بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:269 تاریخ انتشار:1399/01/10 15:12 نویسنده: مدیر سیستم
هوش مالی چیست؟؛ چرا پرداختن به هوش مالی در دنیای امروز اهمیت دارد؟

هوش مالی چیست؟

هوش مالی ازنظر روانشناسی یکی از انواع هوش چندگانه به شمار می‌رود. تعاریف متفاوتی از این نوع هوش در منابع مختلف دیده می‌شود. تفاوت اصلی این تعاریف نوع نگاه نویسنده به این جنبه از هوش است.

هوش مالی از نگاهی دیگر

 • مجموعه‌ای از استراتژی‌ها و شیوه‌های ذهنی است که به‌وسیله آن‌ها می‌توان به شیوه‌‌ای کاملاً هوشمندانه منابع مختلف و گسترده مالی خود را تقویت کرد.
 • به‌طورکلی به شیوه‌های کسب درآمد توسط افراد مختلف در کمترین زمان ممکن اطلاق می‌شود و به‌نوعی اطلاعات و دانش هر فرد در تولید ثروت و حل مسائل اقتصادی است.
 • از نگاه رابرت کیوساکی نویسنده کتاب پدر پولدار پدر بی‌پول، این هوش، رفتار فرد را با پول مشخص می‌کند. رفتاری که بر پایه سه مفهوم استوار است: سرمایه، بدهی، جریان مالی.

هوش مالی به چه سؤالاتی پاسخ می‌دهد؟

بدون شک زمانی که با افراد مختلف با سطوح درآمدی متفاوت روبرو می‌شویم، سؤالات زیادی به ذهن خطور می‌کند. پاسخ بسیاری از این سؤالات به ذهن مالی مرتبط است.

 • چرا برخی افراد با وجود کار زیاد پولدار نمی‌شوند؟
 • در مقابل، چه دلیلی موجب می‌شود تا برخی از افراد با کمترین کار ممکن پولدار شوند؟
 • از چه راهی افراد در کمترین زمان به پول و رفاه لازم در زندگی دست پیدا می‌کنند؟
 • راه‌های جهش مالی چیست؟
 • از چه راهی بتوانیم برنامه‌ریزی مالی صحیحی در طول زندگی داشته باشیم؟
 • چرا پول از برخی افراد فرار می‌کند و در مقابل به آغوش افراد دیگر می‌آید؟
 • چرا همه افراد باهوش همیشه جزو افراد ثروتمند نیستند؟
 • چرا برخی از افراد همواره با مشکلات مالی مواجه هستند و هرچه از زندگی آن‌ها می‌گذرد بر تعداد معضلات مالیشان اضافه می‌شود؟

هوش مالی

هوش و انواع آن

سؤالات زیادی در مورد هوش و به‌طورکلی هوش چندگانه مطرح می‌شود.

هوش چیست؟ آیا می‌توان هوش یا بهره هوشی افراد را با استفاده از ابزارهای مختلف افزایش داد؟ نظریه‌های متفاوتی در دوران مختلف از مقوله هوش مطرح شده است. به‌طورکلی هوش یکی از جذاب‌ترین فرایندهای روانی است که در موجودات مختلف به صورت‌های گوناگون دیده می‌شود.

هوش یک پدیده انتزاعی و غیرقابل رؤیت را مشخص می‌کند. به همین دلیل تعریف دقیق و خاص از آن اندکی سخت به نظر می‌رسد. نکته‌ای که مشخص است تفاوت عقل و هوش در موجودات مختلف است. هوش در حقیقت مجموعه یا ترکیبی از استعدادها است که عناصر بسیار زیادی مانند تمرکز، درک، سرعت پردازش ذهن، حافظه و دقت در آن دخالت دارند.

از نگاهی دیگر هوش را می‌توان یادگیری یک انسان یا موجود در برخورد با عناصر مختلف دانست. با این تعریف روشن است که مقیاس و اندازه هوش در تمام مردم دنیا یکسان نیست و با توجه به پارامترهای مختلف دارای اندازه‌های متفاوت است.

روان‌شناسان معتقدند که هوش و در کنار آن هوش چندگانه مانند هوش مالی یک قابلیت یا توانایی است که به‌منظور درک بهتر مطالب مختلف، به صورت‌های گوناگون خود را نشان می‌دهد؛ بنابراین با این تعاریف با استفاده از هوش و جنبه‌های مختلف هوش است که می‌توان در برابر عناصر و موضوعات مختلف تصمیم‌گیری‌های بهتری در زمان کمتر از خود بروز دهیم.

بسیار شنیده‌اید که افراد باهوش در زمان کوتاه‌تری یک مطلب را متوجه می‌شوند. به همین صورت می‌توان این‌گونه بیان کرد که یک فرد با هوش مالی بالا زودتر از سایرین و با استراتژی‌های بهتری به ثروت خواهد رسید.

هوش مالی، جنبه ارزشمند هوش در دنیای امروزی

امروزه دلایل و جنبه‌های مختلفی از اهمیت پول و پولدار شدن برای دستیابی به اهداف و اوقات خوش شنیده می‌شود. اگرچه پولدار شدن از هر مسیری ارزشمند نیست اما در مفهوم کلی رویکردها و استراتژی‌هایی که افراد را زودتر به پول می‌رساند بیشتر از گذشته حائز اهمیت است.

هوش مالی توانایی تصمیم‌گیری و حل مشکلات و مسائل مالی افراد است که می‌توان با افزایش اطلاعات و تبدیل آن‌ها به دانش به درک بالایی از آن دست پیدا کرد.

هوارد گارنر روانشناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد معتقد است که هوش به خودی خود یک توانایی نیست و هوش‌های مختلفی وجود دارند که در کنار هم و به‌صورت ترکیبی عمل می‌کنند. بر مبنای این عقیده است که افراد با هوش چندگانه دست به انجام شغل‌ها و مهارت‌های گوناگون مانند حسابداری، کشاورزی، کارآفرینی و ... می‌زنند.

گارنر با توجه به دیدگاه خود از هوش، آن را بسته به شرایط مختلف و چیدمان‌های فرهنگی، متفاوت می‌بیند و همین عامل را پایه اصلی حل مسائل مهمی مانند مشکلات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... می‌بیند. به عقیده او، هوش صرفاً به ریاضی محدود نمی‌شود. چرا که حل مسائل اجتماعی، اقتصادی و تولید محصولات ارزشمند می‌تواند بر پایه توانمندی‌های بسیار متفاوتی انجام شود که آن‌ها را هوش اجتماعی، هوش اقتصادی و ... می‌نامیم.

ارتباط پول و هوش مالی

بدون شک پول و سرمایه یکی از نیازهای انسان‌های امروزی برای دستیابی به آرامش محسوب می‌شود. بسیاری از افراد هوش مالی را مستقیماً با پول در ارتباط می‌دانند اما باید اذعان کرد، زمانی که برای افزایش درآمد و کسب پول بیشتر راهکار و اطلاعات درستی ندارید بدون شک نمی‌توانید بهره‌برداری کافی از پول داشته باشید؛ بنابراین می‌توان گفت که به‌طور قطع کیفیت شرایط مالی زندگی‌های امروزی به هوش مالی و پرورش این مقوله وابسته است نه صرفاٌ به پول یا حتی پشتوانه مالی.

در خصوص ارتباط پول و هوش مالی به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت: هنگامی که موفق به کسب درآمدی شدید، برای حفاظت از پول خود در برابر عناصر مختلف مانند تورم، هزینه‌ها، مالیات و ...، هوش اقتصادی به کارتان خواهد آمد. به بیانی دیگر این هوش براساس مقدار پول و شیوه‌ای که از آن در موضوعات مختلف استفاده می‌شود ارزیابی خواهد شد.

به‌منظور یافتن پاسخ بهتر به سؤال ارتباط پول و هوش مالی می‌توان به زندگی افرادی پرداخت که به اندازه کافی باهوش هستند اما پولدار نیستند و هرگز موفقیت و دستیابی بزرگ مالی در زندگی خود نداشتند. بدون شک زمانی که بر روی هوش مالی خود سرمایه‌گذاری نکنید حتی اگر فردی باشید که پول زیادی به دست آوردید و هر اندازه که پشتوانه مالی داشته باشید، محکوم به شکست هستید.

هوش مالی

واقعیت این است که پول و پول بیشتر یکی از تأثیرگذارترین موضوعات بر روی سبک زندگی انسان‌ها است اما به دست آوردن آن اگر با هوش مالی همراه نباشد، ثروتمندی پایداری به همراه نخواهد داشت. هوش اقتصادی یا مالی مفهومی فراتر از پول دارد اما براساس باور عموم، افراد زیادی پول و هوش مالی را یک مسئله می‌دانند. هوش اقتصادی یا مالی مجموعه‌ای از رویکردها است که قابل پیشرفت و یادگیری خواهد بود. به عقیده رابرت کیوساکی، هوش، مشکلات را حل می‌کند و تولید پول و ثروت می‌کند.

افراد با هوش مالی بالا چه در ذهن دارند؟

افراد با هوش بالا در زمینه‌های اقتصادی و مالی عموماً به دنبال یادگیری رویکردها و راهکارهایی هستند که به آن‌ها در پول درآوردن، خریدوفروش موفقیت‌آمیز و دستیابی به اطلاعات مالی و سرمایه‌گذاری کمک می‌کند. این افراد درمجموع در حیطه مسائل مالی فعالیت می‌کنند و هرگز از این فضا دور نخواهند شد. کار اصلی آن‌ها به بیان ساده، پول درآوردن است نه چیز دیگر. این افراد همواره به دنبال مطالعه چگونه ثروتمند شدن هستند. به مسائلی توجه می‌کنند که دانش آن‌ها را در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری افزایش می‌دهد.

 افراد با سطح هوش مالی بالا برای هر خریدوفروش در زندگی خود برنامه‌ریزی و طرح مشخص دارند و برای این طرح ساعت‌ها و روزها وقت صرف کردند. به‌عنوان مثال یک فرد با هوش مالی بالا برای خریدوفروش یک سهم در بازار بورس همواره دارای استراتژی است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه یادگیری بورس و استراتژی‌های معاملاتی پیشنهاد می‌شود ویدئوهای آموزشی استراتژی معاملاتی و سبد سهام را مشاهده کنید.

این افراد به‌طور مشخص بخشی از درآمدشان را هرگز خرج نمی‌کنند. نه به این معنی که فقط در حساب بانکی خود نگهداری کنند، بلکه به این معنی که از آن در بهترین مکان و شرایط سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. یکی از تفاوت‌های افرادی که دارای هوش مالی بالا با افرادی که هوش پایین‌تری در این زمینه دارند، ذهنیت و نوع نگرش آن‌ها نسبت به پول است.

هوش مالی

بنابراین می‌توان به‌طور قطع گفت که موفقیت و دستیابی به قله‌های مالی تا حدود زیادی به نوع نگاهی است که افراد مختلف به پول و سرمایه‌گذاری دارند. (برای مطالعه بیشتر درباره تعریف سرمایه‌گذاری و عوامل موثر بر آن می‌توانید به مقاله سرمایه‌گذاری چیست؛ بررسی اصول و عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری مراجعه کنید.)

افراد با سطح بالای هوش اقتصادی هرگز زیر بار قرض‌های زیاد و انباشتن آن‌ها نمی‌روند. این افراد با توجه به طرح‌ها و راهکارهای مالی که دارند سطح بدهی‌های خود را به حداقل می‌رسانند.

افراد با سطح هوش اقتصادی بالا اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت مشخصی دارند و همین مسئله به آن‌ها کمک می‌کند تا در طول روز تمرکز کافی برای دستیابی به آن‌ها داشته باشند.

جمع‌بندی

مقوله هوش اقتصادی یا مالی از نگاه روان‌شناسان یکی از جنبه‌های هوش چندگانه انسان به شمار می‌رود. این مقوله به‌طورکلی به راهکارهایی اشاره دارد که به فرد در مدیریت و تولید ثروت و قدرت تصمیم‌گیری در مسائل مالی کمک بسیاری خواهد کرد. افرادی که از هوش مالی بالایی برخوردار هستند همواره به دنبال افزایش ثروت گام برمی‌دارند. این افراد بر مبنای برنامه‌ریزی‌ها و قواعدی که پیش از این در ذهن خود تداعی کردند با منابع مالی خود روبرو می‌شوند و با آن رفتار می‌کنند.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت اگر دارای هوش بالایی در زمینه مالی باشید، به راحتی پول از دستتان نمی‌رود، در کمترین زمان به پول خواهید رسید و برای تمام هزینه‌های خود برنامه‌ریزی‌های خاصی اتخاذ می‌کنید. علاوه براین، افرادی با این ویژگی ممکن است سطح زندگی پایین‌‌تری نسبت به امکانات مالی خود داشته باشند. این افراد به‌طور خاص انرژی و پول خود را به بهینه‌ترین و مؤثرترین شکل ممکن صرف تولید ثروت می‌کنند و به شدت در تشخیص فرصت‌های خوب در بازار مهارت دارند.

ما در فیندو تلاش می‌‌کنیم تا بهترین خدمات و امکانات را برای کاربران به‌منظور افزایش سطح هوش مالی و سرمایه‌گذاری آن‌ها ارائه دهیم. به همین منظور با تولید مقالات، ویدئوهای آموزشی، پادکست و ... سعی داریم تا بخشی از نیازهای کاربران در خصوص دانش مالی را برطرف کنیم.

پیشنهاد می‌شود برای اشراف بیشتر به بازار بورس ایران دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده نمایید.

 

 

برچسب ها : هوش مالی هوش
دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات