بلاگ/بورس
شناسه خبر:718 تاریخ انتشار:1399/10/02 15:30 نویسنده: معصومه رنج خواه
وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

در این مقاله به معرفی 4 سهمی که می‌توانند در دی ماه لیدر بازار باشند، می‌پردازیم و وضعیت تکنیکال، بنیادی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

پیش‌بینی روند بازار

یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا صنایعی که در برهه‌های مختلف بر تصمیم معامله‌گران و جهت بازار تأثیر مستقیمی می‌گذارند. در این مطلب سعی داریم لیدرهای کنونی بازار را بررسی کنیم و روند حرکتی احتمالی آن‌ها را شرح دهیم.

سهام لیدر چیست؟

لیدرها تعدادی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس هستند که مورد توجه سهامداران قرار دارند. به طوری که افراد نوع معاملات آن‌ها را در تحلیل‌های خود لحاظ می‌کنند و بر این اساس معاملات خود را جهت می‌دهند. در واقع این نمادها به نوعی دماسنج بازار محسوب می‌شوند.

چه سهامی لیدر حساب می‌شوند؟

فاکتورهای مختلفی در لیدر شدن یک سهم نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • بالا بودن ارزش بازار سهم
 • عوامل بنیادی قوی سهم
 • اخبار مهم منتشرشده درباره سهم
 • میزان تأثیرگذاری بر شاخص کل
 • قرار گرفتن تحت حمایت حاکمیت
 • پیروی از متغیرهای سیاسی و اقتصادی

آیا لیدرهای بازار تغییر می‌کنند؟

این احتمال وجود دارد که با تغییر برخی شرایط اثرگذار بر بازار، اقبال سهامداران به بعضی از سهم‌ها بیشتر یا کمتر شود. به عنوان مثال در ابتدای سال جاری با انتشار خبر مربوط به فروش بخشی از سهام دولت در قالب صندوق دارا یکم، اقبال سهامداران بیشتر به سمت سهام بانکی بود. پس از آن نیز به علت انتظار حمایت دولت از صندوق پالایشی، این گروه را لیدر بازار می‌دانستند و همه به استقبال این صندوق رفتند.

طبق فاکتورهای ذکر شده، لیدرهای کنونی بازار را می‌توان نمادهای خودرو، وبملت، فملی و فولاد دانست. این سهام تاثیر به‌‌سزایی بر مثبت یا منفی بودن شاخص کل دارند. مهم‌ترین نکته‌ای که در خصوص این سهام می‌توان گفت این است که در روزهای منفی بازار حمایت خوبی از طرف حقوقی آن‌ها صورت گرفته‌است.

در ادامه به بررسی وضعیت هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم. 

خودرو

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 1. احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها زمینه را برای بازگشت سرمایه‌‎گذاران خارجی به این صنعت هموار می‌کند. علاوه‌براین تحریم‌هایی که سد راه خودروسازان برای تامین مواد اولیه وجود داشت رفع می‌شود.
 2.  آزاد شدن منابع ارزی ایران و کاهش قیمت ارز در داخل فشار سنگینی را که این صنعت در دوران تحریم با خود حمل می‌کرد را برطرف می‌کند.
 3. همچنین تحقق آزادسازی کامل قیمت خودرو باعث شفاف شدن نرخ قیمت‌گذاری و به دنبال آن خروج این صنعت از زیان را در آینده شاهد خواهیم بود.


وضعیت تکنیکال:

همانطور که مشاهده می‌کنیم قیمت خط میانه روند را به سمت پایین شکسته است.
حمایت اصلی سهم در ۲۹۸۱ریال است و هم‌اکنون بر روی خط حمایتی خود قرار گرفته‌است.
از طرفی در اندیکاتور استوکاستیک خط Kدرصد و Dدرصد در محدوده اشباع فروش یکدیگر را به سمت بالا قطع کرده‌اند. باید ببینیم که در روزهای آتی قیمت پتانسیل برگشت از این محدوده حمایتی را دارد یا خیر؟

اصلاح کوتاهی که هفته گذشته در بازار رخ داد، مشاهده کردیم که حقوقی ایران‌خودرو حمایت خوبی از این سهم انجام داد. به‌طوری‌‌که جمع شدن صف فروش آن در روز سه‌شنبه نشان‌دهنده‌ی متعادل و مثبت بودن بازار در روزهای آتی بود.

تحلیل تکنیکال خودرو

وبملت

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

تحریم نظام بانکی مراودات بین‌المللی ایران را تحت تاثیر قرار داده و مهم‌ترین بازوی دولت را در زمینه تامین منابع مالی دچار مشکل کرده‌است.

بازگشت به برجام تاثیر به‌سزایی در بهبود فعالیت‌های بین‌الملل بانکی ایران دارد. موارد زیر از جمله مهم‌ترین اثرات لغو تحریم‌های نظام بانکداری به‌شمار می‌رود:

 • آزاد سازی وجوه مسدود شده در بانک‌های خارجی
 • احیای روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی
 •  کاهش هزینه‌های تامین مالی

به‌نظر می‌رسد دولت برای عرضه باقی‌مانده سهام خود در بانک‌های ملت، صادرات و تجارت همانند دوره‌های قبل به حمایت از این سهام بپردازد.


وضعیت تکنیکال:

طبق این نمودار قیمت در کف کانال و بر روی میانگین متحرک ۱۰۰روزه قرار گرفته است. علاوه‌براین اندیکاتور RSI هم در محدوده حمایتی است.

به‌دنبال مثبت بودن اخبار پیرامون این سهم روند روبه‌رشدی را برای آن پیش‌بینی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال وبملت

فملی

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

کاهش ارزش دلار آمریکا منجر به بهبود وضعیت کامودیتی‌ها درجهان شده‌است. به‌طوری‌که قیمت مس در نزدیکی فتح 8000دلار است و به‌دلیل‌ نزولی بودن انبارهای مس در جهان و افزایش تقاضا پیش‌بینی می‌شود همچنان روند صعودی پرقدرتی داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که سودآوری شرکت افزایش قابل توجهی پیدا کند.

وضعیت تکنیکال:
طبق این نمودار قیمت 38درصد حرکت قبلی خود را اصلاح کرده و به‌نظر می‌رسد که از این سطح فیبوناچی قیمت روند صعودی خود را آغاز کرده است. اولین مقاومت پیش ‌رو محدوده ۱۹۵۳۵ریال الی ۲۰۴۲۱ریال است.

این سهم بعد از افزایش سرمایه در روز بازگشایی با 14درصد مثبت، تاثیر به‌سزایی بر افزایش شاخص کل داشت.

تحلیل نکنیکال فملی

فولاد

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

با توجه به افزایش قیمت قراضه، قیمت فولاد در منطقه CIS که طبق شیوه‌نامه جدید تنظیم بازار فولاد مبنای قیمت فولاد در بورس کالا‌ است، در حال افزایش است.
علاوه‌براین انبار‌های فولاد چین به‌دلیل افزایش مصرف آن در روند نزولی قرار گرفته‌است. بنابراین این موضوع محرک افزایش قیمت فولاد در آینده خواهد بود.

وضعیت تکنیکال:

طبق این نمودار قیمت سه بار به کف کانال سالیانه خود برخورد کرده‌ و حمایت شده‌است.

به‌نظر می‌رسد به دنبال اخبار مثبت پیش روی سهم قیمت در مسیر روبه رشدی حرکت کند. اولین مقاومت پیش‌ رو سهم ۱۵۵۴۰ریال و بعد از آن محدوده‌ی ۱۹۱۳۲ریال الی ۲۱۶۷۵ریال است.

تحلیل تکنیکال فولاد

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی سهامی که رهبری بازار را برعهده دارند و به نوعی دماسنج بازار محسوب می‌شوند پرداختیم. برخی از سهام بازار به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی نظیر افزایش ارزش معاملات، عوامل بنیادی قوی و اخبار منتشر شده پیرامون سهم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. همانطور که می‌دانیم این روزها خبرهایی نظیر بازگشت به برجام، افزایش قیمت کامودیتی‌ها کلیت بازار را تحت تاثیر قرار داده. طبق این موضوعات ذکر شده ما به بررسی سهامی که پتانسیل رهبری بازار را در آینده دارند، پرداختیم.

برچسب ها : سهم لیدر
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

پیش‌بینی روند بازار یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا صنایعی که در...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

پیش‌بینی روند بازار یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا صنایعی که در...

بررسی ۶ سهم بنیادی ارزشمند در شرایط حال حاضر بازار

پیش‌بینی روند بازار یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا صنایعی که در...

نظرات