بلاگ/بورس
شناسه خبر:706 تاریخ انتشار:1399/09/09 20:26 نویسنده: معصومه رنج خواه
منتورینگ معامله‌گری؛ آنچه که در مسیر حرفه‌ای شدن به آن نیاز دارید

اگر فعال بازارهای مالی هستید یا با بازارهای مالی آشنایی دارید، می‌دانید که معامله‌کردن به صورت مداوم و حرفه‌ای بسیار دشوار است. فضای آموزش مهارت‌های معامله‌گری نیز به معنای واقعی کلمه، حرفه‌ای نیست، مملو از ایراد است و بیش از هر چیزی باعث سردرگمی افراد می‌شود. اگر بخواهید خودتان آزمون و خطا کنید، وقت و سرمایه بسیاری را از دست خواهید داد. پس چه باید کرد؟

در دنیای امروز مفاهیمی چون منتورینگ، منتور و منتی زیاد به گوش می‌خورد. منتورینگ در حوزه معامله‌گری نیز در دنیا وجود دارد. در این مقاله به بررسی منتورینگ معامله‌گری می‌پردازیم.

تعریف منتور و منتی

منتور (Mentor) در لغت به معنای مربی و معلم است. همچنین در اصطلاح، منتور به فردی آگاه و باتجربه در حوزه‌ای خاص گفته می‌شود. این شخص به دیگران کمک می‌کند تا دانش و مهارتشان را در آن حوزه تقویت کنند. در مقابل، واژه منتی (Mentee) به کسی گفته می‌شود که از منتورها مشاوره و راهنمایی می‌گیرد.

از سوی دیگر به رابطه‌ی بین منتور و منتی، منتورینگ (Mentoring) گفته می‌شود. در واقع منتورینگ به اشتراک گذاشتن دانش، مهارت و تجربه با دیگران است. استفاده از منتورینگ نه تنها نشانه ضعف نیست، بلکه نشان‌دهنده یک تصمیم حرفه‌ای و عاقلانه‌است. حتی ثروتمندترین و موفق‌ترین افراد هم در زمینه‌های مختلف از مشاوره و کمک منتورها استفاده می‌کنند.

اکثر افراد در زندگی خود به دنبال یک قهرمان می‌گردند تا بتوانند شیوه او را تقلید کنند و به جایگاه او برسند. این نوع نگرش می‌تواند در عین سازنده بودن، بسیار مخرب باشد. اگر افراد به تقلید کورکورانه از یکدیگر و یا حتی قهرمان فرضی زندگی‌شان بپردازند، ممکن است به مسیرهای گمراه‌ کننده‌ای کشیده شوند. در عین حال استفاده از تجارب مفید و دانش بسیاری از افراد موفق می‌تواند افراد را از مواجهه با خطاهای تکراری، اتلاف وقت و انرژی دور کند. از این رو بسیار حائز اهمیت است که این تقلید و الگو‌برداری، از چه کسی و چگونه صورت پذیرد.

منتورینگ در معامله‌گری

تفاوت کوچینگ و منتورینگ

قطعاً در بررسی مفهوم منتورینگ به واژه کوچینگ هم برخورد خواهیم کرد. حتی گاهی تصور می‌شود که کوچینگ و منتورینگ معنی یکسانی داشته باشند. ممکن است در لغت همین‌طور باشد ولی در عمل باهم تفاوت‌هایی دارند.

کوچینگ دیدی کوتاه‌مدت دارد و بیشتر روی عملکرد اجرایی افراد کار می‌کند. در حالی که منتورینگ دید بلندمدت داشته و روی عملکرد توسعه‌ای فرد در همه ابعاد زندگی تمرکز می‌کند. در فرآیند کوچینگ، کمک می‌شود تا افراد ویژگی‌های ذاتی خود را بهتر بشناسند ولی در منتورینگ تلاش می‌شود تا با ارائه تجربیات شخصی، اعتماد به نفس فرد افزایش یابد. با این حال کوچینگ و منتورینگ در یک چیز مشترک هستند و آن توجه و تمرکز بر عملکرد آینده است.

منتورینگ معامله‌گری

پیش از هر چیزی باید توجه کنید که تضمین موفقیت در بازارهای مالی ممکن نیست. معامله‌گری کاری بسیار پیچیده‌است. تصور کنید که یاد گرفتن چنین کاری به تنهایی می‌تواند تا چه اندازه پیچیده باشد.

نیاز اصلی هر معامله‌گری که قصد دارد به صورت حرفه‌ای فعالیت کند، داشتن یک منتور همراه خود است. حال این فرد می‌تواند به صورت رسمی یا غیررسمی کنار او باشد.

منتور معامله‌گری، شخصی است که می‌تواند به ارتقای درک شما از بازار کمک کند. همچنین منتور با ارائه تجریبات و استراتژی خود، به شما در طراحی برنامه معاملاتی یاری می‌رساند. البته این مطالب به معنای معرفی سهم از سوی منتور نیست. بلکه منتور نحوه صحیح معامله‌گری و شکار موقعیت‌های مناسب را به شاگرد خود آموزش می‌دهد.

در مجموع یک منتور معامله‌گری می‌تواند:

 • زمان یادگیری را کوتاه ‌کند.
 • استرس و اضطراب را هنگام معامله کاهش ‌دهد.
 • استراتژی‌های معاملاتی را آموزش ‌دهد.
 • مدیریت ریسک را یاد ‌دهد.
 • از هدر رفتن زمان و کاهش سرمایه جلوگیری کند.

چرا به منتور معامله‌گری نیاز دارید؟

تصور کنید ماشینی خریداری کرده‌اید؛ اما نه رانندگی بلد هستید و نه تا به حال کنار دست کسی که رانندگی کرده است نشسته‌اید. در این صورت شما می‌توانید ماشینتان را برانید؟

قطعا پاسخ منفی است. این کار بسیار پرخطر خواهد بود. چرا که حتی اگر شما بتوانید ماشین را کمی برانید، تصادف خواهید کرد. این اتفاق هزینه‌های بسیاری را به شما تحمیل می‌کند.

حال تصور کنید همان ابتدا که ماشین خریداری کردید، کنار فردی که در رانندگی بسیار حرفه‌ای است، بنشینید. همچنین او به شما رانندگی را آموزش دهد و تجربیات خود را در اختیارتان قرار دهد. چه اتفاقی می‌افتد؟ در این صورت برای رانندگی بسیار آماده‌تر خواهید بود.

راه‌ها و جاده‌ها مانند بازار هستند. ماشین مانند سرمایه شما است و راننده حرفه‌ای و باتجربه به مانند منتور حرفه‌ای است.

هر معامله‌گری دچار اشتباه و خطا می‌شود. بسیاری از این خطاها، دقیقا مشابه خطاهایی است که بسیاری از معامله‌گران دیگر مرتکب شده‌اند. با هدایت یک منتور، دوری از این اشتباهات را می‌آموزید، بدون آنکه خودتان آن‌ها را تجربه کنید. بر این اساس هم از سرمایه و هم زمانتان حفاظت می‌کنید.

اهمیت منتورینگ در معامله‌گری

یک منتور خوب چه فایده‌هایی دارد؟

حال که با اهمیت وجود یک منتور در کنارتان آشنا شدید، شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که یک منتور خوب چه فایده‌هایی دارد؟

 • باانگیزه ماندن

ممکن است فرآیند معامله‌گری، فرآیندی فرسایشی شود. یک منتور خوب می‌تواند شما را باانگیزه نگه دارد. او می‌تواند شما را به جلو حرکت دهد و برای شما برنامه‌ای منظم ترتیب دهد و تمرکزتان را افزایش دهد.

 • صرفه‌جویی در زمان

زمانی که شروع به معامله کردن می‌کنید، سوال‌های زیادی در ذهنتان شکل می‌گیرد. از جمله این سوال‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روی چه سهامی باید تمرکز کرد؟
 • چه استراتژی‌ای بهتر است؟
 • نحوه مدیریت ریسک چگونه است؟
 • ورود به یک سهم و خروج از آن چه زمانی مناسب است؟

برای پاسخ به این سوال‌ها می‌توانید روش آزمون و خطا را پیش بگیرید. اما در آن صورت زمان بسیاری را هدر خواهید داد. حتی ممکن است از معامله کردن دلسرد شوید و مانند بسیاری از تازه‌واردان برای همیشه از بازار خارج شوید.

اما با وجود یک منتور می‌توانید از راهنمایی‌های او استفاده کنید. یک منتور خوب می‌تواند مسیر یادگیری را آسان کند و در فرآیند تبدیل شدن به یک معامله‌گر موفق، کنارتان باشد.

 • صرفه‌جویی در سرمایه

اگر شما بخواهید با روش آزمون و خطا پیش بروید، بخش اعظمی از سرمایه‌تان را از دست خواهید داد. در یک معامله زیان‌ده ممکن است به راحتی پول زیادی را از دست دهید. از طرفی در بسیاری از اوقات کارمزد معاملات می‌تواند برای شما گران تمام شود. اما با وجود منتور حرفه‌ای، می‌توانید تا حد زیادی از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید و معامله‌های سودمندی داشته باشید.

نتیجه‌گیری

منتورینگ در تعریف، ساده به نظر می‌رسد؛ اما همان‌طور که گفته شد، دنیای منتورینگ دنیای وسیعی است که مسیر آن بسیار پرچالش خواهد بود.

ورود به دنیای منتورینگ می‌تواند مزایای زیادی هم برای منتورها و هم برای منتی‌ها داشته باشد. درست است که منتی چیزهای بیشتری در مقایسه با منتور خواهد آموخت؛ اما به دلیل این که در منتورینگ فرآیند یادگیری و تبادل اطلاعات به صورت دو طرفه است، منتورها هم فرصت کسب اطلاعات و ارتباطات خواهند داشت.

همانطور که در بالا گفته شد، وجود منتور برای اینکه تبدیل به معامله‌گر حرفه‌ای شوید الزامی است. علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و سرمایه، منتور حرفه‌ای شما را باانگیزه نگه می‌دارد. معامله‌گری می‌تواند در طول زمان تبدیل به یک کار فرسایشی شود؛ اما وجود یک منتور کاربلد، انگیزه شما را برای بهبود استراتژی و مهارت‌های‌تان افزایش داده و از فرسایشی شدن کار جلوگیری می‌کند.

 

دسته بندی: بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات