بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:177 تاریخ انتشار:1398/11/23 13:16 نویسنده: مدیر سیستم
مجامع شرکت ها و انواع آن

مجامع شرکت‌ها و انواع آن 

مجامع شرکت‌ها گردهمایی‌هایی است که با حضور سهامداران و مدیران شرکت‌ها برگزار می‌شود. مجامع ممکن است به دلایل متفاوتی تشکیل شده باشند.

انواع مجامع شرکت‌ها

مجامع اصلی که شرکت‌ها برگزار می‌کنند به صورت زیر است:

  • مجمع عادی سالیانه
  • مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده
  • مجمع عمومی به صورت فوق‌العاده

مجمع عادی سالیانه

مجمع عادی سالیانه با هدف رسیدگی به صورت‌های مالی شرکت، رسیدگی به گزارش مدیران و بازرسان شرکت و همچنین تصویب میزان سود نقدی تقسیمی بین سهامداران تشکیل می‌شود. این مجمع در طول سال تنها یکبار برگزار می‌گردد و با حضور حداقل بیش از نیمی از سهامداران شرکت رسمیت می‌یابد. شرکت‌ها موظفند که مجمع عادی سالیانه خود را حداکثر ۴ ماه پس از پایان سال مالی خود برگزار کنند. از آن جایی که سال مالی اکثر شرکت‌های بورسی پایان اسفند است، اکثر مجامع شرکت‌ها نیز در خرداد و تیر ماه برگزار می‌شوند.

مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده

مجمع عمومی عادی به صورت فوق‌العاده مجمعی است که عموماً برای تغییر در اعضای هیئت مدیره برگزار می‌شود.

مجمع عمومی به صورت فوق‌العاده

نحوه برگزاری مجمع عمومی به صورت فوق‌العاده تقریباً شبیه به مجمع عادی سالیانه است. با این تفاوت که در آن موضوع‌هایی همانند تغییر اساسنامه شرکت، کاهش و افزایش سرمایه شرکت یا حتی انحلال شرکت مورد تصمیم‌گیری قرار می‌گیرد.

نکاتی در مورد مجامع شرکت‌ها

  • معمولاً ۲ روز کاری قبل از برگزاری مجمع شرکت، نماد معاملاتی آن در تابلوی معاملات متوقف خواهد شد و قابل معامله نخواهد بود. بنابراین چنانچه قصد شرکت در مجمع آن سهم را ندارید، باید سهم خود را قبل از آن بفروشید.
  • تصمیماتی که در مجامع شرکت‌های بورسی گرفته خواهد شد، مشمول تمام افرادی که در تاریخ مذکور سهامدار شرکت هستند، خواهد شد.
  • اگر در مجامع شرکت‌های بورسی، سود نقدی تصویب شود یا شرکت افزایش سرمایه داشته باشد، در روز بازگشایی نماد، این سود یا میزان افزایش سرمایه از قیمت قبل از مجمع سهم کسر می‌شود. قیمت نماد بعد از مجمع افزایش سرمایه به نوع افزایش سرمایه بستگی دارد. در واقع برای هر کدام از آن‌ها فرمول خاصی وجود دارد.

مطالب پیشنهادی
نظرات