بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:185 تاریخ انتشار:1398/11/23 15:34 نویسنده: مدیر سیستم
قابلیت نقدشوندگی

قابلیت نقدشوندگی چیست؟

یکی از عوامل موثر بر ریسک دارایی‌ها قابلیت نقدشوندگی آنهاست. منظور از قابلیت نقدشوندگی این است که پس از سرمایه‌گذاری در یک سهم، اگر قصد فروش آن را داشته باشید، در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین هزینه بتوانید آن را به پول نقد و یا به سهمی دیگر تبدیل کنید.

هرچه قابلیت نقدشوندگی یک سهم بالاتر باشد به معنای این است که آن سهم ریسک نقدشوندگی پایین‌تری را دارد.

قابلیت نقدشوندگی به چه عواملی بستگی دارد؟

سرمایه‌گذاری در همه صنایع و سهام به میزانی برابر قابلیت نقدشوندگی را به همراه ندارند. به طور کلی قابلیت نقدشوندگی به عوامل متعددی وابسته است. مهم‌ترین آنها بازاری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید و وضعیت کلی آن بازار، وضعیت کلی آن صنعت، افزایش در حجم معاملات، شوک‌های بازار، صورت‌های مالی شرکت مورد نظر و...

هرچه در کل بازار بورس قابلیت نقدشوندگی بالاتر برود، می‌تواند نشان از این داشته باشد که شفافیت اطلاعات بالاتر رفته است و همچنین می‌تواند حاکی از این نکته باشد که قیمت اوراق بهادار در آن بازار به قیمت ذاتی‌شان نزدیک‌تر هستند.

بهترین معیار برای تشخیص سهم‌های نقدشونده گزارشی است که به صورت فصلی توسط سازمان بورس منتشر می‌شود و در آن 50 شرکت برتر بورسی معرفی می‌شوند. برای دسترسی به این گزارش می‌توانید به سایت Tse.ir مراجعه بفرمایید.

قابلیت نقدشوندگی بالا چه مزیت‌هایی دارد؟

در بررسی عوامل موثر بر ریسک بازار یکی از مهم‌ترین آن عوامل قابلیت نقدشوندگی است. هرچه بازار احتمال نقدشوندگی بالاتری داشته‌باشد ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاران دارد.

در دوران رکود و ریزش بازار عامل قابلیت نقدشوندگی اهمیت بیشتری می‌یابد به دلیل اینکه افراد بسیاری در این موقعیت تمایل به فروش دارند. با افزایش نقدشوندگی، هزینه معاملات به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد. همانطور که اشاره شد نقدشوندگی همچنین نقش مهمی را در فرآیند کشف قیمت ایفا می‌کند.

مطالب پیشنهادی