بلاگ/خیلی مهم
شناسه خبر:590 تاریخ انتشار:1399/04/12 12:31
شاخص هفتگی فیندو 7 تا 11 تیر 99

شاخص فیندو شاخصی است که بدون توجه به مثبت یا منفی بودن بازار با رصد دقیق معاملات حقیقی‌ها در بازار سرمایه نقدینگی هوشمند را رصد کرده و به سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد تا صنایعی که سهام آنها مورد توجه حقیقی‌های هوشمند است را شناسایی کنند.

شاخص هفتگی فیندو 7 تا 11 تیر 99

عبور از مقاومت از یک و نیم میلیون واحدی

در این هفته شاخص کل برای عبور از مقاومت یک و نیم میلیون واحدی بودیم؛ مقاومتی که به عقیده تعداد زیادی از تحلیل‌گران، بازار را برای مدتی وارد اصلاح می‌کرد؛ در این هفته نیز همانند هفته گذشته، سامانه آنلاین معاملات و همچنین هسته مرکزی معاملات بورس و فرابورس با اختلالات فراوانی روبه‌‌رو بود؛ اختلالاتی که این دید را به‌وجود آورده است که بزرگترین ریسک بازار سرمایه را در حال حاضر سامانه‌های معاملاتی است. ریسکی که بیشترین خطر را بر روی بازار سرمایه ایجاد کرده است.

در روز شنبه به دلیل مشکلاتی که در هسته معاملات سازمان بورس وجود داشت، مرحله پیش‌گشایش 90 دقیقه طول کشید و ساعت شروع معاملات 10:00 بوده است. با توجه به این موضوع در این روز کلیت بازار از شرایط متعادلی برخوردار بود. تعادلی که بر روی معاملات روز بعد یعنی یکشنبه نیز تاثیر گذاشت تا در این روز بازار به دو نیمه قرمز و سبزپوش تقسیم شود. در این روز شاخص کل به عدد یک و نیم میلیون واحدی نزدیک شد، عددی که مقاومت روانی را بین سهامداران به‌وجود آورده بود. به همین امر انتهای معاملات روز یکشنبه، شاهد افزایش عرضه در کلیت بازار بودیم؛ عرضه‌ای که بازار روز دوشنبه را به یکی از قرمزترین‌ بازارها تبدیل کرد. اما این شرایط دوام زیادی نداشت و بار دیگر قدرت نقدینگی بر قدرت تحلیل برتری خود را نشان داد و در نیمه دوم بازار، صنعت سرمایه‌گذاری و همچنین فرآورده‌های نفتی به عنوان ناجی بازار عمل کردند و باعث شدند که شرایط به‌طور کامل تغییر کند؛ به‌طوری که اکثر صف‌های فروش جمع شدند و با انجام معاملات مثبت به کار خود خاتمه دادند. اما در روز سه‌شنبه و چهارشنبه شرایط بازار به‌طور کلی تغییر کرد تا شاهد سبزپوشی کامل بازار باشیم. سبزپوشی که باعث شد شاخص کل در این دو روز رکوردهای جدیدی را ثبت و به راحتی از مقاومتی که در مقابل آن وجود داشت عبور کند.

در این هفته نیز باز هم اخباری تاثیرگذار منتشر شد؛ در میانه هفته خبری مبنی بر افزایش 20 درصدی نرخ محصولات صنعت سیمان، گچ و آهک منتشر شد تا به انتظارهای سهامداران و فعالان این صنعت خاتمه دهد. اگرچه این خبر برخلاف انتظار همگان بود و اکثر شرک‌ت‌ها درخواست افزایش نرخ حداقل 50 درصدی را داشتند، اما در اطلاعیه ذکر شده که در چند مرحله این افزایش نرخ ثبت خواهد شد که اولین آن از ابتدای تیر ماه اعمال خواهد شد.

در هفته گذشته سوالی را مطرح کردیم که آیا شرکت‌های کوچک همچنان به رشد خود ادامه می‌دهند یا بازار روی خوش را از این شرکت‌ها برمی‌گرداند و شاهد توجه بازار به شرکت‌های بزرگتر خواهیم بود؟ توجه به این نکته که در این هفته شاخص کل به بازدهی 15.7 درصدی رسید و شاخص هم وزن به بازدهی 8 درصدی رسیده است، پاسخ سوال ما را خواهد داد که شرکت‌های بزرگ بازار رشد بیشتری کرده‌اند.

در کنار وضعیت خوب شاخص کل و شاخص هم وزن، شاخص فیندو نیز در این هفته وضعیت خوبی را گذراند و در طی هفته روند صعودی را سپری کرد. در ادامه به بررسی این شاخص و ارزش معاملات حقیقی خواهیم پراخت.

 

ارزش معاملات حقیقی‌ها در هفته‌ای که گذشت

ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 74127 میلیارد تومان بوده است. میانگین ارزش معاملات حقیقی در این هفته برابر 14825 میلیارد تومان بوده است  ولی ارزش این متغیر در هفته گذشته برابر 14812 میلیارد تومان بوده است. مقایسه این دو عدد با یکدیگر نشان از افزایش جزئی ارزش معاملات حقیقی در این هفته نسبت به هفته قبل دارد که دلیل اصلی آن برقراری تعادل در معاملات است.

بارها در تشریح گزارش شاخص فیندو اشاره کردیم که دنبال کردن روند ارزش معاملات حقیقی در کل بازار، می‌تواند سرنخ خوبی به ما در جهت شناسایی روند بازار دهد. به عنوان مثال در گزارش‌هایی که در اسفند ماه و فروردین بازار اصلاحی منتشر کردیم، به این موضوع اشاره کردیم که همچنان افزایش ارزش معاملات باعث طی کردن روند صعودی در روزهای آتی می‌شود. در نتیجه در اردیبهشت ماه شاهد بازاری قدرتمند و گاوی بودیم. این متغیر در این هفته نیز نشانه‌های جالبی را در خصوص روند بازار اعلام می‌کرد؛ در بعضی از روزهای هفته، با توجه به صف‌هایی که در اکثر نمادها شاهد بودیم، ارزش معاملات کاهش قابل توجهی را ثبت می‌کرد اما در مقاطعی و در یک لحظه، افزایش ارزش معاملات به ما افزایش عرضه یا تقاضا را در بازار نشان می‌داد. به عنوان مثال معاملات روز سه‌شنبه که بازار نوسانات بالایی را تجربه کرد، افزایش ارزش معاملات به خوبی قابل مشاهده است.

بیشترین ارزش معاملات در این هفته در روز یکشنبه با ارزش 22226 میلیارد تومان انجام شده است تا رکورد جدیدی را در این روز برای این متغیر بتوانیم متصور باشیم. بررسی وضعیت معاملاتی صنایع و نمادها نشان می‌دهد که همانند هفته گذشته بیشترین ارزش معامله را در طول هفته صنعت فرآورده‌های نفتی و فلزات اساسی به خود اختصاص داده‌اند.

تغییرات شاخص فیندو بازار در هفته‌ای که گذشت

تغییرات شاخص فیندو در طول هفته

این شاخص در این هفته رکوردهای جدیدی را ثبت کرد تا بتوان از آن به عنوان هفته رکودهای شاخص فیندو نام ببریم؛ در روز سه‌شنبه شاخص فیندو توانست با سپری کردن روز تمام مثبت عدد 9.8+ میلیون تومان را به عنوان عدد نهایی ثبت کند. شرایطی که در دو ماه اخیر در این شاخص بی‌سابقه بوده است. ثبت این عدد که در شرایطی که کلیت بازار و اغلب تحلیل‌گران انتظار اصلاح بازار را داشتند، نشان از این موضوع دارد که دولت همچنان حمایت از بازار را در دستور کار خود قرار داده است؛ چرا که این حجم از نقدینگی و روز تمام مثبت شاخص فیندو، بدون علت نمی‌تواند باشد.

بررسی شاخص فیندو در طول هفته نشان‌دهنده سپری کردن روند صعودی در این شاخص است؛ به‌طوری که در روز یکشنبه این شاخص کمترین عدد خود را ثبت کرد که نتیجه آن تعادلی بود که در معاملات روز بعد در کلیت بازار به‌وجود آمد.  اما در ادامه هفته خریداران باقدرتی در بازار ظاهر شدند تا شاهد افزایش شاخص فیندو و بهبود آن در طی هفته باشیم.

مقایسه شاخص فیندو هفته با هفته‌های گذشته

مقایسه شاخص فیندو در طول هفته

همان‌طور که در تصویر مشخص است، شاخص فیندو در یک ماه اخیر با انجام الگوی زیگ‌زاگی روند صعودی را در پیش گرفته است؛ این شاخص در این هفته با ثبت عدد 4.1- میلیون تومان به عنوان برآیند این شاخص در طول هفته به کار خود خاتمه داده است تا نسبت به هفته گذشته شاهد افزایش عدد نهایی آن باشیم. در کنار مباحث گفته شده توجه به این نکته الزامیست که میانگین وزنی شاخص روزانه فیندو در سه ماه گذشته برای هر روز 4.8- میلیون تومان بوده است که برآیند این شاخص در هفته‌ای که گذشت بیشتر از آن مقدار بوده است.

برای توضیح عدد نهایی شاخص فیندو به این نکته توجه کنید که محدوده 3- تا 3+ نشان از نوسانات رایج جریان نقدینگی هوشمند دارد و نشانی از ورود یا خروج نقدینگی هوشمند قدرتمند از بازار نیست و هرچه این عدد از 3- کمتر شود خروج نقدینگی هوشمند قوی‌تر و هرچه بیشتر از 3+ باشد نشان از ورود نقدینگی هوشمند قوی به بازار دارد.

به این نکته توجه کنید که در روزهایی که اکثر سهام صف خرید را تجربه می‌کنند، نسبت‌های نقدینگی و اختلاف سرانه اعتبار کمتری نسبت به روزهای عادی معاملات پیدا می‌کند. اما تیم فیندو در تلاش است با تعریف متغیرهای جدید دقت شاخص فیندو را به حداکثر برساند تا در روزهایی مشابه امروز، ابزاری کاراتر را در اختیار مخاطبان خود قرار دهد.

صنایع با بیشترین ورود و یا خروج نقدینگی هوشمند در هفته‌ای که گذشت

نتیجه بررسی صنایعی که بیشترین ورود و خروج نقدنیگی هوشمند را داشتند به صورت زیر می‌باشد:

بیشترین ورود نقدینگی هوشمند در صنایع زیر رخ داده است:

 • فنی و مهندسی (رمپنا، رنیک، رتکو و... )
 • منسوجات ( نطرین، نمرینو و ... )
 • فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای (شپنا، شتران، شاوان و... )

بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را می‌توان در صنایع زیر مشاهد کرد:

 • واسطه‌گری‌های مالی و پولی (وارس، واحیا، وسنا و... )
 • زراعت (زکشت، زدشت، زبینا و... )
 • خودرو و ساخت قطعات (خساپا، خودرو، خپارس و...)

 (ذکر این توضیح لازم است که شرکت‌های نوشته شده در پرانتز جلوی هر صنعت صرفاً برای مثال شرکت‌های آن صنعت نوشته شده‌اند و معنای دیگری ندارد.)

اتفاقات مهم هفته برای شاخص فیندو

 • در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه شاهد رکوردشکنی شاخص کل بودیم؛ به‌طوری که این شاخص در این روز‌ها توانست به ترتیب 64911 و 66036 واحد رشد را تجربه کند که در تاریخ بازار سرمایه بی‌سابقه بوده است.
 • پس از آن که در دو هفته متوالی صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شد، در این هفته این صنعت به این قاعده خاتمه داد و یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.
 • صنعت فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای، در سه روز یعنی روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به عنوان یکی از صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شده است.
 • همانند هفته گذشته، در این هفته نیز صنایع فنی و مهندسی و فرآورده‌های نفتی، کک سوخت هسته‌ای در برآیند ورود و خروج نقدینگی هوشمند، به عنوان صنایع برتر در ورود نقدینگی هوشمند شناخته شدند.
 • صنعت واسطه‌گری‌های پولی و مالی پس از آن که هفته گذشته از قاعده ورود متوالی نقدینگی هوشمند در هفته‌های متوالی خارج شد، در این هفته بار دیگر به عنوان یکی از صنایع برتر در خروج نقدینگی هوشمند شناخته شد.

 

ترین‌های هفته

 • بالاترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت خدمات فنی و مهندسی تعلق می‌گیرد که با عدد 116.1+ میلیون تومان در روز سه‌شنبه 10 تیر بیشترین ورود نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.
 • پایین‌ترین عدد شاخص فیندو در طی روزهای معاملاتی هفته، به صنعت عرضه برق؛ بخار، گاز و آب تعلق می‌گیرد که با عدد 68.9- میلیون تومان در روز سه‌شنبه 10 تیر بیشترین خروج نقدینگی هوشمند را به خود اختصاص داد.

 

اطلاعات ارائه شده در این محتوا صرفاً جهت شرح اتفاقات بازار در هفته اخیر بوده و نبایست به‌عنوان یک ملاک اصلی برای تصمیم‌گیری هفته آتی مدنظر قرار گیرد بلکه کمک خواهد کرد تا جریان نقدینگی هوشمند در کل بازار تنها به‌عنوان یک عامل اثرگذار رصد شده و در تصمیم‌گیری در کنار سایر عوامل به شما کمک کند.

برای درک بهتر ورود و خروج نقدینگی هوشمند و شناسایی آن به کمک شاخص فیندو، پیشنهاد می‌گردد دوره آموزشی تابلوخوانی و روانشناسی بازار را تهیه و استفاده کنید.

دسته بندی: شاخص فیندو
مطالب پیشنهادی
شاخص هفتگی فیندو – 3 مهر تا 7 مهر

عبور از مقاومت از یک و نیم میلیون واحدی در این هفته شاخص کل برای...

شاخص هفتگی فیندو – 6 شهریور تا 10 شهریور

عبور از مقاومت از یک و نیم میلیون واحدی در این هفته شاخص کل برای...

شاخص هفتگی فیندو – 31 مرداد تا 3 شهریور 1400

عبور از مقاومت از یک و نیم میلیون واحدی در این هفته شاخص کل برای...

نظرات