بلاگ/بورس
شناسه خبر:739 تاریخ انتشار:1399/11/04 18:04 نویسنده: فاطمه رشیدی
وضعیت لیدر‌های بازار در بهمن‌ماه چگونه است؟

در این مقاله به معرفی پنج‌سهمی که می‌توانند در بهمن ماه لیدر بازار باشند، می‌پردازیم و وضعیت تکنیکال و بنیادی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وضعیت لیدر‌های بازار در بهمن‌ماه چگونه است؟

یکی از موضوعاتی که همواره در بازار سرمایه مورد‌توجه قرار می‌گیرد، وضعیت سهام لیدر یا رهبر بازار است. این سهام یا صنایع در زمان‌های مختلف بر تصمیم معامله‌گران و جهت بازار تأثیر مستقیمی می‌گذارند. در این مقاله به معرفی پنج‌سهمی که می‌توانند در بهمن ماه لیدر بازار باشند، می‌پردازیم و وضعیت تکنیکال و بنیادی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

سهام لیدر چیست؟

لیدرها تعدادی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس هستند که مورد توجه سهامداران قرار گرفته‌اند. به طوری که افراد نوع معاملات آن‌ها را در تحلیل‌های خود لحاظ می‌کنند و بر این اساس به معاملات خود جهت می‌دهند. در واقع این نمادها دماسنج بازار محسوب می‌شوند.

چه سهامی لیدر بازار حساب می‌شوند؟

فاکتورهای مختلفی در لیدر شدن یک سهم نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • بالا بودن ارزش بازار سهم
 • عوامل بنیادی قوی سهم
 • اخبار مهم منتشر شده درباره سهم
 • میزان تأثیرگذاری بر شاخص کل
 • قرار گرفتن تحت حمایت حاکمیت
 • پیروی از متغیرهای سیاسی و اقتصادی

آیا لیدرهای بازار تغییر می‌کنند؟

این احتمال وجود دارد که با تغییر برخی شرایط اثرگذار بر بازار، اقبال سهامداران به بعضی از سهم‌ها بیشتر یا کمتر شود. به عنوان مثال در ابتدای سال جاری با انتشار خبر مربوط به فروش بخشی از سهام دولت در قالب صندوق دارا یکم، اقبال سهامداران بیشتر به سمت سهام بانکی بود. پس از آن نیز به علت انتظار حمایت دولت از صندوق پالایشی، این گروه را لیدر بازار می‌دانستند و همه به استقبال این صندوق رفتند.

با توجه به فاکتورهای ذکر شده، لیدرهای کنونی بازار را می‌توان نمادهای خساپا، وبملت، فملی، فولاد و کگلدانست. این سهم‌ها تاثیر به‌سزایی بر مثبت یا منفی بودن شاخص کل دارند. همچنین در روزهای منفی بازار حمایت خوبی از طرف حقوقی آنها اتفاق افتاد. در ادامه به بررسی وضعیت هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم. 

 

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر سهم خساپا در نقش لیدر بازار

 1. احیای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها زمینه را برای بازگشت سرمایه‎گذاران خارجی به این صنعت هموار می‌کند. همچنین با رفع تحریم‌ها تامین مواد اولیه برای خودروسازان هموارتر می‌شود.
 2.  آزاد شدن منابع ارزی ایران و کاهش قیمت ارز در داخل کشور، فشار سنگینی را که این صنعت در دوران تحریم با خود حمل می‌کرد، برطرف می‌کند.
 3. ورود خودرو به بورس کالا و تحقق آزادسازی قیمت خودرو باعث شفافیت در قیمت‌گذاری این صنعت می‌شود. این نکته باعث خروج این صنعت از زیان انباشته خواهد شد.


وضعیت تکنیکال خساپا

وضعیت تکنیکال خساپا

 

سهم در چند ماه گذشته در یک الگوی مثلث قرار گرفته و محدوده 1972 به عنوان سطح حمایتی برای این سهم است. از طرفی اندیکاتور RSI در محدوده 30 در حال نوسان است و این محدوده به عنوان یک حمایت در این اندیکاتور رفتار کرده است. قیمت از این محدوده توانایی بازگشت تا سقف مثلث را دارد اما شکسته شدن ضلع مثلث نیاز به حجم بالایی دارد که ممکن است همچنان زمان ببرد.

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم وبملت در نقش لیدر بازار                                                 

تحریم نظام بانکی، مبادلات بین‌المللی ایران را تحت تاثیر قرار داد و مهم‌ترین بازوی دولت را در زمینه تامین منابع مالی دچار مشکل کرد. بازگشت به برجام تاثیر به‌سزایی در بهبود فعالیت‌های بین‌الملل بانکی ایران دارد. موارد زیر از مهم‌ترین اثرات لغو احتمالی تحریم‌های نظام بانکداری است:

 • آزاد‌سازی وجوه مسدود شده در بانک‌های خارجی
 • احیای روابط کارگزاری با بانک‌های خارجی
 • کاهش هزینه‌های تامین مالی

وضعیت تکنیکال وبملت

وضعیت تکنیکال وبملت

 

قیمت سهم در کانال نزولی خود قرار گرفته‌ است و به میانه‌ی این کانال نزولی واکنش نشان داده است. در چند روز گذشته قدرت فروشندگان کاهش یافته و انتظار می‌رود در صورت بهبود شرایط، قیمت سهم تا سقف کانال خود حرکت کند.

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر سهم وبملت در نقش لیدر بازار

تصویب بسته محرک مالی در آمریکا منجر به ضعف شاخص دلار و رشد کامودیتی‌ها شد. این رشد قیمت‌ در بازارجهانی منجر به افزایش نرخ فروش مس و در نتیجه افزایش سودآوری این شرکت می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود که روند رو‌به‌رشد قیمت مس همچنان در سال جدید میلادی ادامه داشته باشد.

وضعیت تکنیکال فملی

وضعیت تکنیکال فملی

 

به نظر می‌رسد که قیمت سهم درون یک باکس مستطیل شکلی در حال نوسان است و بعد از برخورد به سطح حمایتی ۹۵۹۱ریال واکنش مثبتی نشان داده است. اندیکاتور RSI  در حال خروج از محدوده اشباع است. مقاومت‌های پیش روی سهم نیز عبارتند از: سطح ۱۱۱۵۴ریال و سطح ۱۴۳۶۰ریال.

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر سهم فولاد در نقش لیدر بازار

همچنین گفته می‌شود که به‌دلیل افزایش مصرف فولاد در چین عرضه این محصول به شدت کاهش یافته و تقاضای جهانی با رشد قابل توجهی همراه شده است. از طرفی قیمت محصولات فولاد در بورس کالا با رشد قیمتی مواجه شده اند. بنابراین می‌توانیم انتظار رشد قیمت سهم فولاد را در آینده داشته باشیم.

وضعیت تکنیکال فولاد

وضعیت تکنیکال فولاد

 

طبق این نمودار قیمت سهم در یک کانال نزولی قرار گرفته و سه بار به کف کانال سالیانه خود برخورد کرده‌ و حمایت شده‌ است. به‌نظر می‌رسد به دنبال اخبار مثبت پیش روی سهم، قیمت آن به سمت مقاومت‌های قبلی حرکت کند. اولین مقاومت پیش‌روی سهم ۱۵۵۴۰ریال و بعد از آن محدوده‌ی ۱۹۱۳۲ریال تا ۲۱۶۷۵ریال است.

عوامل بنیادی تاثیرگذار بر سهم کگل در نقش لیدر بازار

تغییرات قیمت سنگ آهن و نرخ ارز از جمله مهم‌ترین عوامل اثرگذار بر سهم کگل است. با توجه به روند صعودی قیمت سنگ آهن در بازار‌های جهانی انتظار داریم سودآوری این شرکت تاثیر مثبتی بپذیرد.

وضعیت تکنیکال کگل

وضعیت تکنیکال کگل

 

قیمت سهم بعد از برخورد به کف کانال واکنش مثبتی نشان داده و به سمت سقف قبلی خود در حال حرکت است. به‌ نظر می‌رسد که اولین مقاومت پیش‌روی سهم ۱۶۷۶۰ریال و بعد از آن محدوده ۲۵۰۳۲ریال تا ۲۱۷۷۰ریال است.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی سهامی که رهبری بازار را برعهده دارند و به نوعی دماسنج بازار محسوب می‌شوند پرداختیم. برخی از سهام بازار به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی نظیر افزایش ارزش معاملات، عوامل بنیادی قوی و اخبار منتشر شده پیرامون سهم مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرند. همانطور که می‌دانیم این روزها خبرهایی نظیر بازگشت به برجام و افزایش قیمت کامودیتی‌ها کلیت بازار را تحت تاثیر قرار داده است. با توجه به نکات گفته شده می‌توان نمادهای خساپا، وبملت، فملی، فولاد و کگل را سهام احتمالی لیدر بازار در بهمن‌ماه دانست که وضعیت آنها در این مطلب بررسی شد.

برای کسب آگاهی بیشتر می‌توانید دوره آموزش تحلیل تکنیکال کلاسیک را مشاهده کنید.

برچسب ها : لیدر سهم
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

یکی از موضوعاتی که همواره در بازار سرمایه مورد‌توجه قرار می‌گیرد، وضعیت سهام لیدر یا رهبر بازار است. این سهام یا صنایع در زمان‌های...

وضعیت لیدر‌های بازار در دی‌ماه چگونه است؟

یکی از موضوعاتی که همواره در بازار سرمایه مورد‌توجه قرار می‌گیرد، وضعیت سهام لیدر یا رهبر بازار است. این سهام یا صنایع در زمان‌های...

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

یکی از موضوعاتی که همواره در بازار سرمایه مورد‌توجه قرار می‌گیرد، وضعیت سهام لیدر یا رهبر بازار است. این سهام یا صنایع در زمان‌های...

نظرات