بلاگ/اصطلاحات ارزهای دیجیتال
شناسه خبر:420 تاریخ انتشار:1399/01/28 19:00 نویسنده: مدیر سیستم
عدم تمرکز (Decentralize) در بازار رمزارزها

 

یکی از مفاهیم اساسی شبکه بلاک چین عدم تمرکز در این شبکه است. این مفهوم به این معناست که هیچ نهاد مرکزی نمی‌تواند انتقال اطلاعات در این شبکه را تحت کنترل داشته باشد.

در یک شبکه متمرکز، یک نهاد مرکزی به عنوان مرکز تقسیم اطلاعات وجود دارد. در این شبکه اطلاعات ارسالی ابتدا توسط یک سرور مرکزی دریافت شده و سپس از آن سرور به گیرنده ارسال می‌شود.

به عنوان مثال در شبکه بانکی کشور، اطلاعات یک تراکنش ابتدا به سرورهای بانک مرکزی یا همان شبکه شتاب ارسال شده و پس از پردازش، اطلاعات به سمت بانک مقصد روانه می‌شود.

این نوع پردازش ممکن است دارای دو مشکل اساسی باشد:

  • این اطلاعات توسط نهاد مرکزی کنترل شده و ممکن است مشکلاتی را برای فرستنده یا گیرنده ایجاد کند.
  • زمانی که حجم انبوهی از اطلاعات توسط یک سرور پردازش می‌شود موجب کندی پردازش و یا بروز مشکلاتی حین پردازش مانند آسیب دیدن اطلاعات می‌شود.

اما در شبکه بلاک ‌چین که از فناوری عدم تمرکز استفاده می‌کند، این مشکلات به وجود نمی‌آید. در این شبکه تمامی اطلاعات مبادله شده توسط تمام افراد شبکه قابل رویت است ( البته با رعایت اصول حفاظت اطلاعات شخصی افراد ) و کسی نمی‌تواند آن‌ها را تغییر دهد.

از سوی دیگر از آنجا که پردازش اطلاعات توسط حجم انبوهی از رایانه‌های متصل به شبکه بلاک چین صورت می‌گیرد کندی تبادل اطلاعات یا آسیب دیدگی آن‌ها به‌وجود نمی‌اید.

برچسب ها : عدم تمرکز
مطالب پیشنهادی
نظرات