بلاگ/آموزش بورس
شناسه خبر:506 تاریخ انتشار:1399/02/24 17:08
شغل و مهارت‌های آینده برای کودکان شما

آمادگی کودکان برای آینده: اکنون که در حال خواندن این مقاله هستید، احتمالاً تکنولوژی بیش از پیش جای انسان‌ها را در فضای کاری گرفته است. این امر ابهامی را در ذهن تمام افرادی که به نحوی در کسب‌وکار‌های رو به رشدی فعالیت می‌کنند، پدید می‌آورد که برای ماندن در فضای کاری تکنولوژیک چه مهارت‌های شغلی لازم است؟ همچنین چه مهارت‌های شغلی برای ما مزیت آفرین هستند و تهدید کمتری از سمت تکنولوژی به آن وارد می‌شود؟

 

کودکان

دانشگاه‌ها، مراکز کسب‌وکار و همچنین سایت‌های کاریابی جهانی سالانه با بررسی روند رشد کسب‌وکارهای مطرح دنیا، روند ارزیابی مهارت‌های شغلی لازم را بررسی می‌کنند. مهارت‌های شغلی که توجه کارفرمایان را بیشتر جلب می‌کند.

 امروزه مهارت‌های شغلی به دو دسته مهارت‌های سخت و مهارت‌های نرم تقسیم می‌شود.

  • مهارت‌های سخت: اکثر مشاغل به خصوص مشاغل فنی به مهارت‌های سخت نیاز دارند. مهارت‌های سخت مهارت تخصصی کار با ابزار مرتبط با شغل شماست. به طور مثال شما اگر به عنوان فروشنده یک فروشگاه زنجیره‌ای مشغول به کار هستید لازم است مهارت کار با دستگاه پرداخت فروشگاه و نحوه ثبت اقلام توسط آن دستگاه را بدانید. یا اگر به عنوان یک معمار فعالیت می‌کنید احتمالاً لازم است ابزارهای مختلف نقشه‌کشی و انواع نقشه‌ها و نرم‌افزارهای نقشه‌کشی را دانسته و با نحوه استفاده از ابزارها و کاربرد نقشه‌های مختلف آشنا باشید.
  • مهارت‌های نرم: به مهارت‌های فردی و بین فردی اطلاق می‌شود که نحوه تعامل، درک و عملکرد هر فرد را تعیین می‌کند. عادت‌های هر فرد و مهارت‌های اجتماعی وی در چگونگی انجام فعالیت او اثرگذارند. با گذر زمان و گسترش تکنولوژی و استفاده بیشتر از ربات‌هایی که رفته رفته جای انسان‌ها را می‌گیرند، مهارت‌های نرم بیش از پیش مهم واقع شدند.

در نتیجه علاوه بر ابزارها، امروزه تعاملات انسانی و نحوه ارائه و عملکرد افراد تأثیر بسیاری در روند رشد یک کسب‌وکار دارد. به همین دلیل کارفرمایان بر این عقیده هستند که انسان‌ها نسبت به مهارت‌های سخت آموزش‌پذیرترند. بنابراین افرادی که مهارت‌های فردی و بین فردی قوی‌تری داشته باشند در صورتی که آموزش ببینند سریع‌تر ارتقا پیدا خواهند کرد.

مهارت‌های نرم مهارت‌هایی هستند که انسان از کودکی در محیط‌های اجتماعی آن‌ها را فرامی‌گیرد و این امر را مهم می‌سازد که از کودکی به پرورش این مهارت‌ها در فرزند خود پرداخته و در روند سپردن مسئولیت‌های مختلف به وی بستر مناسبی را جهت رشد این مهارت‌ها در خانه و مدرسه فراهم کنیم.

  1. آشنایی اولیه با سواد مالی برای کودکان
  2. آشنایی با سواد مالی برای بزرگسالان

در این مقاله به مهارت‌های شغلی نرمی می‌پردازیم که در دو سال گذشته از جمله مهم‌ترین مهارت‌های شغلی محسوب می‌شوند.

مهارت‌های شغلی نرم

 

1. مهارت‌های ارتباطی کودکان

رشد و ارتقا مهارت‌های ارتباطی از همان کودکی نقش مؤثری در میزان بهره‌وری فرزندان در بزرگسالی دارد. مهارت‌های ارتباطی کودک به نحوه تعامل وی با محیط بازمی‌گردد که به عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌های شغلی کودکان شمرده می‌شود. این مهارت‌ها در محیط‌های اجتماعی و با سپردن مسئولیت‌های اجتماعی پرورش یافته و کمک می‌کنند تا کودک در سنین بزرگسالی با توجه به داده‌ها و اطلاعات محیط و نحوه دریافت صحیح آن‌ها، امور مربوطه به خود را متوجه شده و به نحو صحیح انجام دهد. مهارت خوب گوش دادن، سخنرانی و درک زبان بدن از جمله مهارت‌های ارتباطی به حساب می‌آیند.

2. کار تیمی

توانایی و تخصص افراد طی مرور زمان شرایط را به سمتی سوق می‌دهد تا افراد برای بهره‌وری بالاتر و ارائه خروجی بهتر، کار تیمی انجام دهند. این مهارت از اولین روزهایی که کودک به اجتماع بزرگتری از خانواده پا می‌گذارد به صورت جدی مطرح می‌شود. توانایی تقسیم کار و مشخص نمودن تک تک وظایف اعضای کار، مهم و تعیین کننده است. کودکان در فضای کار تیمی وابستگی امور را بهتر درک می‌کنند. آن‌ها با درک چگونگی فرآیند یک فعالیت سعی می‌کنند کاری که به آن‌ها واگذار شده را با کیفیت بهتری ارائه کنند چرا که در یک فرآیند سیستمی اگر در هر مرحله از کار کیفیت خروجی افت کند، فعالیت کل تیم و کیفیت آن تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؛ بنابراین در کار تیمی تعهد به کیفیت هر بخش از فعالیت‌های تخصیص یافته از جمله یکی از آموزه‌های مهم به عنوان مهارت شغلی فرزندان تلقی می‌شود.

3. حل مسئله

مسئله یا به تعریف دیگر مانعی که به عنوان سد مسیر پیش روی ما قرار می‌گیرد جزء لاینفک و اجتناب‌ناپذیر تلقی می‌شود. همه‌ی ما در روند رسیدن به خواسته‌های خود مسائل و چالش‌هایی را پیش‌ روی خود می‌بینیم و به هر نحوی سعی می‌کنیم با دانش و ابزار مناسب آن‌ها را پشت سر بگذاریم. محیط اجتماعی و روند جامعه پذیری کودک به نحوه‌ی تعامل وی با محیط کمک می‌کند و آموزش‌های لازم جهت رویارویی با چالش‌های اجتناب‌ناپذیر و غیرقابل پیش‌بینی محیط را به وی می‌دهد. گاهی اوقات کودک حین بازی با وسایل خود از جمله عروسک یا ماشین‌های مختلف به هدف داستان‌سازی ذهنی، سعی می‌کند چالشی را به عمد ایجاد کرده و سعی کند در روند بازی آن چالش را رفع نماید. به طور مثال کودک حین ماشین بازی موانع مختلفی را جلوی راه ماشین قرار داده و حین نزدیک شدن به آن‌ها سعی می‌کند راهی برای کنار گذاشتن آن مانع از مسیر گذر ماشین خود پیدا کند. این بازی‌های ساده می‌تواند از یک سو به پذیرش مسئله به کودک کمک کرده و از سوی دیگر توجه وی را به ارائه راه حل هرچه سریع‌تر جلب و متمرکز کند.

4. تفکر انتقادی در کودک

دنیای امروز مورد هجوم اطلاعات و داده‌های متنوع از سمت بینش‌ها، ساختارها و سبک‌های فکری-رفتاری متفاوت است. از سوی دیگر منابع موثق و پیشرفت علم به انسان این امکان را می‌دهد تا با فکر و ارزیابی مسیرهای مختلف دست به انتخاب بزند. تفکر انتقادی به عنوان یک مهارت اجتماعی مهم برای زیستن در دنیایی بی مرز از نظر اطلاعات محسوب می‌شود و همچنین به عنوان یک مهارت شغلی برای کودکان و بزرگسالان مورد توجه قرار می‌گیرد. تفکر انتقادی از همان کودکی به سواد رسانه کودک کمک کرده و او را به سمتی سوق می‌دهد که با فکر، مشورت و ارزیابی آنچه می‌بیند و می‌شنود، رفتار کند. بی‌شک والدین کودک به عنوان اولین آموزگاران رفتاری وی و پس از آن معلمان و مربیان او نقش مؤثری در رشد تفکر انتقادی و ارزیابی شنیده‌های کودک دارند.

5. مسئولیت‌پذیری کودک

هر یک از افراد در جامعه، نقش اجتماعی به‌خصوصی دارند. این نقش اجتماعی به ما کمک می‌کند تا از ابعاد مختلف به رفع نیازهای خود در اجتماع بپردازیم. هر فرد با توجه به استعدادها و توانایی‌های خود در یک جمع، مسئولیتی بر عهده می‌گیرد و در راستای به سرانجام رساندن هدف اصلی جمع با سایر افراد همکاری می‌کند. مسئولیت‌پذیری در راستای برخی ارزش‌های اخلاقی همچون صداقت و تعهد جلوه می‌کند و از همان ابتدا به کودک آموزش داده می‌شود و او می‌آموزد که در مقابل کاری که به وی سپرده می‌شود مسئولیتی دارد که باید آن را به نحو درستی انجام دهد.

6. دوست‌یابی و شبکه‌سازی

تعاملات اجتماعی به همان اندازه که می‌تواند مفید و مؤثر واقع شود گاهی اوقات نیز می‌تواند عامل رکود و مانع رشد ما باشد. روابط اجتماعی، شبکه‌سازی و تعاملات انسانی نه تنها به تجربیات ما کمک می‌کنند بلکه محیطی را فراهم می‌سازند که فرد آن چه تاکنون دریافته است را مورد سنجش قرار داده و از آن استفاده کند. شبکه‌سازی کاربردی، متناسب با مسیر زندگی و اهداف هر فرد می‌تواند عامل انگیزشی و کمک کننده برای پیمودن مسیر محسوب شود. شبکه‌سازی به ما کمک می‌کند تا متناسب با خواسته‌هایمان، در شعاع ارتباطی خود، افرادی را که می‌توانند در مقاطع مختلف زندگی به ما کمک کنند، انتخاب کنیم. در کودکی این شبکه‌سازی را می‌توان این‌طور مطرح کرد که کودکان عمدتاً شخصی را به عنوان همبازی برای خود برمی‌گزینند که قصد دارد بازی مشابه را انجام دهد. به این طریق آن‌ها دوستانی را می‌یابند که به دلیل اشتراک سلیقه، مسیر و هدف می‌توانند همراه و کمک‌کننده خوبی برای آن‌ها باشند. تقویت این مسیر در کنار ارزش‌های اخلاقی کودک، باعث می‌شود در شکل‌دهی تعاملات اجتماعی سازنده‌تر، مفیدتر و موفق‌تر عمل کند.

جمع‌بندی

مهارت‌های دیگری همچون مهارت ارائه، مدیریت زمان، احترام، خوب گوش دادن، مدیریت استرس و ... جزء مهارت‌های مهم شغلی تلقی می‌شوند که با پایه‌گذاری مناسب آن‌ها در کودکی می‌توانند عامل مؤثری در موفقیت شغلی فرزندان شما محسوب شوند.

یادمان باشد محیط خانواده محیط بسیار اثرگذاری در القای مفاهیم پایه و پی‌ریزی مهارت‌های اجتماعی کودکان به حساب می‌آید و آموزش‌های جانبی به والدین و کودکان می‌تواند آن‌ها را در این مسیر یاری کند.

برچسب ها : کودکان کودک
دسته بندی: آموزش بورس آموزش
مطالب پیشنهادی
نظرات