بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:141 تاریخ انتشار:1398/11/11 21:21 نویسنده: مدیر سیستم
شکست حمایت و مقاومت

نکاتی در رابطه با شکست حمایت و مقاومت 

بر اساس آموزه‌های علم تحلیل تکنیکال، قیمت در سیر صعودی و یا سیر نزولی خود نسبت به برخی نقاط واکنش نشان داده و ممکن است برای مدتی در آن نقطه متوقف شود و یا به کلی روند تغییر کند.

واکنش قیمت به یک نقطه در روند صعودی را مقاومت آن روند می‌گویند. زمانی که قیمت به مقاومت خود برخورد می‌کند، سه اتفاق محتمل است. اول آنکه اگر مقاومت مستحکم باشد، قیمت از آن نقطه، روند معکوس را آغاز می‌کند. دوم ممکن است برای مدتی حول آن قیمت نوسان کند. سوم اینکه ممکن است روند قدرتمند باشد و یا مقاومت ضعیف باشد که موجب شکسته شدن مقاومت بشود.

حمایت نیز همانند مقاومت است ولی در روندهای نزولی اتفاق می‌افتد. در این نقطه تمام اتفاقات مشابه مقاومت ممکن است رخ دهد.

نقاط حمایت و مقاومت در نمودار توسط واکنش‌های قبلی قیمت به آن نقاط مشخص می‌شود که توسط ابزار تحلیل تکنیکال معلوم می‌گردد. هرچه تعداد برخوردهای قیمت و واکنش نشان دادن آن به این نقاط بیشتر باشد، حمایت و مقاومت در این نقاط مستحکم‌تر است.

به بالاترین قیمتی که تاکنون یک روند صعودی به خود دیده مقاومت تاریخی و به پایین‌ترین قیمتی که به خود دیده حمایت تاریخی می‌گویند.

زمانی که قیمت از یک نقطه حمایتی عبور کرده و با چند کندل خود را زیر آن تثبیت می‌کند، گفته می‌شود که این حمایت شکسته شده و قیمت تا حمایت بعدی نزول خواهد کرد.

این اتفاق در روند صعودی نیز رخ می‌دهد که طی آن با عبور قیمت از نقطه مقاومتی و تثبیت خود بالای آن، می‌گوییم که این مقاومت شکسته شده است.

 

مطالب پیشنهادی
نظرات