بلاگ/بورس
شناسه خبر:232 تاریخ انتشار:1398/12/13 15:49 نویسنده: مدیر سیستم
قانون جدید حجم مبنا؛ بررسی تغییرات سهام

در این مقاله با توجه به قانون جدید حجم مبنا، سهامی که با حجم مبنا جدید مشکل خواهند داشت و سهامی که روال عادی خود را طی خواهند کرد را بررسی می‌کنیم.

قانون جدید حجم مبنا؛ بررسی تغییرات سهام

احتمالاً شما هم جز افرادی هستید که در چند روز اخیر درگیر قانون جدید حجم مبنا بوده‌اید. این قانون منجر به تغییراتی در حجم مبنای سهام شرکت‌های مختلف خصوصاً فرابورسی‌ها شد، که در این مقاله بررسی خواهد شد. 

  • (قانون جدید توسط تیم فیندو  به صورت کامل تشریح شد، برای مطالعه‌ی بیشتر مقاله‌ی تغییر مصوبه حجم مبنا را مطالعه کنید.)
  • (برای اطلاع از فرمول اصلی حجم مبنا ویدئوی حجم مبنا را مشاهده کنید.)

اما دغدغه این روزهای اکثر سرمایه‌گذاران در بورس پیدا کردن سهامیست که حجم مبنای جدید آنها به عنوان ترمز جلوی مسیر هموار تغییرات قیمتی را نگیرد. به همین منظور تیم تحیل فیندو با تعریف کردن معیاری جدید لیستی از سهامی که قانون جدید حجم مبنا آن‌ها مشکل ساز نخواهد شد را فراهم کرده است که در ادامه به آن اشاره خواهد شد.

جهت بررسی هرچه بهتر این موضوع میانگین حجم معاملات روزانه در 1 ماه اخیر اخیر هر سهم محاسبه شد و در ستونی که در جدول مشاهده خواهید کرد درج شد. علاوه بر این حجم مبنای جدید سهام مختلف نیز محاسبه و مدنظر قرار گرفت. نسبت میانگین حجم روزانه سهم به حجم مبنای جدید آن را به عنوان معیاری مهم برای سنجش مشکل‌زا بودن یا نبودن حجم مبنا ملاک قرار دادیم و سهامی که این نسبت برای آنها بالای 3 می‌باشد را به عنوان سهامی که حجم مبنای جدید برای آنها مشکل‌زا نخواهد بود در نظر گرفتیم.

قانون جدید حجم مبنا

در آن سمت ماجرا نیز سهام زیادی هستند که این قانون پاشنه آشیل آنها شده و سهامداران خود را در هفته‌های آتی کسل خواهد کرد. به همین منظور از نسبت محاسبه شده استفاده کردیم و سهامی که این نسبت برای آنها زیر 1 می‌باشد را به عنوان سهامی که قانون جدید حجم مبنا ترمز حرکتی آنها خواهد بود در جدول زیر به ترتیب کمترین نسبت به بیشتری نسبت ارائه می‌گردد.

قانن جدید حجم مبنا

دسته بندی: بورس اخبار
مطالب پیشنهادی
نظرات