بلاگ/اقتصاد کلان
شناسه خبر:708 تاریخ انتشار:1399/09/15 01:29 نویسنده: معصومه رنج خواه
وضعیت کامودیتی‌ها در ماه نوامبر

با توجه به انتشار خبر کشف واکسن کرونا، در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت ‌آن‌ها در ماه نوامبر می‌پردازیم.

وضعیت کامودیتی‌ها در ماه نوامبر

به دلیل برگزاری انتخابات آمریکا، بازارهای جهانی در هفته‌های ابتدایی ماه نوامبر با نوسان‌های شدیدی همراه بودند. نوسان‌هایی که در نهایت با پیروزی بایدن پایان یافتند و بازارها در روندی صعودی قرار گرفتند. از طرفی خبر کشف واکسن کرونا باعث شد تا شاخص جهانی (MSCI) که یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای بررسی وضعیت اقتصادی جهانی است، با رشد زیادی همراه شود. این نکته‌ها باعث شدند تا اکثر کامودیتی‌ها در ماه نوامبر رشد خیره‌ کننده‌ای را تجربه کنند و به سمت شکست سقف قیمتی خود حرکت کنند.

فلزات اساسی همچنان پرقدرت

گروه فلزات اساسی نسبت به ماه گذشته عملکرد فوق‌العاده‌ای را کسب کرد. افزایش تقاضای اقتصاد چین در فلزات اساسی، اصلی‌ترین دلیل رشد این فلزات است. فلز سرب بیشترین رشد قیمتی را در بین فلزات اساسی و در مجموع در بین تمامی کامودیتی‌ها کسب کرد. این فلز که در ماه گذشته تنها با رشد 1درصدی همراه بود، در این ماه به علت افزایش تقاضای بازار خودروسازی چین، 13/6درصد رشد قیمتی را تجربه کرد.

کامودیتی‌ها

نفت و انرژی، بهترین‌های نوامبر

گروه نفت و انرژی بازگشت فوق‌العاده‌ای نسبت به ماه گذشته داشت. در ماه قبل، قیمت نفت و انرژی در مدار نزولی قرار گرفت. به‌طوری که قیمت نفت خام با 7/5درصد افت همراه بود؛ اما در ماه نوامبر افت قیمت‌ها جبران شد و نفت خام با 21/25درصد رشد، عملکرد بهتری نسبت به ماه قبل ثبت کرد.

از سوی دیگر گاز طبیعی با کاهش شدید قیمت‌ همراه بود و در این ماه افت 10/93درصدی را تجربه کرد. در مجموع پمپاژ اخبار مثبتی همچون واکنس کرونا، بازگشت بازارهای اروپایی به معاملات نفت و انرژی و تصویب افزایش تولید 500هزار بشکه نفت در نشست اوپک پلاس، می‌توانند زمینه‌ لازم برای رشد قیمت این گروه را فراهم کنند.

نفت

طلا در مدار نزولی

شیوع ویروس کرونا و در پی آن ایجاد محدودیت‌ها در اکثر کشور‌های جهان، باعث شد تا اکثر معامله‌گران رسیک بالایی در بازارهای جهانی احساس کنند و به خرید طلا (که کالایی امن است) روی بیاروند؛ اما با بهبود وضعیت اقتصاد جهان در چندماه اخیر و کشف واکنس کرونا، طلای جهانی با افزایش عرضه مواجه شد. به طوری که در ماه قبل طلا تنها 1/37درصد افت قیمتی را تجربه کرد اما در ماه نوامبر با افت 3/77درصدی مواجه شد.

برخلاف قیمت طلا، انس پلاتین و پالادیوم توانستند ریزش ماه قبلی خود را جبران کنند. به‌طوری که در ماه قبل انس پلاتین و پالادیوم به ترتیب با ریزش 6/65 و 4/8درصدی همراه بودند؛ اما در ماه نوامبر توانستند بخشی از افت قیمت خود را جبران کنند.

طلا

جمع‌بندی

ماه نوامبر برای کامودیتی‌ها یک ماه رویایی بود. اکثر بازارهای مالی با اعلام خبر واکنس کرونا، رشد زیادی را تجربه کردند. به عنوان مثال شاخص بورس آمریکا 12درصد جهش یافت که بهترین عملکرد در 33 سال اخیر محسوب می‌شود. در مجموع با توجه به مثبت شدن روند اقتصاد جهانی و افزایش تقاضا، می‌توانیم شاهد رشد قیمت کامودیتی‌ها در ماه‌های آینده باشیم.

 

برچسب ها : کامودیتی‌ها نفت
دسته بندی: اقتصاد کلان تحلیل
مطالب پیشنهادی
بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در ماه مارس میلادی

به دلیل برگزاری انتخابات آمریکا، بازارهای جهانی در هفته‌های ابتدایی ماه نوامبر با نوسان‌های شدیدی

بررسی کامودیتی‌ها در ماه فوریه 2022

به دلیل برگزاری انتخابات آمریکا، بازارهای جهانی در هفته‌های ابتدایی ماه نوامبر با نوسان‌های شدیدی

بررسی کامودیتی‌ها در ماه ژانویه 2022

به دلیل برگزاری انتخابات آمریکا، بازارهای جهانی در هفته‌های ابتدایی ماه نوامبر با نوسان‌های شدیدی

نظرات