بلاگ/بورس
شناسه خبر:699 تاریخ انتشار:1399/09/03 20:21 نویسنده: معصومه رنج خواه
وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

در این مقاله به معرفی 5 سهمی که می‌توانند در آذر ماه لیدر بازار باشند، می‌پردازیم و وضعیت تکنیکال و بنیادی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وضعیت لیدرهای بازار چگونه است؟

آیا می‌توان با بررسی چند سهم کلیت بازار را پیش‌بینی کرد؟

یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا صنایعی که در برهه‌های مختلف بر تصمیم معامله‌گران و جهت بازار تأثیر مستقیمی می‌گذارند. در این مطلب سعی داریم لیدرهای کنونی بازار را بررسی کنیم و روند حرکتی احتمالی آن‌ها را شرح دهیم.

سهام لیدر چیست؟

لیدرها تعدادی از سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بورس هستند که مورد توجه سهامداران قرار دارند. به طوری که افراد نوع معاملات آن‌ها را در تحلیل‌های خود لحاظ می‌کنند و بر این اساس معاملات خود را جهت می‌دهند. در واقع این نمادها به نوعی دماسنج بازار محسوب می‌شوند.

چه سهامی لیدر حساب می‌شوند؟

فاکتورهای مختلفی در لیدر شدن یک سهم نقش دارند که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

 • بالا بودن ارزش بازار سهم
 • عوامل بنیادی قوی سهم
 • اخبار مهم منتشرشده درباره سهم
 • میزان تأثیرگذاری بر شاخص کل
 • قرار گرفتن تحت حمایت حاکمیت
 • پیروی از متغیرهای سیاسی و اقتصادی

آیا لیدرهای بازار تغییر می‌کنند؟

این احتمال وجود دارد که با تغییر برخی شرایط اثرگذار بر بازار، اقبال سهامداران به بعضی از سهم‌ها بیشتر یا کمتر شود. به عنوان مثال در ابتدای سال جاری با انتشار خبر مربوط به فروش بخشی از سهام دولت در قالب صندوق دارا یکم، اقبال سهامداران بیشتر به سمت سهام بانکی بود. پس از آن نیز به علت انتظار حمایت دولت از صندوق پالایشی، این گروه را لیدر بازار می‌دانستند و همه به استقبال این صندوق رفتند.

طبق فاکتورهای ذکر شده، لیدرهای کنونی بازار را می‌توان نمادهای خودرو، شپنا، فملی، شستا و وبصادر دانست. در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. 

1) خودرو

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 • عرضه خودرو در بورس کالا به نظر بحثی جدی است. البته ابهامات زیادی در این خصوص وجود دارد اما احتمال اجرایی شدن آن بالاست. اگر این طرح اجرا شود منجر به شفافیت نرخ فروش خودرو می‌شود. این عامل می‌تواند شرایط خروج خودروسازان از زیان انباشته را فراهم کرده و سهام آن‌ها را با رشد همراه کند.
 • از طرفی با پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، این انتظار وجود دارد که برخی تحریم‌ها کاهش یابند یا حتی لغو شوند. در این صورت صنعت خودروسازی که یکی از صنایع منتفع از برجام بود، می‌تواند مجدداً شاهد خبرهای خوشی در خصوص مشارکت با خودروسازان خارجی باشد.

وضعیت تکنیکال:

خودرو

طبق نمودار، نماد خودرو توانسته خط میانه کانال بلندمدت خود را پس بگیرد و بالاتر از سقف قبلی خود تثبیت شود. در اندیکاتور MACD نیز خط سیگنال بالای خط صفر قرار گرفته است. از طرفی سهم در محدوده مقاومتی خود قرار گرفته‌ و باید دید اخبار بنیادی قوی می‌تواند محرکی برای عبور از این محدوده باشد یا خیر.

2) شپنا

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 • قرار گرفتن شپنا در لیست سهام صندوق پالایشی یکم، موجب شرایط متفاوتی در معاملات آن شده است. انتشار خبر بازگشایی بدون ضرر این صندوق از طرف دولت باعث شد تا کلیه نمادهای این صندوق با تقاضای خوبی مواجه شوند! اگر واقعاً تمایلی از سمت دولت برای باز نشدن منفی این صندوق وجود داشته باشد، می‌توان انتظار داشت که رشد آن همچنان ادامه داشته باشد. 
 • نکته دیگر برای این سهم، افزایش سرمایه احتمالی آن از محل سود انباشته است که در صورت اجرایی شدن اثر مثبت دیگری بر آن خواهد گذاشت.


وضعیت تکنیکال:

شپنا

طبق نمودار، سهم شپنا از محدوده ۱۲۵۰۹ ریال برگشته و بالای میانه کانال بلندمدتی خود قرار گرفته است. علاوه‌ بر این، قیمت بالای میانگین متحرک 26 روزه خود قرار دارد.

البته این سهم همچنان نتوانسته بالاتر از سقف قبلی خود قرار گیرد و در محدوده 20716 ریال سهم با مقاومت قیمتی خود روبه‌رو می‌شود. درصورت تثبیت قیمت بالای 20716 ریال و ثبات وضعیت بازار، می‌تواند حداقل تا محدوده‌ی قیمت 25867 ریال رشد کند.

3) فملی

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 • با توجه به اطلاعات منتشرشده در گزارش شرکت مبنی بر اجرای طرح توسعه تا پایان سال 99 و همچنین خبر افزایش سرمایه شرکت، انتظارات قیمتی مثبتی برای این نماد وجود دارد.
 • علاوه بر این رشد قیمت جهانی مس باعث می‌شود که سودآوری شرکت افزایش قابل توجهی پیدا کند.

وضعیت تکنیکال:

فملی

طبق نمودار، این سهم در محدوده قیمتی ۱۹۰۰۲ ریال (کف کانال) برگشته‌است. از طرفی RSI به محدوده‌ مقاومتی خود برخورد کرده و احتمال می‌رود سهم در این محدوده قیمت نوسان کمی داشته باشد.


4) شستا

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 • با توجه به خبری که از طرف دولت مبنی بر عرضه سهام زیرمجموعه شستا در بورس منتشر شد، این امکان وجود دارد که درصورت تحقق این امر، خالص ارزش ذاتی سهم شستا افزایش پیدا کند.
 • علاوه بر این، خبر افزایش سرمایه شرکت از محل سود انباشته می‌تواند عامل مثبت دیگری برای این سهم باشد.

وضعیت تکنیکال:

شستا

طبق نمودار سهم در محدوده حمایتی فیبوناچی (61.8) درصد قرار گرفته‌است. درصورتی‌که اصلاح سهم در این محدوده به پایان برسد، این احتمال وجود دارد که قیمت تا محدوده مقاومتی 47000 ریال الی 51000 ریال رشد کند.

5) وبصادر

عوامل بنیادی اثرگذار بر سهم:

 • تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان برای توسعه همکاری و پرداخت تسهیلات مالی در حوزه حمل‌ونقل ریلی به امضای مدیران بانک صادرات و گروه مپنا رسیده است. در این تفاهم‌نامه توسعه ریل و راه‌آهن برقی نیز پیش‌بینی شده است که جمع این پروژه‌ها می‌تواند تا مبلغ ۳ میلیارد دلار منابع مالی را جذب کند و عامل مثبتی برای این سهم است.    

 • علاوه بر این در گزارش مالی ۷ ماهه، این بانک تراز عملیاتی مثبت ۲.۲ هزار میلیاردی را به ثبت رسانده ‌است که حاکی از وضعیت خوب بنیادی آن است.

وضعیت تکنیکال:

وبصادر

طبق این نمودار قیمت بعد از برخورد به کف کانال سالانه خود برگشته‌است. از طرفی RSI به مقاومت خود برخورد کرده‌‌است. پیش‌بینی می‌شود در صورت شکست این مقاومت، قیمت تا محدوده 3748 ریال الی 4500 ریال به حرکت خود ادامه دهد.

برچسب ها : سهم سهام بازار
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
معرفی بازار فارکس

آیا می‌توان با بررسی چند سهم کلیت بازار را پیش‌بینی کرد؟ یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا...

بازار مالی چیست؟

آیا می‌توان با بررسی چند سهم کلیت بازار را پیش‌بینی کرد؟ یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا...

5 سهم مناسب برای سرمایه‌گذاری میان‌مدت

آیا می‌توان با بررسی چند سهم کلیت بازار را پیش‌بینی کرد؟ یکی از موضوعاتی که همواره برای بازار مهم بوده، وضعیت سهام لیدر (رهبر) بازار است! سهام یا...

نظرات