بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:548 تاریخ انتشار:1399/03/07 11:05 نویسنده: معصومه رنج خواه
مسیر پیشرفت شغلی فرزندان

پیشرفت روزافرون تکنولوژی و سبک‌های متفاوت کاری، امروزه دغدغه‌ی مسیر شغلی مناسب را دوچندان کرده است. انسان‌ها همیشه تلاش خود را مبنی بر یافتن بهترین مسیر کسب درآمد و سودآوری متناسب با توانایی‌ها و استعدادهایشان قرار داده‌اند. توانایی‌ها و استعدادهایی که نه تنها افراد یک جامعه را متمایز می‌کند بلکه پتانسیل رشد و توسعه در ابعاد متفاوت را نیز به آن جامعه افزایش می‌دهد. علاوه بر کسب درآمد و دستیابی به پول به عنوان یکی از ابزارهای رسیدن به نیازها و خواسته‌‌ها، احساس رضایت درونی و مفید بودن فردی ازجمله عواملی است که افراد یک جامعه را به شناخت بهتر توانایی‌های خود، جهت کارآیی بیشتر، و شناخت جامعه برای دریافت موقعیت‌های شغلی بهتر، سوق می‌دهد. از این رو کودکان و نوجوانان زیادی که در راستای انتخاب مسیر شغلی و تحصیلی آتی خود هستند، را دچار بحران‌ها و انتخاب‌های اشتباهی می‌کند.

والدین و معلمان به عنوان نزدیک‌ترین افراد باتجربه و بالغ، نقش موثری در راهنمایی و ارتقای سطح خودشناسی کودکان دارند. در این مسیر خودشناسی بی‌شک از اولین قدم‌های تشخیص مسیر شغلی مناسب محسوب می‌شود. رفتارها، علایق و گرایش‌های کودک در فضاهای جمعی و در مواجه با وظایف مختلف، از همان ابتدا می‌تواند نشانه‌هایی از استعدادها و کنجکاوی‌های وی داشته باشند. فضاهای گروهی و فعالیت‌های دسته‌جمعی از جمله بسترهای مهم آموزش مهارت‌های کلیدی به کودکان و نوجوان شناخته می‌شوند ما در این مقاله به بررسی بخشی از ابعاد این مهارت‌ها و دلیل اهمیت آن‌ها می‌پردازیم.

مسیر شغلی فرزندان

مسئولیت‌پذیری

کودکی و نوجوانی از دیرباز نیز نقطه شروع مسئولیت‌پذیری‌های خرد و کلان بوده هست. کودک ضمن پذیرش مسئولیت‌های مختلف و آشنایی با نحوه تقسیم کار در محیط‌هایی همچون خانواده، مدرسه و مهدکودک، حس مفید بودن و کارآمد بودن را تجربه می‌کند. همچنین در راستای تقویت حس کارآمدی، به کشف توانایی‌های خود می‌پردازد. کودک در این راستا شغل و مسیر شغلی منحصربه‌فردی را برای خود متصور شده و مسیر آن‌ را رویاپردازی می‌کند.

کودکان و نوجوانان با کنجکاوی بیشتر درخصوص مشاغل مختلف و نحوه کارایی آن‌ها در جامعه تلاش می‌کنند شرایط شغل مورد نظر خود را تا حد امکان شبیه‌سازی کنند و شخصیت ماهر متناسب با آن شغل را بدست آورد. کودکانی که به مرور زمان با شغل‌هایی همچون پلیس، پزشک یا آتش‌نشان آشنا می‌شوند، حتی شیوه لباس پوشیدن خود را متناسب با این مشاغل تنظیم می‌کنند. فضاهای آموزشی نه تنها کودکان را با  تعریف مشاغل و وظایف آن‌ها آشنا می‌کند بلکه آن‌ها را با فضای قانون و مقررات حاکم بر آن‌ها نیز روبه‌رو می‌سازد و آنان را ترغیب می‌کند تا هنجارهای اجتماعی را بیش از پیش بپذیرند و به شکلی قانون‌مدارانه به اجرای وظایف خود بپردازند. 

 از محیط خانه شروع کنید!

تقسیم وظایف در کارهای خانه و همچنین بخشی از کارهای خارج از خانه شروع بسیار مناسبی برای القای مفاهیمی چون مسئولیت‌پذیری و تعهد به کارو کار گروهی است. فراموش نکنید شما نه تنها اولین و موثرترین الگوهای کودک خود هستید بلکه درچگونگی ایفای نقش وی به عنوان عضوی از جامعه اثر گذارید.

در سنین ابتدایی زندگی، کودک ابتدا بر کشف محیط بیرونی خود تمرکز دارد. وی تلاش می‌کند تا آنچه پیرامون خود در حال رخ دادن است را به خوبی درک کند. شناخت جامعه، وظایف و قوانین در سنین تحصیل، ذهن فرزند شما را برای مسیر جدیدی آماده می‌کند. مسیر جدید کودک با سوالاتی همچون، "من کیستم؟"و "چه کارهایی می‌توانم انجام دهم؟" شکل می‌گیرد. در این مرحله فرزند شما با ورود به سن بلوغ و نوجوانی سعی در شناخت بیشتر توانایی‌های خود داشته و سعی می‌کند تا با هم راستاسازی شناخت محیط و شناخت خود، مسیر بهتر و جایگاه دقیق‌تری را برای آینده خود متصور شود. 

با توجه به دلایل فوق بار دیگر درمی‌یابیم که والدین، معلمان و مربیان کودک ازجمله اولین و باتجربه‌ترین افرادی هستند که می‌توانند با مشاهده کشش‌ها و گرایش‌های کودک، به وی کمک کنند تا توانایی‌ها و استعداد‌های درونی خود را شناخته و در جهت پروش آن‌ها گام بردارد. محیط خانه، مدرسه یا مهدکودک و یا هرگونه محیط اجتماعی که کودکان در آن مشغول انجام کار تیمی و گروهی هستند، فضای مناسبی‌ را به‌وجود می‌آورد. فضایی که در آن کودک ضمن یادگیری تقسیم کار و کار گروهی تلاش می‌کند با مدیریت درست زمان و منابع و همچنین طبق اصول تعیین شده، وظایف خواسته شده را به نحو احسن پیش ببرد.

همچنین کارگاه‌هایی که خارج از فضای مدرسه تعبیه می‌شود کودکان را در محیط‌های شبیه‌سازی شده شغلی قرار می‌دهند و با انتصاب نقش‌های مختلف آن‌ها را برای انجام بهتر وظایف مربوط به هر شغل، راهنمایی کند. هرچه شناخت کودک از خود و محیط اطرافش بیشتر باشد مسیر شغلی شفاف‌تری را پیش روی خود می‌بیند. بنابراین به عنوان یک والد می‌توانید گرایش و کنجکاوی کودک خود را در فرایند این بازی‌ها با هم ‌سن‌ و سالان وی جویا شوید.

شغل و درآمد

مفهوم کلی شغل را این‌گونه تعریف می‌کنیم؛ مسئولیت اجتماعی بخصوص و تعیین شده که در ازای دریافت مبلغی پول انجام می‌شود. این مفهوم یکی از مفاهیم پایه‌ای بوده که کودک در اولین سنینی که پا به اجتماعی فراتر از خانواده می‌گذارد، می‌آموزد. به طور معمول اولین افراد شاغلی که کودک با آن‌ها آشنا می‌شود پدر و مادرش هستند. در پی این شناخت، کودک به مرور زمان مفاهیمی همچون درآمدها و هزینه‌ها و نحوه‌ی پوشش‌دهی آن‌ها را متوجه می‌شود. کودک درک می‌کند که انسان‌ها برای گذراندن زندگی خود و رسیدن به اهدافشان و همچنین لذت بردن از مسیر زندگی‌شان به ابزارهایی نیازمندند. و هرچه این ابزارها هم‌راستای توانایی‌ها و استعدادهایش باشد، سطح رضایت از زندگی بالاتری را تجربه می‌کند. از این رو پا به عرصه بروز و شکوفایی توانایی‌هایشان گذاشته و به کشف خود و محیط اطرافش می‌پردازد.

مفهوم مسئولیت اجتماعی و خلق ارزش جمعی در سنین کودکی جوانه می‌زند. این مسئولیت اجتماعی ضمن یادآوری توانایی‌های بالقوه و قابل پرورش کودک، چرخه‌ای را در ذهن وی ایجاد می‌کند. چرخه‌ی نیاز و رفع نیاز. کودک درمی‌یابد که همیشه نیازهایی دارد که برای رفع آن‌ها باید به افراد متخصص و توانمند آن حوزه مراجعه کند و از طرفی خود نیز توانایی‌هایی دارد که می‌تواند در راستای رفع نیازهای سایر افراد جامعه در غالب چارچوبی خاص و تعیین شده، قدم برداشته و برنامه‌ریزی کند. بدین شکل مفهوم مکمل بودن و الزام وجود کارهای گروهی و تقسیم وظایف را درک کرده و به سمت شکوفایی استعدادها و همچنین دستیابی به تجربه‌های جدید حرکت می‌کند.

انتخاب

کودکان بعد از مدتی حس می‌کنند که پول توی جیب که معمولا از سمت والدین دریافت می‌کردند، ممکن است پاسخ نیازها و خواسته‌هایشان را ندهد و بی‌شک به این فکر می‌کنند که باید پول را به عنوان یک ابزار در طول مسیر زندگی‌شان، از جای دیگری تامین کنند. آموزش صحیح، شفافیت مسئولیت‌ها و تعهدات و همچنین تقویت ارزش‌های اخلاقی کمک می‌کند تا کودکان در مسیر درستی برای دستیابی به این ابزار که همان پول است گام بردارند. مرحله‌ چالش‌برانگیز آنجاییست که کودکان درازای انجام کار بخصوصی مبلغ خاصی پول دریافت می‌کنند و باید تصمیم بگیرند که با این پول چه کاری انجام دهند. سواد مالی کودکان در کنار مسئولیت پذیری اجتماعی آن‌ها مسیر رشد را هموارتر می‌کند همچنین کمک می‌کند که کودک هم با شناخت بهتر خود و توانایی‌هایش و هم با شناخت بهتر نیازهای جامعه و محیط پیرامون بتواند از راه مناسب‌تری وارد محیط کار شوند. (برای مطالعه بیشتر درباره سواد مالی کودکان می‌توانید به مقاله آموزش سواد مالی برای کودکان مراجعه کنید.)

مهارت‌های فردی متفاوتی برای کسب شغل مدنظر هر فرد، مهم و اثرگذار تلقی می‌شوند که از دوران کودکی در روش‌های تربیتی بسیاری از کودکان پایه‌گذاری و تقویت می‌شود. مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های فردی و همچنین میزان سازگاری کودک با محیط‌های مختلف به شناخت گرایش‌های درونی وی توسط شما والد گرامی کمک می‌کند.

انتخاب مسیر شغلی مناسب بی‌شک از دغدغه‌های مهم سنین نوجوانی و جوانی کودک شماست. شما می‌توانید با شناخت، آگاهی و مطالعه، بستر مناسبی را برای کودک خود فراهم آورید تا ضمن تقویت مهارت‌های اجتماعی و فردی به کشف علایق خود و نیازهای محیط پیرامون خود بپردازد. با معلمان و مربیان و مشاور کودک خود مشورت کنید و در این مسیر پرچالش همراه او باشید.

برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله شغل و مهارت‌های آینده برای کودکان شما مراجعه کنید.

برچسب ها : شغلی شغل کودک
دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات