بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:188 تاریخ انتشار:1398/11/23 15:52 نویسنده: مدیر سیستم
صف فروش

صف فروش چیست؟ 

صف فروش یا خرید تنها در بازارهایی رخ می‌دهد که دارای دامنه نوسان هستند. بازار سرمایه ایران دارای دامنه نوسان است. این دامنه نوسان در مواقعی سبب می‌شود تا صف تشکیل شود. در مواقعی که عرضه در پی اتفاقی منفی در بازار، صنعت یا سهام زیاد می‌شود، سرمایه‌گذاران برای فروش سهام از یکدیگر سبقت می‌گیرند و حاضرند در کف قیمتی اقدام به فروش سهام خود کنند. این قیمت پایین‌ترین قیمت مجاز برای آن سهم در آن روز است. اصطلاحاً به این مواقع، یعنی زمانی که حجم عرضه بسیار بالا باشد و در کف قیمتی اتفاق بیافتد و هیچ خریداری هم برای سهم وجود نداشته باشد، صف فروش گفته می‌شود. هر اندازه ميزان نقدشوندگي در يک بازار بيشتر باشد، از حجم صف‌های فروش و خرید سهم کاسته خواهد شد. زيرا در همه شرايط اعم از افزايش و کاهش قيمت سهم، همواره متقاضي براي سهم وجـود دارد. در واقع سرمایه‌گذاران با قیمت‌های بالاتری می‌توانند سهام خود را بفروشند یا در پایین‌ترین قیمت نیز خریدار وجود دارد. هر چه تعداد سهام در صف فروش بیشتر باشد به اصطلاح گفته می‌شود که صف فروش سنگین است.

توجه داشته باشید که اگر سهمی در منفی کامل صف فروش داشت، دلیلی بر افت سهم در روزهای آینده نیست. سهم‌های زیادی در بازار با صف فروش وجود داشتند اما روز بعد روند حرکتی آن‌ها کاملاً برعکس شد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای خرید و فروش فقط صف خرید و صف فروش سهام را ملاک قرار ندهید.

در مواقعی ممکن است که صف فروش سهم توسط بازیگر آن چیده شده باشد. زیرا بازیگران سهم با ایجاد صف فروش، می‌توانند حجم مورد نیاز خود را خریداری کنند. پس توجه داشته باشید که تنها با تحلیل، سهم مورد نظر را خرید و فروش کنید.

برچسب ها : صف فروش
مطالب پیشنهادی
نظرات