بلاگ/بازار خارجی
شناسه خبر:730 تاریخ انتشار:1399/10/16 15:07 نویسنده: فاطمه رشیدی
وضعیت کامودیتی‌ها در ماه دسامبر

در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها پس از زمان کشف واکسن کرونا و وضعیت تقاضای ‌آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم.

وضعیت کامودیتی‌ها در ماه دسامبر

در ماه‌های گذشته عوامل متعددی منجر به بهبود اقتصاد جهانی و در نتیجه افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شده ‌است. در این مقاله به بررسی تغییرات قیمت کامودیتی‌ها و وضعیت ‌آن‌ها در ماه دسامبر می‌پردازیم.

از زمان کشف واکسن کرونا قیمت کامودیتی‌ها در مسیر صعودی قرار گرفت و در میان آن‌ها مس و بنزین و نفت پیشتاز رشد قیمت بودند. به‌دنبال تصویب بسته محرک مالی برای نجات اقتصاد آمریکا، دلار در موقعیت کاهشی قرار گرفته است. همچنین این امر منجر به توجه سرمایه‌گذاران به دارایی‌های ریسکی از جمله کامودیتی‌ها شده‌ است.

فلزات اساسی، قدرتمندتر از همیشه

بعد از توزیع واکسن کرونا در بسیاری از کشورها، چشم‌انداز اقتصاد جهانی در مسیر روشنی قرار گرفت. به‌طوری که بازگشت امید به چشم‌انداز اقتصادی منجر به افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شده ‌است. نمودار زیر نشان می‌دهد که در میان فلزات اساسی، بیشترین بازدهی در ماه اخیر مربوط به قلع بوده است. بعد از آن نیکل و مس بازدهی مثبتی را ثبت کردند.

البته در مقایسه با ماه قبل بازدهی فلزات اساسی کاهش چشم‌گیری داشته است. به‌طوری که مس در ماه گذشته 12درصد و در این ماه تنها 0.74درصد بازدهی کسب کرده ‌است. به ‌نظر می‌رسد که در ماه‌ دسامبر سرعت رشد قیمت فلزات اساسی کاهش یافته است.

 

تغییرات فلزات اساسی

نفت و انرژی

در ماه دسامبر بنزین در مقایسه با سایر منابع انرژی بیشترین بازدهی را به خود اختصاص داده‌ است. در ماه نوامبر ذغال سنگ با 25درصد بازدهی، بیشترین بازدهی را در این گروه از آن خود کرد. این در حالی است که ذغال سنگ در ماه دسامبر با بازدهی 12درصدی در رتبه دوم این گروه قرار گرفته ‌است. کماکان در این ماه هم گاز طبیعی بازدهی منفی را ثبت کرده ‌است. اعضای اوپک تاکنون هفت‌میلیون بشکه از تولیدات خود را کاهش داده‌اند. همچنین قرار است در سال جاری کاهش تولید نفت به‌صورت ماهیانه ادامه داشته باشد.

 

تغییرات بازار جهانی نفت و انرژی در ماه دسامبر

چراغ سبز فلزات گران‌بها

در ماه دسامبر نقره بازدهی فوق‌العاده‌ای را از آن خود کرد. در ماه نوامبر شاهد آن بودیم که طلا و نقره بازدهی منفی داشتند در حالی که ماه دسامبر، ماه درخشش این دو فلز گران‌بها بود. همان طور که گفته شد، بسته محرک مالی کرونا منجر به کاهش ارزش دلار و در نتیجه رشد تقاضا برای طلا شده ‌است. به‌ نظر می‌رسد که تداوم کاهش ارزش دلار محرکی برای تداوم رشد ارزش طلا و سایر فلزات گران‌بها خواهد شد.

 

تغییرات بازار جهانی فلزات گران‌بها در ماه دسامبر

جمع‌بندی

در ماه دسامبر شاهد رشد تقاضا برای فلزات گرانبها به‌خصوص طلا و نقره بودیم. دلیل این امر کاهش ارزش دلار آمریکا در پی تصویب بسته محرک مالی برای نجات اقتصاد آمریکا بود. با توجه به اینکه شاخص دلار و کامودیتی‌ها رابطه معکوسی با یکدیگر دارند، کاهش ارزش دلار منجر به افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها می‌شود. از طرفی کشورهای عضو اوپک و غیراوپک به‌دنبال کاهش تولیدات خود هستند. این امر سیگنال مثبتی برای تداوم افزایش قیمت نفت است. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که با توجه به کاهشی بودن چشم‌انداز دلار در سال جدید میلادی، کامودیتی‌ها در وضعیت مناسبی قرار خواهند گرفت.

برای بررسی وضعیت کامودیتی ها در ماه قبل به مقاله وضعیت کامودیتی‌ها در ماه نوامبر مراجعه کنید.

دسته بندی: بازار خارجی اخبار
مطالب پیشنهادی
بررسی وضعیت کامودیتی‌ها در ماه مارس میلادی

در ماه‌های گذشته عوامل متعددی منجر به بهبود اقتصاد جهانی و در نتیجه افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شده ‌است. در این مقاله به بررسی...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه فوریه 2022

در ماه‌های گذشته عوامل متعددی منجر به بهبود اقتصاد جهانی و در نتیجه افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شده ‌است. در این مقاله به بررسی...

بررسی کامودیتی‌ها در ماه ژانویه 2022

در ماه‌های گذشته عوامل متعددی منجر به بهبود اقتصاد جهانی و در نتیجه افزایش تقاضا برای کامودیتی‌ها شده ‌است. در این مقاله به بررسی...

نظرات