بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:186 تاریخ انتشار:1398/11/23 15:41
صفر تابلو فردا

صفر تابلو فردا چیست؟ 

گاهی اوقات بین سرمایه‌گذاران اصطلاحاتی استفاده می‌شود که برخی از افراد تازه‌وارد با آن‌ها آشنایی ندارند. یکی از این اصطلاحات، "صفر تابلو فردا" است. قیمت پایانی امروز یک نماد را صفر تابلو فردا می‌گویند.

 به عنوان مثال اگر فردی نمادی را سه درصد پایین‌تر از صفر تابلو فردا فروخته باشد، در واقع او آن نماد را سه درصد پایین‌تر از قیمت پایانی امروز فروخته است. در بازار سرمایه ایران به دلیل وجود قیمت پایانی، قیمت آخرین نماد ملاک بازه نوسان فردای آن نماد شناخته نمی‌شود. در واقع قیمت پایانی یک نماد است که تعیین می‌کند آن نماد فردا در چه محدوده قیمتی می‌تواند نوسان کند.

در برخی از موارد سرمایه‌گذاران به جای استفاده از قیمت پایانی، از اصطلاح صفر تابلو فردا استفاده می‌کنند. این اصطلاح بیشتر زمانی استفاده می‌شود که اختلاف بین قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی بالاست و معامله‌گران به خاطر هیجان، حاضرند سهام خود را در قیمتی پایین‌تر از قیمت پایانی بفروشند. در این مواقع افراد در حال فروش سهم خود پایین‌تر از قیمت صفر تابلو فردا هستند. این اتفاق می‌تواند در زمانی که قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت پایانی است نیز رخ دهد. به طوری که معامله‌گران در حال خرید سهام در قیمتی بالاتر از صفر تابلو فردا هستند. 

برچسب ها : صفر تابلو فردا
مطالب پیشنهادی
نظرات