بلاگ/کامودیتی
شناسه خبر:745 تاریخ انتشار:1399/11/20 14:25 نویسنده: فاطمه رشیدی
وضعیت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت ‌آن‌ها در ماه ژانویه بعد از ریاست‌جمهوری بایدن می‌پردازیم.

وضعیت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه

قیمت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه پس از انجام واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان با تغییرات زیادی همراه شد. از طرفی در ماه‌های گذشته عوامل متعددی منجر به بهبود اقتصاد جهانی و در نتیجه تداوم افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شد. در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت ‌آن‌ها در ماه ژانویه می‌پردازیم.

بایدن و انفجار پول

با روی کار آمدن بایدن و تصویب بسته محرک مالی برای نجات اقتصاد آمریکا، ارزش دلار در وضعیت نزولی قرار گرفته است. کاهش ارزش دلار باعث توجه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های ریسکی از جمله کامودیتی‌ها شده است. از طرفی پیروزی مجلس سنای امریکا توسط دموکرات‌ها به معنای تزریق پول زیاد به بزرگترین اقتصاد دنیاست. این نکته منجر به افزایش تقاضای جهانی برای کامودیتی‌ها شد. در واقع تضعیف ارزش دلار و افزایش تقاضای چین برای کامودیتی‌ها رشد قیمت آن‌ها را به دنبال داشته است.

مسیر سبز فلزات اساسی

با توجه به تصویر زیر، در میان فلزات اساسی، بیشترین بازدهی در ماه اخیر مربوط به قلع است. بعد از آن نیکل و آلومینیوم بازدهی مثبتی را ثبت کردند. فلزات اساسی در مقایسه با ماه گذشته بازدهی بهتری داشتند. به‌طوری که قلع در ماه دسامبر 7درصد و در این ماه 13درصد رشد کرد. علاوه ‌بر این نیکل در ماه قبل 2درصد و در ژانویه 7درصد بازدهی را از آن خود کرد. همچنین فلز روی همانند ماه قبل بازدهی منفی را ثبت کرده‌است.

 

فلزات اساسی

بازگشت نفت به روزهای اوج

با آغاز سال نو میلادی تصمیماتی در حوزه انرژی گرفته شد. این تصمیم شامل موارد زیر است:

  1. حمایت دولت بایدن از انرژی پاک و ایجاد محدودیت در سوخت‌های فسیلی.
  2. کاهش تولید 1میلیون بشکه نفت عربستان طبق نشست اوپک.
  3. کاهش 79درصدی تعداد حلقه‌های چاه نفت امریکا طی ماه‌های فوریه الی آگوست سال گذشته.
  4. تداوم تحریم نفت ایران و عدم تمایل امریکا در جهت لغو آن.

موارد گفته شده سبب شد تا در ماه ژانویه قیمت نفت و انرژی با رشد بالایی همراه شوند. در ماه ژانویه بنزین همانند ماه گذشته بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داد. قیمت گاز طبیعی در ماه قبل بازدهی منفی داشته که طبق نمودار در ماه ژانویه بازدهی مثبتی را ازآن خود کرده‌است و در رتبه دوم قرار گرفته‌است.

 

نفت و انرژی

باتوجه به موارد گفته شده به‌نظر می‌رسد که قیمت نفت و انرژی در سال 2021 در روندی صعودی قرار گیرد. البته نگرانی‌ها در خصوص افزایش تعداد مبتلایان به کرونا احتمال کاهش تقاضا در نفت را بالا می‌برد. گرچه به‌نظر می‌رسد در مقایسه با عوامل ذکر شده تاثیر زیادی ندارد.

نقره، درخشان‌تر از طلا

در ماه ژانویه همانند ماه قبل، فلز نقره بازدهی فوق‌العاده‌ 11درصدی را کسب کرد. در مقابل نقره، فلز طلا در مقایسه با ماه قبل بازدهی منفی را به ثبت رساند. بانک BOFA امریکا در گزارشی اعلام کرد که در سال 2021 قیمت مس، روی، طلا و نقره افزایشی خواهد بود.

 

فلزات گرانبها

جمع‌بندی

در ماه ژانویه شاهد رشد قیمت در حوزه‌ نفت و انرژی بودیم. دلیل این امر کاهش تولید نفت توسط کشورهای عضو اوپک و کاهش 79درصدی تعداد حلقه‌های چاه نفت امریکا در سال گذشته میلادی است. از طرفی چون شاخص دلار و کامودیتی‌ها رابطه معکوسی با یکدیگر دارند، کاهش ارزش دلار منجر به افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها می‌شود.  بنابراین پیش‌بینی می‌شود که با توجه به کاهشی بودن چشم‌انداز دلار در سال جدید میلادی، کامودیتی‌ها در وضعیت مناسبی قرار خواهند گرفت.

برای بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در ماه قبل به مقاله وضعیت کامودیتی‌ها در ماه دسامبر مراجعه کنید.

برچسب ها : کامودیتی‌ها
مطالب پیشنهادی
بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در ماه مارس میلادی

قیمت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه پس از انجام واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان با تغییرات زیادی همراه شد. از طرفی در ماه‌های گذشته...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه فوریه 2022

قیمت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه پس از انجام واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان با تغییرات زیادی همراه شد. از طرفی در ماه‌های گذشته...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه ژانویه 2022

قیمت کامودیتی‌ها در ماه ژانویه پس از انجام واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان با تغییرات زیادی همراه شد. از طرفی در ماه‌های گذشته...

نظرات