بلاگ/بورس
شناسه خبر:471 تاریخ انتشار:1399/02/10 09:53 نویسنده: مدیر سیستم
عرضه اولیه شرکت شیر پگاه گیلان (غگیلا)

شرکت شیر پگاه گیلان با نام نماد غگیلا یکی از عرضه اولیه‌های سال 99 است که برای بررسی میزان ارزشمندی این عرضه اولیه به معرفی این شرکت پرداخته‌ایم.

عرضه اولیه شرکت شیر پگاه گیلان (غگیلا)

شرکت شیر پگاه گیلان: بدون شک شیر را می‌توان مفیدترین نوشیدنی جهان دانست. نوشیدنی‌ای که به علت وجود منابع مفیدی مانند کلسیم و پروتئین، آن را به جزء جدایی ناپذیر رژیم غذایی انسان‌ها در تمام سنین تبدیل کرده است. از همین رو صنعت دامداری را می‌توان یکی از صنایع مهم در هر کشوری دانست که توجه به آن، می‌تواند سلامت افراد یک جامعه را برای نسل‌ها تضمین کند. صنعت دامداری در ایران نیز یکی از صنایع مهم کشور می‌باشد که با قدمت 80 ساله خود، از صنایع قدیمی کشور به حساب می‌آید.

اولین نژاد دام‌های شیری در ایران در زمان جنگ جهانی دوم از فرانسه خریداری و تحویل مؤسسه حیدرآباد شد. حدود ۱۰ سال بعد برای احداث اولین دامداری‌های صنعتی تلاش‌هایی صورت گرفت و در نهایت در سال 1336، اولین کارگاه لبنیات‌سازی با نام آستارا در خیابان فردوسی تهران تأسیس شد. در طی سال‌ها برندها و واحدهای مختلفی از جمله میکی ماست، شرکت صنایع شیر ایران، لبنیات پاستوریزه پاک و... اقدام به تهیه و توزیع شیر و ماست بسته‌بندی شده کردند که از بزرگ‌ترین آن‌ها می‌توان به شرکت صنایع شیر ایران اشاره کرد.

شرکت صنایع شیر ایران، بزرگ­ترین گروه صنایع لبنی کشور می‌باشد که از سال 1380 محصولات خود را با عنوان پگاه عرضه می‌کند. هلدینگ صنایع شیر پگاه هم اکنون با دارا بودن 29 زیر مجموعه تولیدی، به بزرگ‌ترین تولید کننده صنعت لبنیات در خاورمیانه بدل گشته است. شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان با سرمایه 20 میلیاردی، از زیرمجموعه‌های هلدینگ صنایع شیر پگاه می‌باشد که در روز چهارشنبه جاری به عنوان هشتمین زیرمجموعه این هلدینگ وارد بازار سرمایه می‌شود.

تاریخچه و فعالیت شرکت پگاه گیلان

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان، یکی از بزرگ‌ترین واحدهای لبنی در کشور می‌باشد که در سال 1354، به عنوان یکی از واحدهای شرکت تهیه و توزیع شیر ایران تأسیس شد.

محل شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان و کارخانه آن در شهر صنعتی رشت واقع می‌باشد و این شرکت با دریافت مواد اولیه‌ای مانند شیر خام، خامه فله و شیر خشک، محصولاتی همچون انواع شیر، خامه، کره، ماست، پنیر، دوغ، آب میوه، شیر خشک و کشک تولید می‌کند. همچنین این شرکت با جذب 80 درصد شیر تولیدی در استان گیلان، بزرگ‌ترین واحد تولید کننده انواع محصولات لبنی و نوشیدنی در این استان می‌باشد.

سهم شرکت از بازارهای صادراتی

  1. شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان علاوه بر ارائه محصولات خود در بازار داخلی، تولیدات خود را به 17 کشور از جمله عراق و افعانستان صادر می‌کند.
  2. همچنین این شرکت طی سالیان اخیر سعی داشته است تا با ایجاد سردخانه‌های مرکزی در کشورهای هدف و کوتاه کردن دست واسطه‌های بازرگان، هزینه‌های حمل را کاهش داده و مشتریان بیشتری جذب کند.

ریسک‌های پیرامون شرکت

شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان نیز مانند بسیاری دیگر از شرکت‌های این صنعت، با ریسک‌هایی که در زیر به آن‌ها اشاره شده مواجه است:

  • ریسک نوسانات نرخ بهره و نرخ ارز
  • ریسک تجاری
  • تغییرات قوانین و مقررات دولتی
  • کمبود شیر

به عنوان مثال در بخش تجاری، عواملی از قبیل عرضه محصولات لبنی مشابه جدید، اعطای تخفیفات خارج از عرف تجاری توسط  رقبا، اعتبار بیش از اندازه به خریداران و در کل هرگونه رقابت ناسالم رقبا می‌تواند میزان فروش این شرکت را کاهش دهد. بر این اساس سرمایه‌گذاران باید همواره با بررسی شرایط موجود و ریسک‌های پیرامون شرکت، خرید آگاهانه‌ای انجام دهند.

بهترین زمان فراموش عرضه اولیه

عرضه 20 درصد شرکت در بازار سرمایه

روز جاری، 20 درصد از شرکت شیر پاستوریزه پگاه گیلان، معادل 40 میلیون سهم در دامنه قیمتی 12000 تا 12507 ریال در بازار دوم فرابورس عرضه خواهد شد. همچنین حداکثر میزان سهمیه هر فرد 50 سهم می‌باشد که با توجه به رکورد شکنی‌های حضور سرمایه‌گذاران در عرضه‌های اولیه‌ی قبلی، به نظر می‌رسد حدود 20 هزار تومان به هر کد معاملاتی تخصیص یابد.

شرکت در عرضه‌های اولیه در بیشتر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران کرده است و شرکت‌های کمی در حافظه اهالی بازار سرمایه وجود دارند که پس از عرضه اولیه، کام سهامدارن خود را با سودهای خود شیرین نکرده باشند. اما همواره شناخت یک شرکت قبل از خرید، یکی از مهم‌ترین قواعدی است که تحلیلگران بازار سرمایه همواره به رعایت آن تاکید کرده‌اند. در این مطلب سعی شد تا با معرفی مختصر این شرکت، خواننندگان را در رعایت این قاعده یاری کنیم.

عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بخریم؟

دسته بندی: بورس اخبار
مطالب پیشنهادی
نظرات