بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:146 تاریخ انتشار:1398/11/11 22:31 نویسنده: مدیر سیستم
معاملات بلوکی

 

معاملات بلوکی به چه معناست؟ 

در بازار بورس سه نوع معامله وجود دارد:

  1. معاملات عمده
  2. معاملات بلوکی
  3. معاملات خرد

بلوک در بازار بورس در واقع به معنی حجم بزرگی از سهام یک شرکت است که از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. برای انجام معاملات بلوکی، بازار جدایی در نظر گرفته شده است تا تاثیر مستقیمی بر قیمت سهام در معاملات خرد نگذارد.

حداقل‌های معاملات بلوکی می‌تواند با تصویب هیئت‌مدیره بورس تغییر و پس از اطلاع‌رسانی اعمال شود. این معاملات در بازار بورس زمانی که حجم سفارش 50 برابر حداکثر سفارش در بازار معاملات خرد و ارزش آن بیش از 2 میلیارد تومان باشد صورت می‌پذیرد.

در بازار فرابورس تعداد سهام قابل ‌معامله برای شرکت‌هایی که سرمایه پایه آن‌ها بیش از یک میلیارد ریال است، بزرگ‌تر یا مساوی نیم و کمتر از یک درصد سرمایه پایه است و برای شرکت‌هایی که برای شرکت‌هایی که سرمایه پایه آن‌ها کمتر یا مساوی یک میلیارد ریال است بزرگ‌تر یا مساوی یک و کمتر از پنج درصد سرمایه پایه شرکت است.

ساعت انجام معاملات بلوکی همانند ساعت عادی بازار است و نمادهایی که کنار آن‌ها عدد 2 قرار گرفته است به این معنی است که معاملات بلوکی روی آن‌ها صورت گرفته است.

زمانی نماد معاملاتی در بازار بلوک متوقف می‌شود که نماد معاملاتی سهم در بازار عادی متوقف شود و وضعیت بازگشایی نماد معاملاتی سهم در بازار بلوک به این صورت است که نماد تا زمانی که در بازار عادی دامنه نوسان روزانه قیمت سهم به دلیل بازگشایی نماد معاملاتی افزایش می‌یابد، متوقف خواهد ماند.

به دلیل اینکه در بیشتر موارد، قیمت معامله‌شده بالاتر از قیمت سهم روی تابلو است، زمانی که روی یک نماد معامله بلوکی انجام می‌شود، سهامداران انتظار رشد قیمت سهم را دارند. معمولاً با انتشار آگهی عرضه بلوک با قیمتی بالاتر از تابلو، معاملات سهم با موجی از تقاضا همراه خواهد شد، حتی اگر معامله بلوکی صورت نگیرد.

 

برچسب ها : معاملات بلوکی
مطالب پیشنهادی
نظرات