بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:187 تاریخ انتشار:1398/11/23 15:52 نویسنده: مدیر سیستم
صف خرید

صف خرید چیست؟

سازمان بورس اوراق بهادار برای هر نماد محدودیت دامنه نوسان در نظر گرفته است. با کمک دامنه نوسان می‌توان جلوی نوسانات شدید و زیاد قیمت را گرفت. این محدودیت دامنه نوسان سبب می‌شود تا در مواقعی که تقاضا در بازار زیاد است، نمادها در حداکثر قیمت خود معامله شوند. به این ترتیب همچنان تعداد خریداران افزوده می‌شود ولی فروشنده‌ای وجود ندارد. در این مواقع صف خرید تشکیل می‌شود.

به عبارتی دیگر، در مواقعی که تقاضا برای یک نماد بسیار بالا است، خریداران برای خرید آن نماد از یکدیگر سبقت می‌گیرند و حاضرند با قیمتی بالاتر اقدام به خرید کنند. این قیمت حداکثر می‌تواند بالاترین قیمت مجاز برای آن نماد در آن روز باشد. اصطلاحاً به این مواقع، یعنی زمانی که حجم تقاضا بسیار بالا باشد و در حداکثر قیمتی اتفاق بیفتد و هیچ فروشنده‌ای وجود نداشته باشد، صف خرید گفته می‌شود.

معمولاً برخی از سرمایه‌گذاران به خصوص تازه‌واردان علاقه زیادی به صف خرید دارند. در واقع این دسته از سرمایه‌گذاران ملاک خرید یک نماد را داشتن صف خرید قرار می‌دهند. این افراد هر کاری می‌کنند تا بتوانند از صف خرید نماد مورد نظر خود خرید کنند؛ زیرا معتقدند در روزهای آینده نیز نماد مورد نظر صف خرید خواهد بود. این کار بزرگترین اشتباهی است که این دسته از سرمایه‌گذاران انجام می‌دهند؛ زیرا هیچ قطعیتی وجود ندارد که آن نماد روزهای آینده هم تقاضای بالایی داشته و با صف خرید همراه باشد. باید توجه کرد که این کار بسیار خطرناک است و بر روی معاملات آینده سرمایه‌گذار نیز تأثیرگذار خواهد بود. توجه داشته باشید که بهترین کار، خرید با آرامش و در قیمت‌های مناسب است.

برچسب ها : صف خرید
مطالب پیشنهادی
نظرات