بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:382 تاریخ انتشار:1399/01/26 09:05 نویسنده: معصومه رنج خواه
عرضه اولیه‌ها با بیشترین و کمترین بازدهی در 3 ماه گذشته کدام‌اند؟

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی میزان بازدهی عرضه‌اولیه‌ها در سه ماه اخیر بپردازیم. منظور از این بازه سه ماهه، بهمن و اسفد 98 و فروردین 99 است.

عرضه اولیه‌ها با بیشترین و کمترین بازدهی در 3 ماه گذشته کدام‌اند؟

عرضه اولیه و نگرانی‌ در بازارهای صعودی

با توجه به رشد خوب بازار سرمایه‌ در سال ۹۸، شرکت‌های بورسی بازدهی بالایی را برای سهامداران خود به همراه داشتند (برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع بورس؛ سهام و صنایع جامانده کدام‌اند؟ مراجعه کنید.). در بازه زمانی یک ساله سهام بسیاری از شرکت‌ها چند برابر شده‌اند که این موضوع برای سهامداران فرصت خوبی محسوب شد؛ اما معمولاً در بازارهای صعودی سهامداران نگرانند که بازدهی بالا و مناسب را کسب نکنند و در واقع از رشدهای بزرگ بازار جا بمانند. این نگرانی سبب می‌شود که سهامداران با تغییرات متداول سهام در پرتفوی خود، از رشدهای بازار عقب بمانند. یکی از راه‌های جلوگیری از این عقب‌ماندگی، بررسی بازدهی سهم‌های مورد نظر در بازه‌های زمانی تعیین شده است (برای مطالعه بیشتر به مقاله سهام و صنایعی که بیشترین رشد را در بورس داشته‌اند کدام‌اند؟ مراجعه شود.). در بین نمادهایی که در بازار بورس اوراق بهادار معامله می‌شوند، عرضه اولیه‌ها جلوی چشم سهامداران به خصوص سهامداران تازه‌وارد هستند. پس معمولاً این نمادها تقاضای خوبی دارند که بازدهی مناسبی را برای سهامداران خود به ارمغان می‌آورند؛ اما در این بین با توجه به تفاوت بین عملکرد شرکت‌ها و توجه بازار به صنایع مختلف، میزان بازدهی عرضه اولیه‌ها متفاوت خواهد بود.

در اواخر سال ۹۸، شاهد بودیم که شرکت‌های زیادی در بازار بورس عرضه شدند. با توجه به گسترش بازار سرمایه و افزایش تعداد سرمایه‌‌گذاران در این بازار، سازمان قصد دارد با عرضه شرکت‌های بزرگ، نقدینگی واردشده به بازار را جذب کند. این موارد باعث شده تا موضوع عرضه اولیه‌ها جذاب‌تر شود. در ادامه میزان بازدهی عرضه اولیه‌های سال ۹۸ را در ۳ ماه اخیر بررسی خواهیم کرد (در این بررسی نمادهای فروی، ومهان، کلر، قرن، شصدف، تملت، شگویا، زکوثر و ساوه لحاظ نشده‌اند).

استقبال از عرضه اولیه‌ها

یکی از مواردی که برای سرمایه‌گذاران بورس اوراق بهادار، مخصوصاً سرمایه‌گذاران تازه‌وارد همیشه جذابیت دارد، عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس است. عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس به این دلیل که در اغلب مواقع برای سرمایه‌گذاران سودآور است، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد.

تجربه نیز نشان داده است که تاکنون بیش از ۹۰ درصد عرضه اولیه‌های بورس حداقل ۳۰ درصد سود را برای خریداران خود به ارمغان آورده‌اند. حتی در برخی موارد این سود به بیش از ۱۰۰ درصد نیز رسیده است. این تجربیات و تفکر عمومی بازار و معامله‌گران در خصوص عرضه اولیه‌ها، موجب شده که در هنگام عرضه اولیه‌های جدید یک جو روانی مثبت وجود داشته باشد که منجر به افزایش تقاضا برای این سهم‌ها می‌شود. این افزایش تقاضا در کنار محدودیت‌های خریدی که در زمان عرضه اولیه وجود دارد، باعث می‌شود که تقاضا برای سهم عرضه شده نسبت به تعداد سهامی که در بازار عرضه می‌شود، بیشتر باشد.

در نتیجه سهام عرضه شده چند روزی را صف خرید خواهد بود. معمولاً عرضه اولیه‌ها با استقبال بالای سرمایه‌گذاران مواجه می‌شوند و تا زمانی که این تقاضا برای آن‌ها برقرار است، روند صعودی خود را طی می‌کنند. بعد از آن که تقاضا برای عرضه اولیه‌ها کاهش پیدا کرد، این نمادها متعادل می‌شوند و همانند دیگر سهام بازار سرمایه معامله می‌شوند و مسیر خود را طی می‌کنند. عرضه اولیه‌ها عمدتاً پس از رشدی که دارند، در یک بازه قیمتی مشخصی استراحت می‌کنند و پس از آن به مسیر خود ادامه می‌دهند.

بررسی بازدهی عرضه اولیه‌ها در سه ماهه گذشته

در سال ۹۸، ۲۳ شرکت به بازار بورس اوراق بهادار عرضه شده‌اند که از این تعداد، ۱۴ نماد رشد اولیه خود را طی کرده‌اند و حدود ۳ ماه از این زمان نیز برای آن‌ها گذشته است. این شرکت‌ها پس از گذراندن رشد اولیه خود، معاملات متفاوتی را سپری کرده‌اند و با توجه به تقاضای بازار بازدهی متفاوتی داشته‌اند. در جدول زیر میزان بازدهی این ۱۴ شرکت را در ۳ ماه اخیر مشاهده می‌کنید:

بازدهی عرضه اولیه‌ها در سه ماه اخیر

شرکت تولیدی فولاد سپید فراب کویر (کویر) با بازدهی ۱۱۸.۹۳ درصدی نسبت به دیگر شرکت‌ها روند معاملاتی بهتری را طی کرده است و بیشترین رشد را در این بازه ۳ ماهه به خود اختصاص داده است. نمادهای رنیک، تاصیکو و فسازان نیز در این بازه ۳ ماهه، بازدهی خوبی داشته‌اند و روند معاملاتی یکسانی را طی کرده‌اند و بعد از نماد کویر قرار می‌گیرند.

شرکت دارویی ره‌آورد تأمین (درهآور) با بازدهی ۴.۹۸ درصدی، کمترین رشد را در بین این ۱۴ شرکت داشته است. همچنین نمادهای نوری، دکپسول و وآوا نیز بازدهی پایینی داشته‌اند.

نتیجه‌گیری

همان‌طور که مشاهده کردید عرضه اولیه‌ها بازدهی متفاوتی را پس از رشد اولیه خود دارند و در واقع موارد دیگری سبب می‌شوند تا عرضه اولیه‌ها مورد توجه بازار قرار بگیرند یا تقاضای بالایی نداشته باشند. این موارد عبارتند از:

  • اندازه یا بزرگی سهام شرکت عرضه شده
  • وضعیت فعلی و آینده شرکت عرضه شده
  • رفتار سهامداران عمده در ایام معاملات عادی سهام
  • شرایط و روند کلی بازار

پس از متعادل شدن سهم، سرمایه‌گذاران به تدریج با آن سهم نیز مثل سایر سهم‌های بازار برخورد می‌کنند. در واقع رشد عرضه اولیه‌ها پس از متعادل شدن به موارد بالا بستگی دارد که معامله‌گران می‌توانند با بررسی این موارد به خرید یا فروش سهم مورد نظر خود اقدام کنند (برای مطالعه بیشتر درباره زمان مناسب برای فروش عرضه اولیه‌ها می‌توانید به مقاله عرضه اولیه را چه زمانی بفروشیم؟ مراجعه کنید.).

طبق موارد ذکر شده در بالا باید در نظر داشت به دلیل کاهش شدید قیمت نفت در ۳ ماه گذشته، بسیاری از شرکت‌های وابسته به قیمت نفت کاهش قیمت را تجربه کردند. به عنوان مثال بازدهی نوری در ۳ ماه گذشته متأثر از کاهش قیمت نفت بوده است.

برای آشنایی بیشتر با تمام بازارهای مالی کشور می‌توانید دوره آموزشی رایگان آموزش همگانی سرمایه‌گذاری و برای آشنایی بیشتر با بازار بورس می‌توانید دوره آموزشی رایگان دوره آشنایی با بازار بورس را مشاهده کنید. 

برچسب ها : عرضه‌ اولیه‌ها
دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
عرضه اولیه‌ها با بیشترین و کمترین بازدهی در ۳ ماه اخیر

عرضه اولیه و نگرانی‌ در بازارهای صعودی با توجه به رشد خوب بازار سرمایه‌ در سال ۹۸، شرکت‌های بورسی بازدهی بالایی را...

عرضه اولیه را چه زمانی بفروشیم؟

عرضه اولیه و نگرانی‌ در بازارهای صعودی با توجه به رشد خوب بازار سرمایه‌ در سال ۹۸، شرکت‌های بورسی بازدهی بالایی را...

نظرات