بلاگ/بورس
شناسه خبر:814 تاریخ انتشار:1400/12/26 15:01 نویسنده: معصومه رنج خواه
معرفی سبد پیشنهادی برای سال 1401

در این مقاله با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به بررسی و معرفی سبد پیشنهادی برای سال 1401 می‌پردازیم.

سال 1399 و 1400 به همگان ثابت کرد که نداشتن استراتژی مناسب و در نتیجه آن چیدمان نامناسب سبد دارایی به چه میزان می‌تواند خطرناک باشد. خطری که با نادیده گرفتن آن موجب از دست رفتن بیش از 60درصد از دارایی‌های عده‌ای شد. در این مقاله به معرفی سبدی برای سرمایه‌گذاری در سال 1401 خواهیم پرداخت.

نگاهی کلان به شرایط اقتصادی و سیاسی

همانند سال‌های گذشته، یکی از متغیرهای مهم برای انتخاب بازار مناسب جهت سرمایه‌گذاری، شرایط برجام و رخدادهای مرتبط با سیاست خارجه است. چرا که مشخص شدن تکلیف برجام، خود مقدمه‌ای بر تحلیل سایر متغیرهای کلان اقتصادی از جمله تورم، نرخ ارز، تراز تجاری کشور و... است.

حساسیت مذاکرات در بهمن‌ماه سال جاری به اوج خود رسید. گرچه در این بازه اختلافات میان طرفین به کمترین مقدار خود رسیده بود و همه رسانه‌ها در انتظار اعلام توافق بودند؛ اما جنگ روسیه و اوکراین، انتظارات برای حصول توافق را کم‌رنگ کرد. با بررسی و تحلیل متغیرهای مختلف داخلی و خارجی، در حال حاضر احتمال حصول توافق در یک سال آتی را 60درصد و احتمال عدم حصول توافق را 40درصد درنظر می‌گیریم.

رشد قیمت‌های جهانی در پی جنگ میان روسیه و اوکراین، متغیر دیگری است که سال آتی می‌تواند باعث بهبود شرایط صنایع صادراتی کشور شود. این متغیر در کنار احتمال بالای حصول توافق، باعث می‌شود که تا بعد از سال‌های متمادی رشد سودآوری اسمی بنگاه‌های اقتصادی کشور، (سودآوری ناشی از تضعیف ارز ملی کشور) را در شرکت‌ها شاهد بودیم، برای سال آتی رشد سودآوری حقیقی (ناشی از افزایش راندمان یا افزایش سطح تولید) را محتمل بدانیم.

با توجه به اقتصاد وابسته به نفت و مشتقات نفتی در کشور ما، اصلی‌ترین متغیری که بر روی کلیت اقتصاد به‌خصوص توازن بودجه تاثیرگذار خواهد بود قیمت جهانی نفت است. جنگ روسیه و اوکراین یکی از متغیرهایی است که باعث شده سایت Bloomberg در مقاله‌ای، تارگت قیمتی نفت در سال آینده را حتی تا 150 دلار نیز محتمل و قابل دسترس بداند. این موارد سبب شده تا کسری بودجه‌ای که برای سال آینده متصور بودیم کاهش یافته و حتی به صفر میل کند. کاهش کسری بودجه سبب می‌شود دولت از دخالت و تامین مالی در بازار سرمایه خودداری کرده و بازار سرمایه جو آرام و متعادلی را در پیش رو داشته باشد. به‌بیان دیگر در صورت وقوع احتمالات ذکر شده، می‌توان بازاری با کمترین دخالت دولت در سال آینده را پیش‌بینی کرد.

نتیجه بررسی این متغیرها در نهایت به این موضوع ختم می‌شود که برای سال آینده احتمال کاهش تورم انتظاری از 40درصد سال جاری به 30درصد در سال آتی را داشته باشیم. ذکر این نکته نیز ضروریست که تورم انتظاری ارتباط مستقیمی با بازدهی انتظاری از بازار سرمایه دارد و در نتیجه تعدیل آن نمی‌توان چشم‌انداز رشد با اهمیت در سطح بازار را در نظر داشت!

پرتفوی پیشنهادی در سال آتی

توجه: مواردی که در ادامه این محتوا گفته می‌شود براساس سطح پذیرش ریسک متوسط درنظر گرفته شده است. بنابراین باتوجه به شخصیت سرمایه‌گذاری و میزان ریسک‌پذیری خود می‌توانید تغییراتی را در ترکیب سبد معرفی شده ایجاد کنید.

تا این مرحله متوجه شدیم که برای چیدمان درست پرتفو و پیدا کردن صنایع و شرکت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری، باید فاکتورهای زیادی را مورد بررسی قرار داد. در ادامه پرتفوی پیشنهادی را براساس افق‌های زمانی مختلف سرمایه‌گذاری مشاهده می‌کنید.

سبد پیشنهادی باتوجه به افق زمانی

همان‌طور که در نمودار نیز مشخص است بیشترین مقدار پرتفوی پیشنهادی براساس استراتژی میان‌مدت پیشنهاد می‌شود. باتوجه به نزدیکی به مجامع و همچنین افت بالای قیمت سهام و ارزندگی اکثر نمادهای بنیادی، این نگاه وجود دارد که به افق زمانی میان‌مدت، می‌توان بر روی این نمادها سرمایه‌گذاری کرد و به بازدهی معقولی دست یافت. از طرفی با توجه به عدم ثبات قوانین و شرایط سیاسی و اقتصادی کشور، بهتر است وزن کمتری از پرتفوی را به استراتژی‌های بلندمدت اختصاص دهیم. عدم ثبات متغیرها در کشور را می‌توان از طریق جریانات خبری و تأیید و تکذیب‌های پی‌درپی نیز متوجه شد. در همین راستا بهتر است که 25 تا 30درصد ارزش پرتفوی خود را به افق زمانی کوتاه‌مدت و با دید نوسان‌گیری اختصاص دهیم.

مواردی از جمله احتمال حصول توافق، رشد قیمت‌های جهانی علی‌الخصوص نفت، کاهش تورم انتظاری، ثبات در نرخ ارز و... سبب شده که برای یک سال آینده پرتفویی را با ترکیب زیر مناسب بدانیم.

سبد صنایع دلاری و ریالی

رشد قیمت‌های جهانی کالاهای پایه در سال آینده می‌تواند سبب ایجاد انتظارهایی نسبت به رشد سودآوری شرکت‌های صادراتی را ایجاد کند. باتوجه به این موضوع که حدود 70درصد شرکت‌های صادراتی ما دلاری و کامودیتی بیس هستند، می‌توان این انتظار را داشت که صنایع کامودیتی بیس و دلاری ما در سال آینده رشد خوبی را در سودآوری خود تجربه کنند. در همین راستا و باتوجه به افق زمانی مطرح شده، 65درصد پرتفوی خود را به صنایع دلاری و 35درصد را به صنایع ریالی اختصاص خواهیم داد.

صنایع و شرکت‌های دلاری پیشنهادی

صنایع و شرکت‌های دلاری پیشنهادی

همان‌طور که در قسمت قبل بیان شد باتوجه به شرایط بنیادی مناسب صنایع دلاری، 65درصد از پرتفوی خود را به آن‌ها اختصاص می‌دهیم. در بین تمام صنایع دلاری بازار سرمایه سه صنعت پتروپالایشی، فولادی و معدنی از شرایط مناسبی برخوردار بوده و می‌توانند به‌عنوان گزینه مناسب برای سرمایه‌گذاری مطرح شوند. 

پتروپالایشی

رشد قیمت‌های جهانی از یک سو و احتمال حصول توافق از سوی دیگر سبب شده است تا صنایع پتروپالایشی در سال آینده بتوانند از مشکلات و چالش‌هایی که در گذشته با آن روبه‌رو بوده‌اند نجات یابند. یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها و مشکلات، تخفیفات بالایی است که شرکت‌های ایرانی مجبورند به خریداران خارجی بابت پوشش ریسک تحریم اعطا کنند. در نتیجه می‌توان این احتمال را برای سال آتی درنظر گرفت که شرکت‌های این صنعت بتوانند رشد خوبی را در سودآوری خود تجربه کنند. روند صعودی سودآوری فصلی شرکت‌ها در سال 1400، نیز تأییدکننده این موضوع است.

با بررسی‌های انجام شده نمادهای خراسان، بوعلی و شبندر برای سرمایه‌گذاری مناسب هستند و می‌توان میانگین بازدهی 30 تا 40درصدی را از آن‌ها در افق زمانی میان‌مدت انتظار داشت.

فولادی‌ها و فلزات گران‌بها

گروه فولادی را معمولا جزء سرمایه‌گذاری امن و با ریسک اندک درنظر می‌گیرند. چرا که در 20 سال گذشته شاهد تداوم رشد سودآوری آن‌ها بوده‌ایم. از طرفی افزایش سرمایه‌های پی‌درپی و همچنین طرح‌های توسعه جذاب شرکت‌های این صنعت، باعث شده است که برای کنترل ریسک در پرتفوی، از نمادهای این صنعت نیز استفاده کنیم. علی‌رغم تمام نکات مثبت این صنعت، اما ریسک قطعی گاز، برق و کمبود آب همواره این صنعت را تهدید کرده و سال آینده نیز این ریسک برای این صنعت وجود خواهد داشت. باتوجه به موارد گفته شده می‌توان احتمال کاهش افت تولیدات شرکت‌ها و افزایش سطح رقابت در بورس کالا را از خرداد تا انتهای مردادماه برای این صنعت پیش‌بینی کرد.

از بین تمام نمادهای گروه فولادی، نمادهای فسازان و فولاد جزء نمادهای منتخب برای سرمایه‌گذاری هستند. تارگت 1350 تا 1500 تومان برای فولاد و 540 تا 600 تومان برای فسازان، نشان‌دهنده این موضوع است که میانگین بازدهی انتظاری از سرمایه‌گذاری روی این دو نماد برابر با 35درصد خواهد بود.

مواد معدنی و کانه‌های فلزی

دو صنعت فولاد و مواد معدنی همبستگی بالایی نسبت به هم داشته و معمولا حرکات آن‌ها مشابه هم است؛ اما نکته مهم کمتر بودن ریسک‌های صنعت مواد معدنی نسبت به فولادی‌ها است. ریسک‌های گفته شده در خصوص فولاد از جمله ریسک قطعی گاز، برق و کمبود آب برای صنعت کانه‌های فلزی کم رنگ‌تر است. همین موضوع در کنار جذابیت بالای شرکت‌های این صنعت از منظر نسبت قیمت به سود آتی (P/E forward) سبب شده است تا این صنعت را نیز به عنوان صنعت ممتاز برای سرمایه‌گذاری به دید میان‌مدت انتخاب کنیم.

اگرچه تعداد شرکت‌های گروه معدنی در بازار سرمایه اندک است؛ اما شرایط بنیادی هر کدام از این شرکت‌ها کاملا منحصربه‌فرد بوده و با دیگری تفاوت زیادی دارد. پس از بررسی تمام شرکت‌های این صنعت می‌توان انتخاب دو نماد کنور و کچاد را قابل دفاع دانست و با در نظر داشتن بازده انتظاری 40 تا 45درصد آن‌ها را مناسب برای سرمایه‌گذاری دانست.

صنایع و شرکت‌های ریالی پیشنهادی

صنایع و شرکت‌های ریالی پیشنهادی

زمزمه‌های انجام توافق سبب شده تا بخشی از پرتفوی خود را به صنایع ریالی اختصاص دهیم تا در صورت توافق، بتوانیم با استفاده از هیجانی که در بازار سرمایه بر روی صنایع ریالی به‌ وجود خواهد آمد، استفاده کنیم. باتوجه به این موضوع از بین صنایع ریالی، سه صنعت بانک‌ها و موسسات اعتباری، زراعت و دارو به‌عنوان صنایع منتخب برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنیم. 

بانک‌ها و موسسات اعتباری

یکی از صنایعی که می‌تواند از لغو تحریم‌ها منفعت ببرد صنعت بانکداری در کشور است. افزایش سطح تبادلات مالی با سایر کشورهای، آزادسازی پول‌های بلوکه شده و کاهش هزینه مبادلات بخش کوچکی از منافعی است که بانک‌ها می‌توانند پس از حصول توافق از آن بهره ببرند. بررسی ذخایر ارزی بانک‌ها و میزان تبادلات خارجی آن‌ها نشان می‌دهد که همه بانک‌ها از انجام توافق به یک میزان بهره نخواهند برد. دو نماد وپست و وبملت جزء نمادهایی هستند که شرایط مناسب‌تری نسبت به مابقی بانک‌های بازار سرمایه دارند و با بازدهی انتظاری 20 تا 30درصد می‌توان روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد.

زراعت و مواد دارویی

دولت باتوجه به کسری بودجه‌ خود، چندسالی است که حذف یارانه و ارز دولتی صنایع را در دستور کار خود قرار داده است. به‌طوری ‌که در چندسال گذشته شاهد حذف یارانه و ارز دولتی از صنایعی همچون قند و شکر، مواد غذایی، لاستیک و پلاستیک و... بوده‌ایم. به‌عنوان مثال در یک سال اخیر، دولت چندین مرتبه تصمیم به حذف ارز دولتی مواد دارویی گرفت؛ اما مشکلات موجود در تأمین دارو و همچنین قیمت بالای آن، این اقدام را به تعویق انداخته است.

اما در سال آینده دولت به‌طور مشخص اعلام کرده است که نرخ ارز دو صنعت زراعت و مواد دارویی حذف خواهد شد. این حذف شدن ارز ترجیحی سبب خواهد شد تا شرکت‌های این صنعت با نرخ بالاتری محصولات خود را به فروش برسانند. به همین دلیل شاید شاهد رشد حاشیه سود ناخالص در آن‌ها باشیم.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم ریسک‌هایی است که این دو صنعت را تهدید می‌کند. ریسک کاهش بارندگی و کمبود آب برای صنعت زراعت و ریسک افزایش سطح مطالبات از شرکت‌های بیمه‌ای برای صنعت دارو علی‌الخصوص با آزادسازی نرخ ارز، می‌تواند برای آینده آن‌ها مشکلاتی را ایجاد کند.

پس از بررسی شرکت‌های این دو صنعت، در صنعت زراعت نمادهای زبینا و زدشت و در صنعت مواد دارویی نمادهای دبالک، دارو و دلر به‌عنوان گزینه منتخب برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند.

توجه: این محتوا در تاریخ 25 اسفندماه و براساس مفروضاتی که در این تاریخ برقرار است، نوشته شده است. در ادامه با تغییر مفروضات و احتمالات، مطمئنا ترکیب و نمادهای گفته شده نیز باید دستخوش تغییر شود.

 

فیندو در نوروز سلسله وبینارهایی در زمینه بازارهای مالی دارد که می‌توانید به صورت رایگان در آن شرکت کنید. برای ثبت نام می‌توانید از طریق این لینک اقدام بفرمایید.

برچسب ها : سبد صنایع
دسته بندی: بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
سبد پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

سال 1399 و 1400 به همگان ثابت کرد که نداشتن استراتژی مناسب و در نتیجه آن چیدمان نامناسب سبد دارایی به چه میزان می‌تواند خطرناک باشد. خطری که با...

نظرات