 

برچسب ها : نفت پالایشگاه
مطالب پیشنهادی
وضعیت کامودیتی‌ها در ماه نوامبر

جنگ نفتی و کرونا بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، تفکری پوشیده از ترس به سرعت در ذهن سرمایه‌گذاران دنیا...

رمزارزها بر مدار صعود؛ بررسی برترین رمزارزها با احتمال رشد بالا

جنگ نفتی و کرونا بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، تفکری پوشیده از ترس به سرعت در ذهن سرمایه‌گذاران دنیا...

آیا عصر حکمرانی نفت به پایان رسیده است؟

جنگ نفتی و کرونا بعد از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، تفکری پوشیده از ترس به سرعت در ذهن سرمایه‌گذاران دنیا...

نظرات
ریبین صوتی

تحلیل جامع و بسیار خوبی بود . لذت بردم

بدون نام

سلام ممنون از همراهی شما