بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:280 تاریخ انتشار:1399/01/15 22:10 نویسنده: مدیر سیستم
های وب و توقف عملیات بازارگردانی آن؛ این اتفاق چه تاثیری بر معاملات این نماد خواهد داشت؟

با توجه به منتشر شدن خبری مبنی بر لغو عملیات بازارگردانی برای سهم های وب، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تاثیر این اتفاق بر معاملات این سهم بپردازیم.

های وب و توقف عملیات بازارگردانی آن؛ این اتفاق چه تاثیری بر معاملات این نماد خواهد داشت؟

توقف عملیات بازارگردانی های وب

طی روزهای گذشته خبری مبنی بر توقف عملیات بازارگردانی سهام شرکت داده گستر عصر نوین (های وب) از سوی سازمان بورس اوراق بهادار منتشر شد.

این خبر باعث سردرگمی برخی از سهامداران این شرکت شده است. در ادامه سعی داریم با مرور برخی از قوانین بازار سرمایه، وضعیت نماد های وب را در نبود بازارگردان بررسی کنیم. (برای بررسی بیشتر سهم‌هایی که بازارگردان دارند می‌توانید به مقاله کدام سهام بازارگردان دارند؟ مراجعه کنید.)

یکی از مواردی که در بدو ورود به هر کسب و کاری با آن مواجه می‌شویم، قوانینی است که در جهت حفظ امنیت، آرامش و جلوگیری از سودجویی وضع گردیده‌اند. از این رو مسئولان هر بازار همواره در تلاش هستند تا با وضع قوانین و مقررات مختلف، فساد را به حداقل برسانند. بازار سرمایه نیز به عنوان مهم‌ترین رکن اقتصادی کشور دارای قوانین و مقرراتی است که از جمله آن‌ها می‌توان به قانون حجم مبنا اشاره کرد. به عقیده تحلیل‌گران بازار سرمایه، حجم مبنا یکی از موضوعات مهم دانش تابلوخوانی در بازار سرمایه است که با بررسی آن، می‌توان اطلاعات مناسبی از وضعیت عرضه و تقاضای سهم به دست آورد.( برای کسب دانش بیشنر درباره تابلوخوانی می‌توانید دوره  تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه بفرمایید.)

حجم مبنا

حجم مبنا حداقل تعداد برگه سهمی است که باید روی یک قیمت معامله شود تا قیمت پایانی به آن قیمت برسد. این قانون با هدف اطمینان نسبت به نوسانات قیمتی سهام شرکت‌های بورسی در سال 1382 اجرا شد. از آن سال تاکنون فرمول محاسبه حجم مبنا دستخوش تغییرات بسیاری شده است و مقدار آن ابتدای هر هفته محاسبه می‌شود و در تابلوی معاملاتی سهم آورده می‌شود.

حجم مبنا در دوحالت زیر با عدد 1 در تابلو ثبت می‌شود:

  • در روز بازگشایی سهم (بعد از مجمع، بعد از تعدیل، بعد از شفاف سازی و…)
  • سهم‌هایی که دارای بازارگردان هستند 

همچنین حجم مبنای تعیین‌ شده برای یک هفته باید بین ۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد تومان باشد و خارج از این محدوده امکان‌پذیر نیست.

محاسبه‎ی حجم مبنا

در ابتدا باید ارزش مبنا را با استفاده از فرمول زیر محاسبه کنیم:

ارزش مبنا = قیمت پایانی نماد * 0/0004 * تعداد سهام

سپس ارزش مبنای بدست آمده را با توجه به دو حالت زیر بررسی می‌کنیم:

  • اگر تعداد سهام شرکت کم تر از 20 میلیارد سهم باشد:

های وب

  • اگر تعداد سهام شرکت بیشتر از 20 میلیارد سهم باشد:

های وب

باتوجه به مطالب فوق و تابلوی معاملاتی های وب برای روز شنبه داریم:

های وب

قیمت پایانی: 12,967

تعداد سهام: 4,000,000,000

ارزش مبنا: 12,967×4,000,000,000×0.0004

عدد بدست آمده برابر با 20,747 میلیارد ریال می‌باشد. باتوجه به تعداد سهام، های وب در دسته اول قرار ‌می‌گیرد و حجم مبنای آن برابر با مقدار زیر خواهد بود:

50,000,000,000 ÷ 12,967 = 3,855M

حجم مبنای بدست آمده برابر با 3,855 میلیون سهم می‌باشد و باتوجه به میانگین حجم ماهانه های وب نظر که 23,801 میلیون سهم است، به نظر نمی‌رسد وجود حجم مبنا اختلالی در روند معاملات این سهم به وجود آورد.

از سوی دیگر به دلیل کمبود منابع از سوی بازارگردان، عملیات بازارگردانی این سهم تا زمان تأمین منابع بازارگردان متوقف خواهد شد. بدین ترتیب سهام شرکت های وب با حجم مبنای بدست آمده از روز شنبه معامله خواهد شد که با توجه به میانگین حجم معاملات این سهم، خللی در جریان معاملات این سهم طی روزهای آینده پیش نخواهد آمد.

پیشنهاد می‌شود که برای مطالعه بیشتر درباره قانون جدید برای حجم مبنا به مقاله تغییر حجم مبنا در مصوبه جدید مراجعه شود و برای کسب اطلاع بیشتر درباره تاثیر این تغییر بر اوضاع سهم‌های مختلف به مقاله قانون جدید حجم مبنا؛ بررسی تغییرات سهام مراجعه شود.

همچنین توصیه می‌شود که برای کسب شناخت اولیه در خصوص سرمایه‌گذاری در بورس دوره آموزشی رایگان آشنایی با بازار بورس را تماشا کنید.

برچسب ها : بازارگردان های وب
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
کدام سهام بازارگردان دارند؟

توقف عملیات بازارگردانی های وب طی روزهای گذشته خبری مبنی بر توقف عملیات بازارگردانی سهام شرکت داده...

نظرات