بلاگ/اصطلاحات بورس
شناسه خبر:142 تاریخ انتشار:1398/11/11 21:31 نویسنده: مدیر سیستم
شاخص کل

شاخص کل چیست؟ 

در بازار سرمایه، شاخص‌ها معيارهاي مهمي هستند که با بررسي و تحليل آن‌ها، می‌توان وضعيت گذشته و حال بازار سرمایه را از جنبه‌های مختلف، ارزيابي و حتي روند آينده بازار را پیش‌بینی کرد. بنابراين، با توجه به نقش بسيار مهمي که شاخص‌های بازار سرمایه در تصميم‌گیری سرمایه‌گذاران ايفا می‌کنند، نوسانات شاخص‌ها نيز براي سرمايه‌گذاران بسيار حائز اهميت است.

بازار سرمایه دارای شاخص‌های مختلفی است؛ اما مهم‌ترین آن‌ها شاخص کل است. شاخص کل بازار سرمایه، شاخصی است که در بسیاری از اخبار و مطالب بورسی شنیده می‌شود. معمولاً برای نشان دادن وضعیت بازار سرمایه از میزان رشد یا افت شاخص کل استفاده می‌کنند. در واقع شاخص کل، شاخصی است که نمایانگر وضعیت و شرایط کلی بازار سرمایه در دوره‌های زمانی مختلف است.

ارتباط سهام بازار با شاخص کل

در محاسبه شاخص کل، شرکت‌ها با توجه به اندازه و میزان سرمایه‌شان تأثیرگذارند. این به آن معناست که شرکت‌های بزرگ تأثیر بیشتر و شرکت‌های کوچک تأثیر کمتری بر روی شاخص کل دارند. این موضوع ممکن است سبب شود که شاخص کل، شرایط بازار را به درستی نشان ندهد. در واقع روزهایی در بازار وجود دارد که شاخص کل مثبت است اما اکثر سهام بازار در محدوده‌های منفی معامله می‌شوند؛ زیرا در آن روزها سهام بزرگ بازار مثبت هستند و چون این سهام تأثیر بیشتری بر شاخص کل دارند، سبب می‌شوند که شاخص کل مثبت شود؛ بنابراین سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که افزایش شاخص کل همواره به معنای رشد تمامی سهام بازار سرمایه نیست. همچنین کاهش آن به معنای کاهش تمامی سهام بازار نیست. 

 در واقع سبد سهام شما ممکن است هیچ ارتباطی با شاخص کل نداشته باشد و حتی همواره برعکس شاخص کل سوددهی داشته باشد. این موضوع بستگی به انتخاب سهام شما و تشکیل سبدتان دارد. در واقع هر چه پرتفو شما متنوع‌تر باشد احتمال اینکه روند سوددهی شما به روند شاخص کل نزدیک باشد، بیشتر خواهد شد. شاخص کل بیشتر به عنوان یک معیار برای میزان رشد بازار سرمایه شناخته می‌شود. همچنین به اصطلاح، شاخص کل را دماسنج بازار سرمایه نیز می‌دانند. به دلیل آن که شاخص کل تأثیر زیادی از سهام بزرگ بازار می‌پذیرد، شاخصی دیگر به نام شاخص کل هم‌وزن طراحی شده است.

برچسب ها : شاخص کل
مطالب پیشنهادی
نظرات