بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:479 تاریخ انتشار:1399/02/14 01:38 نویسنده: مدیر سیستم
مسیر ورود به دنیای کارآفرینی

کارآفرینی واژه‌ای است که امروزه زیاد به گوشمان می‌خورد ، زیرا با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات نیاز بیشتری به تولید و نوآوری احساس می‌شود. کارآفرینی فرآیندی است که طی آن ایده‌‌های خلاقانه و جدید شناسایی و اجرا می‌شوند. حقیقت اصلی کارآفرینی در دنیای امروز به خلق چیزی جدید که قبلاً وجود نداشته است، برمی گردد. کسب و کارهای جدید یا به اصطلاح استارت آپ‌ها نیز برای کسب موفقیت در اهدافشان می‌بایست این اصل را رعایت نموده و به جای تقلید و الگوبرداری از ایده‌های دیگران به خلق یک ایده منحصر به فرد و تولید یک خدمت انحصاری بپردازند، به‌طوری که بتوانند در آینده از آن پشتیبانی کرده و سودی پایدار بسازند.

مسیر ورود به دنیای کار آفرینی از این جهت حائز اهمیت است که اگر در اصول ایجاد یک شرکت اشتباهی رخ دهد اصلاح آن در آینده دشوار خواهد بود. موضوعاتی از قبیل سرمایه مورد نیاز، چگونگی تخصیص منابع، انتخاب شرکا، تعداد شرکا و نحوه مدیریت شرکت و ...بسیار حائز اهمیت هستند. گاهاً این مسیر چنان سخت و پر پیچ و خم می شود که اگر هدف بزرگ و انگیزه‌ای قوی پشت آن نباشد قطعا در نیمه راه به ناکامی می‌انجامد.

 

کارآفرینی

چرا انتخاب کارآفرینی؟

انگیزه‌های زیادی می‌تواند افراد را به سمت دنیای کارآفرینی سوق دهد. اصلی‌ترین انگیزه استقلال است، کارآفرینان افرادی هستند که تمایل دارند رئیس خود باشند زیرا این‌گونه هویت فردی خود را بهتر می‌یابند. آنها به مسیر خود باور دارند و می‌دانند که ایده آن‌ها سازنده خواهد بود. انگیزه‌های نظیر ثروت آفرینی و کسب موقعیت اجتماعی نیز می‌تواند افراد را به سمت کارآفرینی هدایت نماید.

موفقیت در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی

اولین جرقه کارآفرینی با خلق ایده و نوآوری آغاز می‌شود، اگرچه تنها داشتن ایده افراد را به کارآفرینان موفق تبدیل نمی‌کند. همان‌طور که اشاره شد کارآفرینی مسیری پر پیچ و خم است که جهت ورود به آن باید خود را به سلاح‌های زیادی هم در حوزه فردی و هم در حوزه کسب و کار، مجهز کنیم.

کارآفرینی مسیری است که ورود به آن نیازمند مهارت‌های بسیاری می‌باشد. برخی از این مهارت‌ها ذاتی است و در شخصیت افراد در بدو تولد وجود دارد ولی این به معنای آن نیست که نمی‌توان این مهارت‌ها را به صورت اکتسابی به‌دست آورد و پرورش داد. از راه‌های پرورش این مهارت‌ها می‌توان مشورت و مشارکت با دیگر کارآفرینان و تلاش برای آموختن را نام برد.

مهارتهای فردی در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی

در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی چند پرسشی که باید به آن‌ها پاسخ داده شود عبارت‌اند از:

 1. آیا در ایده خلق ارزش وجود دارد؟
 2. آیا در این مسیر زندگی مردم بهتر خواهد شد؟
 3. متقاضیان خدمت ما چه کسانی هستند و دقیقاً چه نیازی دارند؟

 • مهارت ارتباطی: از این حیث یک کارآفرین موفق باید توانایی درک و فهم مشکلات و بیش از هرچیز خودشناسی داشته باشد تا بتواند محیط پیرامون و نیازهای افراد مختلف را نیز درک کند و بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند. به بیان دیگر یک کارآفرین موفق باید مهارت شناسایی فرصت‌ها و ارزیابی آن‌ها را داشته باشد.

یک کارآفرین موفق باید مهارت‌های ارتباطی بالایی داشته باشد تا بتواند با انواع مختلف شخصیت‌ها از جمله مشتریان و کارمندان برخورد کند. از جمله این مهارت‌ها در تعامل با افراد عبارت‌اند از:

 • توانایی شنیدن و شنونده بودن
 • متقاعد کردن افراد
 • توانایی ایجاد انگیزه در افراد
 • توانایی تشکیل گروه
 • شناخت نیازهای گروه
 • داشتن روحیه حمایتگری و تشویق
 • توانایی ایجاد وحدت و یکپارچگی

 • خوش‌بین: یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز کارآفرینان با سایر افراد خوش‌بین بودن است. خوش‌بینی به عنوان یک رویکرد حرفه‌ای تلقی می‌شود. بعد از بررسی جوانب مختلف یک امر، تفکر منطقی و مشاوره گرفتن در نهایت برای آن بخش از موضوع که در حوزه اختیار و نفوذ فرد نیست باید خوش‌بین بود. همواره تمرکز بر حوزه نگرانی موجب اختلال در شیوه عملکرد افراد در شرایط بحرانی می‌شود. خوش‌بینی می‌تواند رویکرد افراد نسبت به شکست را تغییر دهد و در مقابل بدبینی و توجه به نیمه خالی لیوان باعث می‌شود پرونده سخت کوشی و پشتکار بسته شود. ناامیدی تنبلی ذهنی و جسمی را به همراه داشته و به محض برخورد با اولین مانع فرد را از مسیر درست خارج می‌کند.

 • شکست و موفقیت: مانند هر مسیر هدفمند دیگری، در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی نیز ممکن است با شکست‌های زیادی مواجه شویم، لذا باید بدانیم که شکست‌ها جزئی از روند خواهند بود. بنابراین یک کارآفرین نگاهش به شکست باید به شکل یک فرصت باشد. یک کارآفرین موفق در شکست‌ها متوجه اقدامات اشتباه قبلی می‌شود و در صدد اصلاح آن‌ها می‌کوشد، شکست‌ها ممکن است دلسرد کننده باشند ولی این به معنای عدم دستیابی به موفقیت نیست. پس برای موفقیت در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی باید آن‌قدر قوی باشیم که بتوانیم با شکست‌ها روبه رو شده و از آنها در جهت پیشبرد بهتر اهدافمان استفاده نماییم.

 • تحصیلات: نکته جالبی که در تحقیقات مشاهده شده است، میزان تحصیلات کارآفرینان است. تحصیلات از این جهت که باعث افزایش قدرت تجزیه و تحلیل افراد می‌شود، ریسک‌پذیری افراد را کاهش داده لذا باعث می‌شود فرصت‌ها را از دست بدهند. با توجه به این مهم که مسیر ورود به دنیای کارآفرینی مسیری پر ریسک و نامطمئن است، ریسک‌پذیری از مهم‌ترین شاخصه‌های یک فرد کارآفرین است. بنابراین افراد با تحصیلات بیشتر کمتر وارد این حوزه شده‌اند.

ویژگی کسب و کارها در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی

علاوه بر ویژگی‌های شخصیتی و فردی که یک کارآفرین باید داشته باشد تا در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی بتواند موفق شود، کسب و کار راه‌اندازی شده نیز باید ویژگی‌هایی داشته باشد که برخی از آنها شرح زیر می‌باشد:

 • قبل از هر چیز یک کسب و کار نوآورانه باید اهداف مشخص و واقع‌بینانه داشته باشد که مسیر رسیدن به آن بر اساس استراتژی متناسب با آن تنظیم شده باشد. چشم‌انداز اهداف 3 ساله تا 5 ساله باید مشخص شده و منطقی باشد. ویژگی منحصر به فرد متمایز کننده کسب و کار بیان شده باشد، فرآیند درآمدزایی طراحی و واقع‌بینانه باشد.
 • پس از توسعه ایده، مطالعه و بررسی روی آن و امکان سنجی طرح شغلی نوبت به جستجو منابع مالی مورد نیاز می‌رسد. در یک فعالیت کارآفرینانه باید سرمایه مورد نیاز از یکی از راه‌های زیر تامین شود:
 • سرمایه گذاری شخصی و خانوادگی
 • اخذ وام از بانک‌ها
 • یافتن سازمان‌های حمایتی جهت سرمایه گذاری

این بخش از مسیر ورود به دنیای کارآفرینی از این جهت حائز اهمیت است که گاها مشاهده می‌شود یک ایده نو و خلاقانه به دلیل نداشتن منابع مالی مورد نیاز امکان رشد و ظهور در عرصه اقتصاد را پیدا نمی‌کند و در بدو ورود به بازار متوقف می‌شوند. این اتفاق زمانی می‌افتد که به دلیل ریسک بالای سرمایه گذاری بانک‌ها و مؤسسات از پرداخت وام و ارائه تسهیلات مالی به کارآفرینان خودداری می‌نمایند. بنابراین می‌توان توصیه کرد در این شرایط توجـه ویژه‌ای بـه شبکه ‌سازی و تقویـت سـرمایه اجتماعی شود تا بتوانند تعامل بهتري با طرف های تجاري خـود برقـرار کرده و اعتبارات تجاري بهتري دریافت نمایند.

تمامی موارد ذکر شده و تأثیرگذار در مسیر ورود به دنیای کارآفرینی، موارد درونی و تحت کنترل افراد هستند و با برنامه ریزی، هدفمندی، نظم، پشتکار و کسب آگاهی‌های لازم می‌توان آن‌ها را مدیریت نمود. علاوه بر عوامل درونی عواملی بیرونی از جمله وضعیت اقتصاد، رقبا و مقررات دولتی نیز می‌توانند بر نحوه ورود به دنیای کارآفرینی و انگیزه‌های کارآفرینی مؤثر باشند.

همان‌ طور که اشاره شد مسیر ورود به دنیای کارآفرینی مسیری دشوار و پر از فراز و نشیب است. تنها داشتن خلاقیت و ایده نو افراد را در این مسیر موفق نخواهد کرد لذا لازمه موفقیت در راه کارآفرینی، تنها داشتن ویژگی‌های شخصیتی ذکر شده برای مدیریت نخواهد بود، بلکه موارد زیر جهت پیشبرد اهداف یک کسب و کار نوآورانه ضروری است که عبارت‌اند از:

 1. منابع مالی و سرمایه‌گذاری
 2. وجود بازار مقتضی
 3. داشتن یک تیم حرفه‌ای و کارآمد

ضمناً باید در نظر داشت با توجه به پر ریسک بودن این مسیر احتمال شکست‌های متعدد زیاد خواهد بود، لذا اگر قصد ورود به این مسیر را دارید می‌بایست روحیه تلاشگری، مثبت اندیشی و جسارت کافی را داشته باشید.

دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات