بلاگ/تحلیل بورس
شناسه خبر:247 تاریخ انتشار:1398/12/20 20:37 نویسنده: مدیر سیستم
شرکت‌های انفورماتیک و معرفی کامل شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت IT بورس

در دو مقاله قبل به بررسی و معرفی اجمالی شرکت‌های IT و PSPها پرداخته شد؛ در این مطلب سعی داریم که به معرفی و بررسی شرکت‌های انفورماتیک بپردازیم.

شرکت‌های انفورماتیک و معرفی کامل شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت IT بورس

شرکت‌های انفورماتیک

در مقاله معرفی کامل شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت IT بورس به بررسی اجمالی شرکت‌های صنعت IT بورس پرداختیم و در مقاله PSP ها و معرفی کامل شرکت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت IT بورس (بخش دوم) به بررسی و معرفی شرکت‌های خدمات پرداخت حاضر در بورس پرداخته شد. در این مقاله که آخرین مقاله از این مجموعه مقالات است سعی داریم تا به معرفی و بررسی شرکت‌های انفورماتیک بپردازیم.

انفورماتیک شاخه‌ای از علم مهندسی ارتباطات و اطلاعات است که به بررسی الگوریتم‌ها، اثر متقابل سیستم‌های مصنوعی و طبیعی، ذخیره‌سازی و پردازش نقل و انتقال اطلاعات می‌پردازد. از این رو شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، شرکت‌های انفورماتیک نام دارند.

 این شرکت‌ها با استفاده از تخصص وسیع و تجربه مفید خود، در تعریف، ایجاد و مدیریت شرکت‌ها در زمینه فناوری‌های نوین در بخش‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، مخابرات و خدمات بانکی فعالیت می‌کنند. البته بیشتر خدمات ارائه شده توسط شرکت‌های بورسی فعال در این حوزه، در خدمت نظام مالی و بانکی کشور قرار می‌گیرد. از همین رو بخش زیادی از شرکت‌های انفورماتیک بورسی به صورت هماهنگ در خدمت بانک‌ها و نظام مالی کشور قرار دارد.

شرکت‌های بورسی فعال در این حوزه به شرح زیر هستند:

شرکت‌های انفورماتیک

نظام رتبه‌بندی شرکت‌های انفورماتیک

وجود شرکت‌های متعدد در حوزه انفورماتیک سبب شده تا طیف وسیعی از این شرکت‌ها با خدمات و کیفیت‌های متفاوت پیش‌روی مشتریان قرار گیرد. از همین رو برای این که اعتبار و صلاحیت شرکت‌ها در تمامی پروژه‌های کامپیوتری مشخص باشد، مسئله‌ی رتبه‌بندی شرکت‌های انفورماتیک به میان می‌آید.

رتبه‌بندی انفورماتیک در واقع یک تقسیم‌‌بندی کمی و کیفی در عرصه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است که در احراز صلاحیت شرکت‌ها برای تمامی پروژه‌های کامپیوتری از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شرکت‌های انفورماتیکی صادر می‌شود.

از طرفی یکی از موارد مهم در هنگام انعقاد قرارداد با شرکت‌های این حوزه، رتبه آن شرکت در نظام رتبه‌بندی شرکت‌های انفورماتیک است. به بیانی ساده‌تر، برای بسیاری از شرکت‌ها که بخواهند در پروژه‌ها با شرکت‌های انفورماتیک قرارداد منعقد کنند، اهمیت رتبه مطرح است. از همین رو، هرچه شرکت بتواند تعداد گواهی‌نامه‌های بیشتری را اخذ کند، از فرصت‌های بیشتری جهت اخذ پروژه و سودآوری برخوردار است.

انواع رتبه انفورماتیک

شرکت‌هایی که خواهان اخذ رتبه انفورماتیک هستند، در سه بخش حقوق و دستمزد پرداختی شرکت‌ها به کارکنان، میانگین درآمد مشمول مالیاتی شرکت‌ها و رضایت مشتری مورد بررسی قرار می‌گیرند. شرکت‌ها با توجه به داشتن شرایط مورد نظر و توان آن‌ها جهت دریافت رتبه، به هفت رده تقسیم می‌گردند که پایین‌ترین رتبه هفت و بالاترین رتبه یک می‌باشد. بدین ترتیب هرچه شرکت بتواند رتبه‌ بالاتری اخذ کند، در مناقصات و مزایده‌هایی که رتبه‌بندی شرکت‌ها الزامی است دارای امتیاز بالاتری جهت برنده شدن در مناقصه خواهد بود. این رتبه برای شرکت مادام‌العمر نبوده و شرکت هر دو سال یک بار موظف به تمدید آن است.

شرکت‌هایی که در زمینه انفورماتیک مشغول به فعالیت هستند، برای اخذ رتبه انفورماتیک به پانزده شاخه تقسیم می‌گردند که عبارت‌اند از:

 1. ارائه و پشتیبانی سخت‌افزاری Main Frame
 2. تولید و ارائه رایانه‌های غیرMain Frame
 3. تولید و ارائه دستگاه‌های جانبی
 4. تولید و ارائه قطعات و ملزومات
 5. تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای سفارش مشتری
 6. ارائه و پشتیبانی بسته‌های نرم‌افزاری و نرم‌افزارهای حامل محتوا
 7. ارائه و پشتیبانی نرم‌افزارهای پایه، سیستم و ابزارها
 8. خدمات شبکه‌های اطلاع‌رسانی Providers
 9. شبکه داده‌های رایانه‌ای و مخابراتی
 10. امنیت تولید و تبادل اطلاعات
 11. مشاوره و نظارت بر اجرای طرح‌های انفورماتیک، فناوری اطلاعات و ارتباطات
 12. خدمات پشتیبانی
 13. آموزش و پژوهش
 14. سیستم‌های اتوماسیون صنعتی
 15. سیستم‌های ویژه

در ادامه ضمن معرفی شرکت‌های انفورماتیک، تعداد گواهی‌‌های رتبه‌بندی اخذ شده توسط هر شرکت ارائه خواهد شد.

آتیه داده پرداز (اپرداز)

شرکت دانش‌بنیان آتیه داده پرداز به عنوان اولین ارائه دهنده بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه در سطح کشور از مردادماه سال 1381 فعالیت خود را  آغاز کرد.

حوزه فعالیت شرکت آتیه داده پرداز در فصل مشترک صنایع پویای مخابرات و نرم‌افزار است. البته تمرکز اصلی این شرکت از شروع فعالیت، بر ارائه خدمات مبتنی بر تکنولوژی روز به بانک‌ها و مؤسسات بزرگ بوده است و این مشتریان به عنوان بازار هدف در نظر گرفته شده‌اند. به طوری که در حال حاضر بیش از 20 بانک و موسسه مالی کشور از خدمات بانکداری الکترونیک این شرکت استفاده می‌کنند.

این شرکت در تیرماه 1395 وارد بازار بورس اوراق بهادار تهران شد و خدمات زیر را به مشتریان ارائه می‌دهد:

 • محصولات مبتنی بر ارسال و دریافت پیام کوتاه
 • راهکارهای پیام‌رسانی از طریق اینترنت همراه
 • راهکارهای حوزه بانکداری الکترونیکی
 • نرم‌افزارهای خاص منظوره تلفن همراه

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

افرانت (افرا)

شرکت افرانت در سال ١٣٧٦ با هدف فراهم آوردن طیف وسیعی از خدمات و راهکارهای ICT به منظور توانمندسازی کسب وکارهای دیجیتال تأسیس شد. افرانت به واسطه تجربه 22 ساله خود در صنعت فناوری اطلاعات موفق به ارائه خدمات به بیش از 1200 سازمان، شرکت‌های دولتی و غیردولتی و شرکت‌های نوپا (Startup) شده است. بخش عمده‌ای از کسب و کارهای دیجیتال کشور از جمله دیجی کالا، بازار، اسنپ، تپسی، الوپیک، کارپینو، شیپور، دیوار، اول مارکت، اسنپ مارکت، جیرینگ، باما، قلم چی، سیماک، فیدیبو، داستان من،  *780#و  fax.ir از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند.

فعالیت‌های اصلی شرکت افرانت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ارائه خدمات پهنای باند اختصاصی (Broad Band Service)
 • ارائه سرویس‌های اینترنتی
 • خدمات دیتاسنتر و ابری به سازمان‌ها و شرکت‌ها (Data Center & Cloud Services)

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

ایران ارقام (مرقام)

ایــران ارقــام بــا بیــش از 60 ســال تجربه، به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های ارائــه دهنده محصــولات و راهکارهــای بانکــی، مالــی و پرداخــت در کشور اسـت. این شرکت به عنـوان یکـی از پایه‌گذاران اصلـی صنعـت بانکـداری الکترونیـک و نقـل و انتقـال الکترونیکـی پول در ایـران، در سال 1370 اولین نسل خودپردازها را به نظام بانکی کشور معرفی کرد.
ایــن شــركت با دارا بودن حدود 677 پرسنل، خدمــات و محصــولات خــود را در حوزه‌هــای ســخت‌افــزاری و نــرم‌افــزاری ارائه می‌دهد.

شرکت ایران ارقام در حــوزه سـخت‌افـزاري بـا ارائـه دسـتگاه‌های خودپـرداز و خوددریافـت، پایانه‌هـای فـروش، كیوسـک بانکـی هوشـمند(STM) ، صنـدوق فروشـگاهی (Cash Register)، خودپرداز غیـر نقـدی (Cashless) و سـایر دسـتگاه‌های جانبـی نظیر اسـکناس شـمار، اسـکنر چـک بانکـی و... به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهد. به طوری که در سال گذشته سهم دستگاه‌های خودپرداز (ATM) و خوددریافت - خودپرداز (CRS) این شرکت از بازار به ترتیب 26 و 10 درصد بوده است.

این شــركت در حــوزه نــرم‌افــزاری طبــق گزارشــات تدویــن شــده از لحــاظ شــاخص كلــی ســوئیچ كــه از تركیــب شــاخص‌هــای ســرانه جرائــم صادركنندگــی، ســهم بــازار، تعــداد خودپــرداز متصــل بــه ســوئیچ، تعــداد كارت‌هــای صــادره، حداكثــر تعداد تراكنــش روزانــه و متوســط زمــان بیــن دو خرابــی محاســبه مــی‌شــود، در رتبــه دوم ســوئیچ‌هــای بانکــی پــس از شــركت خدمــات انفورماتیــک قــرار گرفتــه اســت.

شرکت‌های انفورماتیک

محصولات نرم‌افزاری شرکت ایران ارقام:

 • سامانه تبادل اطلاعات بانکی و کانال‌های بانکی (سوئیچ سبا)
 • سامانه مدیریت خودپردازها
 • سامانه مانیتورینگ خودپردازها
 • سامانه مانیتورینگ سوئیچ
 • سامانه رسید دیجیتال (بی رسید)
 • سامانه انباره داده (Data Warehouse)و هوش تجاری

جایگاه شرکت در صنعت براساس رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

تجارت الکترونیک پارسیان کیش (تاپکیش)

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش در شهریور ماه 1387 با هدف ارائه خدمات و تامین تجهیزات بانکداری الکترونیکی تأسیس شد.

مطابق اساسنامه شرکت تجارت الکترونيک پارسيان کيش، این شرکت قادر به ارائه خدمات در موارد زیر است:

 1. ارائه نصب، راه‌اندازی و نگهداری دستگاه‌های پايانه فروش (POS)، پايانه‌های شعب (Pin Pad)، خودپردازها (ATM)، خودپردازهای غیر نقدی (Cashless) و سایر تجهیزات و ملزومات بانکداری الکترونيکي و کامپيوتری.
 2. ساخت و راه‌اندازی واحدهای صنعتی جهت توليد يا مونتاژ تجهيزات يا ملزومات بانکداری الکترونيکي و کامپيوتری و مخابراتی.
 3. توليد و ارائه خدمات در خصوص انواع محصولات رسانه و چاپ نظير رول‌های حرارتی، ليبل‌ها و شخصی‌سازی کارت‌های هوشمند.
 4. خريد و فروش، صادرات و واردات، طراحي، پياده‌سازی و نگهداری کليه خدمات نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و شبکه‌ای و مخابراتی و بانکداری الکترونيکی.
 5. مشاوره، نظارت و مشارکت در اجرای طرح‌های انفورماتيکی و مخابراتی و بانکداری الکترونيکی.

همچنین سهم شرکت از بازار داخلی به تفکیک محصول به شرح زیر است:

شرکت‌های انفورماتیک

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی (مفاخر)

این شرکت در ابتدا با نام شرکت سختانه در آبان ماه 1376 و با هدف خلق و ارائه راهکارهای جامع IT تاسیس شد. اما در ادامه و در سال 1389 به شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی تغییر نام داد. 

عمده درآمد شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی از محل ارائه خدمات تعمیرات و نگهداری شعب بانکی حاصل می‌گردد. این شرکت با دارا بودن حدود 410 پرسنل در دو بخش ارائه خدمات و محصولات فعالیت می‌کند که به شرح زیر است:

شرکت‌های انفورماتیک

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه‌بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

خدمات انفورماتیک (رانفور)

شرکت خدمات انفورماتیک به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های شرکت ملی انفورماتیک و به منظور اجرای طرح جامع اتوماسیون بانکی در آذرماه 1372 با نام شرکت بهنمایان و بهسازان فعالیت خود را آغاز کرد. با تأسیس این شرکت، نوسازی و مدرنیزه کردن بخش‌های مختلف سیستم بانکی کشور وارد مرحله جدیدی شد. مرحله‌ای که طی آن با بهره‌گیری از خدمات و امکانات این بازوی فناورانه بانک مرکزی، ساختار فرسوده و سنتی سیستم بانکی کشور به تدریج تبدیل به سیستمی امروزی و کارآمد شد. ایجاد نظام‌های فناورانه متناسب نیاز بانک مرکزی باتوجه به تکنولوژی‌های بانکداری آینده، طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های ملی پرداخت، هوش تجاری، ایجاد شبکه‌ای گسترده برای برقراری ارتباطات بانکی با هدف فراهم آوردن زیرساختی کارا و امن برای سامانه‌های الکترونیکی بانکی، نگهداری و راهبری کلیه سامانه‌های بین بانکی (ملی – حاکمیتی) با رویکرد پایداری سرویس، ارائه خدمات و راهکارهای فنی جهت پشتیبانی سطح یک کاربران بانک‌ها و... از جمله فعالیت‌های این شرکت است.

در یک تقسیم‌بندی کلی، محصولات و خدمات شرکت خدمات انفورماتیک را می‌توان به 4 بخش زیر تقسیم کرد:

 • خدمات زیرساختی (حاکمیتی)
 • راهکارهای بانکی
 • سامانه‌های بانکی
 • سایر خدمات (مانند خدمات آموزشی و خدمات مشاوره‌ای)

از مهم‌ترین خدمات زیر ساختی و حاکمیتی این شرکت می‌توان به شبکه تبادل اطلاعات بین بانکی (شتاب)، شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) و سامانه اتاق پایاپای الکترونیکی (پایا) اشاره کرد.

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

داده پردازی ایران (مداران)

فعاليت‌های شعبه‌ی آی‌بی‌ام  (IBM)در ايـران كـه از سـال 1363 به عـنوان شركت داده پردازی ايران شـناخته شـد، در سال  1336و هم‌زمان با اجرای سرشماری عمومی كشـور و به كارگيری دستگاه‌های کارت‌خوان آغاز شد. با توجه بـه زمينــه‌های رو بــه گســترش كــاربرد كــامپيوتر در انجــام محاســبات رياضــی و ذخيــره‌ســازی اطلاعــات، بــه مــرور فعاليت‌های اين شركت در بسياري از سازمان‌ها، وزارتخانه‌هـا و دانشگاه‌ها توسعه يافت.

شرکت داده پردازی ایران در تمامی زمینه‌های مرتبط با تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، فعالیت داشته که به شرح زیر می‌باشند:

 • تجهیزات سخت‌افزاری
 • خدمات داده پردازی
 • خدمات آموزشی
 • محصولات نرم‌افزاری
 • خدمات سیستم‌های کاربردی
 • خدمات شبکه‌های ارتباطی

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

داده گستر عصر نوین (های وب)

شرکت داده ‌گستر عصرنوین از سال ۱۳۸۲ به‌ عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات انتقال داده (PAP) آغاز بـه کار کرد. در سال ۱۳۸۸ مالکیت این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد و در سال ۱۳۹۱ نام تجاری (های‌وب) را در بازار مخابرات و ارتباطات کشور معرفی کرد. های‌وب توانست طی شش سال نخست فعالیت خود (از 1382 تا 1388) موفق به جذب بیش از 50,000 مشترک خدمات اینترنت پرسرعت گردد. در طی دوره فعالیت جدید، این شرکت توانست به‌سرعت در بازار رقـابتی خدمات دستـرسی به دیتـا و اینترنت رشد کند؛ به‌ طوری‌ که با ارائه سرویس در بیش از ۵۴۳ شهر در سال ۱۳۹۵ توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به‌عنوان یکی از شرکت‌های برتر انتخاب گردد.

جریان‌های درآمدی های‌وب از زمان تأسیس تا سال 1392 به صورت عمده متکی بر فروش دیتا مودم مبتنی بر فناوری (adsl2+) بود. اما در حال حاضر خدمات اصلی شرکت در حوزه اطلاعات و ارتباطات است و به سه گروه اصلی خدمات خرده فروشی به مشتریان عادی، مشتریان سازمانی و مشتریان دولتی تقسیم می‌شود.

این خدمات از طریق دو شبکه ارتباطی سیمی (ثابت) و بی‌سیم (فناوری 4G) در سراسر کشور ارائه شده و در 7 سرفصل کلی به شرح زیر خلاصه می‌گردد:

 • ارائه خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP)
 • ارائه خدمات با استفاده از پروانه انتقال داده مبتنی بر فناوری بی‌سیم ثابت (FWA)
 • ارائه خدمات با استفاده از پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ترانک عمومی
 • ارائه خدمات با استفاده از پروانه اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO)
 • ارائه خدمات دسترسی در قالب خدمات عمومی اجباری در روستاها و مناطق محروم کشور (USO)
 • ارائه خدمات فناوری اطلاعات از جمله خدمات ابری و مرکز داده
 • تأمین تجهیزات مورد نیاز مشترکین برای دریافت خدمات

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه بندی شورای عالی انفورماتی

شرکت‌های انفورماتیک

مبین وان کیش (اوان)

شرکت مبین وان کیش در دی‌ماه 1389 با هدف ارائه و توسعه‌ی خدمات ارزش افزوده تأسیس گردید. این شرکت فعالیت گسترده‌ای در حوزه ITC دارد اما از مهم‌ترین فعالیت‌های آن می‌توان به تأمین، تجمیع و ارائه سرویس‌های دیجیتال بر بستر اپراتورهای مخابرات و تلفن همراه اشاره کرد. برای درک بهتر این موضوع، به معرفی مهم‌ترین محصولات این شرکت می‌پردازیم.

 • بین‌تو

قدیمی‌ترین محصول استریمنیگ مبین وان می‌باشد. این محصول در حال حاضر دارای بیش از 900 عنوان فیلم، سریال و آلبوم موسیقی بارگذاری شده است. علاوه بر این درگاه پرداخت بانکی و پرداخت بر بستر ارزش افزوده برای این سرویس ایجاد شده است.

 • فینال و فینالیست

این دو سرویس در حال حاضر با بیش از 11000 مشترک فعال، یکی از محبوب‌ترین نرم افزارهای تماشای ویدئوی ورزشی در حوزه خدمات ارزش افزوده محسوب می‌شوند.

 • مدیا وای فای

پروژه Air Media Wi-Fi جهت نصب و راه‌اندازی در هواپیماهای داخل کشور از سال 1394 توسط شرکت مبین وان کیش آغاز گردیده است. این پروژه با ایجاد شبکه‌ی محلی Wi-Fi سرویس‌های صوتی و متنی را از طریق برنامه‌ی کاربردی تلفن همراه هوشمند و وب سایت اختصاصی خود، به مسافران هواپیما در طول پرواز ارائه می‌کند. در حال حاضر 10 هواپیمای شرکت هواپیمایی آتا برای خدمات‌دهی به مسافران خود به این سامانه مجهز هستند.

 • توسعه خدمات ارزش افزده صوتی هشت ستاره (IVR)

خدمات ارزش افزوده صوتی در تلفن ثابت (IVR) همانند خدمات ارزش افزوده در تلفن ثابت بر بستر اپراتور خدمات ارائه می‌دهد و از طریق قبوض تلفن، از مشترکین هزینه این خدمات دریافت می‌شود. این خدمات در مخابرات ایران صرفاً با شماره‌های هشت‌رقمی با پیش‌شماره 7070 قابل ارائه هستند. در این میان شرکت مبین وان کیش با در اختیار داشتن شماره دو رقمی هشت ستاره (*8)، قادر به ارائه خدمات است.  

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک

این شرکت از سال 97 تاکنون گواهینامه انفورماتیک خود را تمدید نکرده است.

همکاران سیستم (سیستم)

همکاران سیستم در سال ۱۳۶۶ فعالیت خود را در زمینه تولید نرم‌افزارهای حسابداری تحت Dos آغاز کرد. در حال حاضر همکاران سیستم بزرگ‌ترین شرکت نرم‌افزاری بخش خصوصی با بیش از ۳۵۰۰۰ مشتری در كسب‌ و‌ كارهای بزرگ، متوسط و كوچك است.

این شرکت با دارا بودن ۱۳۰۰ نفر پرسنل، خدمات زیادی را در سه بخش فروش نرم‌افزار، پشتيبانی و آموزش به مشتریان خود ارائه می‌دهد. بسته‌های سپیدار و دشت، از مهم‌ترین بسته‌های محصولی شرکت همکاران سیستم می‌باشند.

از جمله فعالیت‌های اصلی همکاران سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. ارائه‌ راهکارهای نرم‌افزاری برای کسب‌ و‌ کار تجاری بر اساس فرآیندهای عملیاتی سازمان‌های متوسط و بزرگ در صنایع مادر، تولیدی، خدماتی و بازرگانی.

۲. ارائه‌ راهکارهای نرم‌افزاری برای کسب‌ و ‌کارهای کوچک.

۳. ارائه‌ راهکارهای خاص فناوری اطلاعات برای سازمان‌ها و نهادهای دولتی.

۴. ارائه‌ خدمات آموزش، استقرار و پشتیبانی راهکارهای نرم‌افزاری.

۵. ارائه خدمات مهندسی شبکه‌های پیشرفته و امنیت اطلاعات.

جایگاه شرکت در صنعت بر اساس رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک

شرکت‌های انفورماتیک

جمع‌بندی

دنیای امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی است. به طوری که در سه دهه اخیر، به واسطه گسترش روزافزون استفاده کاربران از اینترنت، شاهد روند رو به رشد صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده‌ایم. از همین رو در سه قسمت این موضوع سعی شد تا با معرفی شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران (فاوا)، از آینده روشن شرکت‌های این صنعت برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه ایران سخن گفته شود.

نکته مهمی که وجود دارد این است که صنعت IT جزوه کم‌بازده‌ترین صنایع بورس در سه سال اخیر است. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله پربازده‌ترین و کم بازده‌ترین صنایع بورس؛ سهام و صنایع جامانده کدام‌اند؟ مراجعه کنید. 

در پایان ذکر این نکته الزامیست که نمادهای  های وب، تاپکیش و اپرداز از جمله سهم‌هایی هستند که بازارگردان دارند. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به مقاله کدام سهام بازارگردان دارند؟ مراجعه کنید.

 

دسته بندی: تحلیل بورس تحلیل
مطالب پیشنهادی
نظرات