بلاگ/آموزش
شناسه خبر:307 تاریخ انتشار:1399/01/19 17:49 نویسنده: محدثه منصوریان
نحوه خرید و فروش سهم در بازار بورس

بعد از اینکه کد بورسی دریافت کردید می‌توانید به خرید و فروش سهام اقدام کنید. بسیاری از تازه‌ واردان اطلاع دقیقی درباره نحوه خرید و فرش سهم ندارند؛ بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی این موضوع بپردازیم.

قابل ذکر است افرادی که در زمان دریافت کد بورسی مدرک دیپلم را ارائه داده‌اند و حداقل دارای مدرک دیپلم هستند مجازند که از سامانه آنلاین معاملات استفاده کنند و در آنجا به خرید و فروش سهم بپردازند؛ اما کسانی که مدرک دیپلم را ارائه نداده‌اند باید از سامانه آفلاین معاملات برای انجام معاملات استفاده کنند.

 

نحوه خرید و فروش سهم در بازار بورس

نحوه ورود به سامانه معاملاتی آنلاین

پس از اینکه از کارگزاری منتخب خود کد بورسی دریافت کردید، می‌توانید وارد سامانه معاملاتی آن کارگزار شوید. برای ورود به این سامانه ابتدا باید نشانی اینترنتی مربوط به سامانه کارگزاری را وارد کنید. سپس با داشتن نام کاربری و کلمه عبور می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید.

پس از ورود به سامانه برای اقدام به خرید سهم باید گام‌های زیر طی شود:

  • حساب خود را شارژ کنید

در صفحه اصلی سامانه که مربوط به شما است گزینه‌ای وجود دارد تحت عنوان واریز وجه که باید از این قسمت به منظور واریز مبلغ دلخواه استفاده شود.

باید در وارد کردن مبلغ دقت شود؛ به دلیل اینکه در صورت وارد کردن مبلغی بیشتر از مقدار مورد نیاز، دو روز کاری طول می‌کشد تا مبلغ اضافه به حسابتان بازگردد.

  • نماد مورد نظرتان را جستجو کنید

با استفاده از گزینه جستجوی نماد، به جستجوی نماد مورد نظرتان بپردازید. پس از آن می‌توانید وضعیت سهم مورد نظرتان را بررسی کنید و از اطلاعات تابلوی آن مطلع شوید.

  • سفارش‌ را ثبت کنید

با جستجوی نماد موردنظر و بررسی آن، اگر تصمیم به خرید داشته باشید می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید. برای انجام این کار، ابتدا باید روی آیکون «خرید» در پایین و یا کنار نماد مورد نظر کلیک کنید و فیلدهای مربوطه را پر کنید.

فیلدهایی که حتماً باید آن‌ها را پرکنید یکی «قیمت» است و دیگری «حجم». برای وارد کردن قیمت باید دقت کافی صورت گیرد.

برای انتخاب قیمت مناسب جهت سفارش باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:

در صورت وجود صف خرید یا فروش

اگر سهمی که انتخاب کردید در حالت صف خرید و یا صف فروش است باید طور دیگری رفتار شود. ابتدا تعریفی از صف خرید و صف فروش ارائه می‌دهیم تا موضوع کمی روشن‌تر شود.

صف خرید: در مواقعی که تقاضا به هر دلیلی برای یک سهم بسیار بالا است، خریداران برای خرید سهم از یکدیگر سبقت می‌گیرند و حاضرند با قیمتی بالاتر اقدام به خرید سهم کنند. این قیمت حداکثر می‌تواند بالاترین قیمت مجاز  برای آن سهم در آن روز باشد. اصطلاحاً به این مواقع، یعنی زمانی که حجم تقاضا بسیار بالا باشد و در حداکثر قیمتی اتفاق بیافتد و هیچ فروشنده‌ای هم برای سهم وجود نداشته باشد، صف خرید گفته می‌شود.

صف فروش: در مواقعی که در پی اتفاقی منفی پیرامون بازار یا یک صنعت و یا یک سهم، عرضه سهم بسیار بالا رود، فروشندگان برای خرید سهم از یکدیگر سبقت می‌گیرند و حاضرند در کف قیمتی اقدام به فروش سهم کنند. این قیمت حداقل می‌تواند پایین‌ترین قیمت مجاز برای آن سهم در روز باشد.  اصطلاحاً به این مواقع، یعنی زمانی که حجم عرضه بسیار بالا باشد، در کف قیمتی اتفاق بیفتد و هیچ خریداری هم برای سهم وجود نداشته باشد، صف فروش گفته می‌شود. 

  1. زمانی که سهم در موقعیت صف خرید قرار دارد، هم برای خرید و هم برای فروش باید بالاترین قیمت مجاز آن روز را وارد کنید.
  2. زمانی که سهم موردنظرتان در موقعیت صف فروش قرار دارد، هم برای خرید و هم برای فروش باید پایین‌ترین قیمت را وارد کنید.

توجه به این نکته الزامی است که حتی در صورت ثبت کردن بالاترین قیمت هنگام خرید در سهمی که صف خرید است و یا وارد کردن پایین‌ترین قیمت در هنگام فروش سهمی که در موقعیت صف فروش است، ممکن است موفق به خرید و یا فروش نشوید. چون سفارش شما در این موارد طبق زمان ارسال سفارش در صف قرار خواهد گرفت.

در صورت نبودن صف خرید یا فروش

اگر صف خرید یا فروشی برای سهم مدنظرتان وجود نداشته باشد باید به معاملاتی که در حال انجام است دقت کنید. زمانی که شما نماد مورد نظرتان را در صفحه شخصی‌تان در سامانه معاملاتی آنلاین جستجو می‌کنید، اطلاعاتی برای شما نمایش داده می‌شود. یکی از آن اطلاعات معامله‌های در جریان است، لیست این معاملات به این صورت نمایش داده می‌شود که صف خریداران در سمت راست و صف فروشندگان در سمت چپ قرار دارد. صف خریداران از کمترین قیمت و صف فروشندگان از بیشترین قیمت آغاز می‌شود.

طبق معاملات در حال انجام که مشاهده می‌کنید، می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید. اگر براساس تحلیل‌هایی که انجام داده‌اید، پیش‌بینی می‌کنید در روزهای آتی قیمت سهم افزایش خواهد یافت و شما برای خرید سهم عجله دارید، می‌توانید از بالاترین قیمتی که برای خرید ثبت شده است قیمت بالاتری را وارد کنید تا سهم مورد نظر با سرعت بیشتری به شما تعلق گیرد. در غیر این صورت می‌توانید قیمتی پایین‌تر انتخاب کنید و در انتظار فروشنده بمانید. بهتر است در ادامه به سازوکار انجام معاملات در بورس نیز اشاره شود.

سازوکار انجام معاملات

سامانه معاملاتی بورس تهران یک سیستم کاملاً مکانیزه مبتنی بر سفارش است؛ به عبارت دیگر سفارش‌هاي خرید و فروش اوراق بهادار که از طرف مشتریان به کارگزار داده شده است، توسط کارگزار وارد سامانه معاملاتی می‌شود و بر پایه اولویت قیمت و زمان در صف خرید یا فروش قرار می‌گیرد.

بر اساس اولویت قیمت، یک سفارش خرید (فروش) اوراق بهادار با بیشترین (کمترین) قیمت در ابتداي صف خرید (فروش) قرار می‌گیرد و بر اساس اولویت زمان، سفارشی که زودتر وارد سامانه معاملات شود جلوتر از سفارش هم قیمت خود قرار خواهد گرفت.

معامله هنگامی انجام می‌شود که سفارش‌هاي خرید و فروش قیمت یکسان داشته باشند؛ این سازوکار بسیار شبیه به معامله از طریق حراج است. چون معامله‌گران می‌توانند با اصلاح قیمت جاي خود را در صف تغییر دهند یا با ارائه قیمتی معادل قیمت پیشنهادي از طرف معامله‌گر مقابل، اقدام به انجام معامله کنند.

ثبت حجم

پس از آشنایی با نحوه وارد کردن قیمت مناسب، نوبت وارد کردن حجم مورد نظرتان است. در وارد کردن حجم محدودیت خاصی وجود ندارد و می‌توانید با مقدار سرمایه‌ای که برای خرید آن سهم در نظر دارید، مقدار حجم را وارد کنید.

اکنون می‌توانید سفارش موردنظرتان را ثبت کنید.

توجه به این نکته الزامی است که ارزش معامله (قیمت سهم* حجم سهم) نمی‌تواند از پانصد هزار تومان کمتر باشد.

نحوه فروش سهم

زمانی می‌رسد که شما قصد فروش یک سهم را دارید. در این صورت باید مراحلی که در پایان ذکر شد را طی کنید؛ فقط در آخر به جای کلیک بر روی آیکون «خرید» باید بر روی آیکون «فروش» کلیک کنید؛ و سفارشتان را ثبت کنید.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد تا نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس را تشریح کنیم و با نحوه ثبت سفارش آشنا شدیم. این کار یکی از ابتدایی‌ترین ملزوماتی است که یک معامله‌گر باید آن را فرا بگیرد. در ابتدای کار ممکن است در ثبت قیمت به مشکل بخورید به این دلیل که قیمت‌ها در لحظه در حال تغییرند و شما باید سرعت عمل لازم برای ثبت و یا تغییر قیمت در صورت لزوم را داشته باشید. با تکرار این کار دقت و سرعت‌تان بالاتر می‌رود و می‌توانید در قیمت مناسب‌تری سهم مورد نظرتان را معامله کنید.

در پایان ذکر این نکته الزامی است که برای هر خرید و هر فروشی باید تحلیل و دلیل منطقی داشته باشید تا بتوانید بازدهی بیشتری را در این بازار کسب کنید.

  • به منظور آشنایی بیشتر با سرمایه‌گذاری صحیح،دوره رایگان سرمایه‌گذاری همگانی را مشاهده کنید: سرمایه‌گذاری همگانی
  • به منظور شناخت پیش نیازهای ورود به بازار بورس، دوره رایگان آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید: آشنایی با بازار بورس

دسته بندی: آموزش آموزش بورس
مطالب پیشنهادی
نظرات